WYDANIE ONLINE

Zatrudnionemu przez część okresu rozliczeniowego trzeba oddzielnie przeliczyć czas pracy
W długim (np. rocznym) okresie rozliczeniowym może się zdarzyć, że pracownik w pierwszych miesiącach ma zaplanowane wiele godzin pracy, a w kolejnych – mało. Jeśli w takiej sytuacji pracownik zwolni się w połowie okresu rozliczeniowego, pozostaną nadpracowane godziny, za które trzeba zapłacić wynagrodzenie z dodatkiem 100%.

czytaj więcej »

Osoby, które przed 1 stycznia 2011 r. przeszły na emeryturę i jednocześnie po 30 września 2011 r. kontynuowały pracę u dotychczasowego pracodawcy, będą mogły domagać się zwrotu zawieszonych świadczeń emerytalnych. O ich wypłatę będą mogli wnioskować w swoim oddziale ZUS.

czytaj więcej »

Podstawowym obowiązkiem zatrudnionego jest sumienne wykonywanie wydanych mu poleceń, a przełożony uprawniony jest do kontroli jakości jego pracy. Przepisy nie precyzują jednak, na jakich zasadach może się ona odbywać i jakie są jej legalne formy

czytaj więcej »

Praca w niedziele oraz dni świąteczne będzie dopuszczalna przy wykonywaniu prac polegających na świadczeniu usług drogą elektroniczną na rzecz pracodawcy, którego siedziba znajduje się poza Polską. Będzie to możliwe, pod warunkiem że u tego pracodawcy będzie to normalny dzień pracy.

czytaj więcej »

Obcokrajowiec, który pracuje w Polsce, będzie mógł ubiegać się o zezwolenie na pobyt oraz pracę w ramach jednego postępowania. Dokument taki będzie wydawany przez wojewodę.

czytaj więcej »

Ustalenie, czy praca była wynikiem przekroczenia normy dobowej, czy przeciętnej normy tygodniowej, powinno być dokonywane z uwzględnieniem definicji doby pracowniczej. Za taką należy rozumieć 24 kolejne godziny, począwszy od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

czytaj więcej »

Brak drogi odwoławczej od zaświadczenia lekarskiego o celowości stosowania skróconych norm czasu pracy w stosunku do pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie przekreśla szans na uzyskanie takiego zaświadczenia. Niepełnosprawny może kilka razy występować do pracodawcy o skierowanie na takie badanie.

czytaj więcej »

Automatyczne uznawanie, że każdy nosiciel wirusa HIV, osoba chora na nabyte upośledzenie odporności (AIDS) lub przewlekłe zapalenie wątroby jest całkowicie niezdolna do służby w Policji lub Państwowej Straży Pożarnej na jakimkolwiek stanowisku bez względu na stan zdrowia, jest niezgodne z konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny

czytaj więcej »

Uhonorowanie kwiatami i drobnymi upominkami pracowników odchodzących na emeryturę to gest, który opłaci się pracodawcy. Także pod kątem podatkowym.

czytaj więcej »

Jeśli po wyczerpaniu okresów ochronnych z art. 53 pracownik jest nadal niezdolny do pracy na dotychczasowym stanowisku, można natychmiast rozwiązać z nim umowę, nawet w przypadku gdy nie ma druku L4.

czytaj więcej »

Zagraniczna centrala chce zatrudnić polskiego pracownika, wpisując mu do umowy o pracę następującą klauzulę: „Umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony poprzedzony 3-miesięcznym okresem próbnym”. Czy można zawrzeć umowę z takim zapisem? Jak ją wypowiedzieć, jeśli po okresie próbnym pracodawca nie będzie chciał kontynuować zatrudnienia?

czytaj więcej »

