Zawyżone świadczenie trzeba oskładkować

Pytanie: Nie tworzymy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zatrudniamy kilku pracowników niepełnosprawnych. W jakiej wysokości należą im się świadczenia urlopowe, by korzystały ze zwolnienia ze składek na ZUS? Czy w wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych powiększonego o 6,5%, czy w podstawowej wysokości?

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych sfinansuje nianię i dziennego opiekuna  

Od 13 lipca 2013 roku środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych można przeznaczać na dofinansowanie opieki nad dziećmi, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, z którą rodzice zawarli umowę uaktywniającą. To wynik nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3. Ponadto, na jej mocy, ubezpieczony ma prawo do zasiłku opiekuńczego także w razie choroby niani.

Za szkodę można odpowiadać nawet po kilkunastu latach

Gdy pracodawca poniósł szkodę spowodowaną popełnieniem przez pracownika przestępstwa, może zażądać od pracownika odszkodowania. I to nawet w przypadku, gdy bezpośrednio poszkodowanym nie był on sam, ale osoby trzecie, np. kontrahenci. Tak wynika z wyroku SN z 3 lipca 2013 r. (I PK 277/12).

Wysokość minimalnego wynagrodzenia na 2014 r. w gestii rządu

Do 15 lipca 2013 r. strony Komisji Trójstronnej miały czas na uzgodnienie wysokości płacy minimalnej na 2014 rok. Związkowcy zerwali jednak rozmowy i zawiesili swój udział w Komisji. Decyzja co do wysokości minimalnego wynagrodzenia na przyszły rok pozostaje zatem w gestii rządu.

Wcześniejsza umowa na próbę nie ma wpływu na możliwość wypowiedzenia umowy terminowej

Pytanie: Zawarliśmy z pracownikiem umowę na okres próbny od 25 kwietnia do 24 czerwca 2013 r., a następnie umowę na czas określony od 25 czerwca do 20 grudnia 2013 r. Czy prawidłowo w drugiej umowie zawarłam klauzulę mówiącą, że okres wypowiedzenia umowy o pracę wynosi 2 tygodnie (art. 33 Kodeksu pracy)? Czy oba okresy można zsumować?

Urlop zdrowotny nie ochroni nauczyciela przed zwolnieniem

Nauczycielowi, który korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia, można wypowiedzieć umowę z powodu zmian organizacyjnych w szkole. Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 26 czerwca 2013 r. (sygn. akt I PZP 1/13).

Urlop wychowawczy nie pomniejszy urlopu wypoczynkowego

W Sejmie dobiegają końca prace nad kolejną nowelizacją Kodeksu pracy w zakresie urlopów związanych z pełnieniem funkcji rodzicielskich. Tym razem zmiany dotyczyć będą urlopu wychowawczego i mają na celu – oprócz dostosowania polskich przepisów do prawa unijnego – zachęcenie do korzystania z tego uprawnienia przez obydwoje rodziców.

Urlop w jednej firmie może redukować urlop w kolejnej

Pytanie: Z początkiem lipca zatrudniliśmy na czas nieokreślony pracownika posiadającego 12-letni staż pracy. Ze świadectwa pracy wynika, że od marca do końca czerwca nigdzie nie pracował. Był zatrudniony tylko przez dwa pierwsze miesiące roku i zaraz w styczniu wykorzystał 14 dni urlopu wypoczynkowego. Ile dni urlopu my musimy mu zagwarantować? Czy cały przysługujący za okres od lipca do końca roku, czy też możemy mu ten urlop odpowiednio zmniejszyć?

Urlop ojcowski może być wykorzystany równolegle z macierzyńskim matki

Pytanie: Czy można udzielić nauczycielowi 2 tygodni urlopu ojcowskiego, począwszy od dnia urodzenia dziecka, gdy równolegle w tym samym czasie na urlopie macierzyńskim będzie przebywała jego żona (również nasza nauczycielka)? Czy dwa tygodnie urlopu to 10 dni roboczych, czy 14 dni kalendarzowych łącznie z sobotami i niedzielami?