Czy z pracownikiem powracającym do pracy po odbyciu służby przygotowawczej można rozwiązać umowę o pracę, czy też objęty jest on okresem ochronnym?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica wracająca z urlopu macierzyńskiego złożyła wniosek o godzinę przerwy na karmienie. Nieoficjalnie wiemy jednak, że ona karmi sztucznie dziecko, natomiast naturalnie jedynie wieczorami bądź w nocy i to też sporadycznie. Czy w takim przypadku przysługuje jej taka przerwa?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracownicy zatrudnionej na umowę o pracę na zastępstwo na okres 7 miesięcy w przedszkolu przysługują 2 dni opieki nad dzieckiem?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy pracownika na 6-miesięczną umowę na czas określony. Umowa ta wkrótce zostanie zakończona (nie będziemy zawierać kolejnej). Pracownikowi z tej umowy przysługuje 13 dni urlopu (6/12 z 26 dni). Jednak stanowczo nie chce on ich wykorzystać. Woli otrzymać po rozwiązaniu umowy ekwiwalent pieniężny za ten urlop. Czy można mu przymusowo udzielić tych 13 dni urlopu, gdy będzie się zbliżał termin zakończenia umowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik chce podnosić kwalifikacje, a pracodawca wyraża na to zgodę. Albo to pracodawca poleca pracownikowi wzięcie udziału w szkoleniu. Czy takie szkolenia wlicza się w całości do czasu pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownicy pracują od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00 w podstawowym systemie czasu pracy (w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym). Jeden z pracowników został wysłany w delegacje, która trwała od niedzieli do wtorku. Jak zrekompensować czas w delegacji w niedzielę, święto lub dzień wolny od pracy? Czy udzielenie dnia wolnego lub dodatku za pracę nadliczbową należy się pracownikowi zarządzającemu zakładem pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Mam pytanie w kontekście planowanego wprowadzenia 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych. Czy można zapisać, że okresy rozliczeniowe będą zmienne, np. 2 okresy 2-miesięczne i 2 okresy 4-miesięczne? Taka zmienność wynika ze specyfiki pracy w naszym zakładzie (firma budowlana). Czy też lepiej wprowadzić długi, np. 12-miesięczny okres rozliczeniowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można oddać prowadzenie akt osobowych podmiotowi zewnętrznemu, jednocześnie pozostawiając u pracodawcy kopie tych akt? Czy można prowadzić akta osobowe w formie elektronicznej?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik przebywał w szpitalu od 19 listopada 2013 r. do 3 grudnia 2013 r. Dnia 1 grudnia zmienione zostały zasady wynagradzania – pracownik przeszedł na wynagrodzenie prowizyjne. Jak obliczyć wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca w grudniu?

czytaj więcej »

Zatrudniliśmy pracownika, który odbywał jedynie staże u różnych pracodawców (także w zeszłym roku), ze skierowania z urzędu pracy. Nie był jednak dotychczas zatrudniony na umowę o pracę. Czy powinniśmy wypłacać 100% minimalnego wynagrodzenia, czy 80%? Czy tę umowę traktuje się jako pierwszą?

czytaj więcej »

Przedsiębiorstwo uprawnione do wypłaty zasiłków chorobowych wypłaca od 1 października 2013 r. pracownicy będącej w ciąży zasiłek chorobowy. Podstawą wymiaru zasiłku było najniższe wynagrodzenie, tj. 1.600 zł brutto. Czy w związku ze wzrostem płacy minimalnej, wypłacając zasiłek chorobowy za styczeń 2014 roku należy na nowo ustalić jego podstawę, przyjmując kwotę 1.680 zł, czy wypłacać zasiłek w dotychczasowej wysokości?

czytaj więcej »

Jak należy rozumieć przepis z ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy: „w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje”? Czy oznacza to, że liczy się złożone przez pracodawcę oświadczenia woli, czy też chodzi o liczbę rozwiązanych stosunków pracy?

czytaj więcej »

Czy mogę wycofać się z rozwiązania umowy za porozumieniem stron? Podpisałam pismo, myśląc, że jest to wypowiedzenie umowy o pracę.

czytaj więcej »

Nie tylko kradzież mienia zakładowego, ale już samo usiłowanie takiej kradzieży może być uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika i uzasadniać zwolnienie dyscyplinarne. Jednak tylko pod warunkiem że jest udowodnione albo chociaż oczywiste, np. zarejestrowane kamerą.

czytaj więcej »

Może się zdarzyć, że pracownik był w tym samym roku kalendarzowym najpierw zatrudniony za granicą, a potem u polskiego pracodawcy. Jeśli w takim przypadku wykorzystał w zagranicznej firmie więcej urlopu, niż wynika z okresu przepracowanego, bezpieczniej jest jednak nie skracać mu z tego powodu odpoczynku w Polsce.

czytaj więcej »

W zagranicznej podróży służbowej można wskazać kilka państw docelowych. Ale już zaokrąglając diety, warto wybrać stawkę jednego państwa, aby uprościć rozliczenia.

czytaj więcej »