179

Umowy na zastępstwo nie wypowie się osobie chronionej

Pytanie: Czy są jakieś ograniczenia co do wypowiedzenia umowy na zastępstwo? Czy można zatrudnić zastępcę dla zastępcy?

Nagrody, premie i niektóre dodatki wlicza się do płacy minimalnej

Minimalne wynagrodzenie za pracę pracownika pełnoetatowego wynosi od stycznia 2015 roku 1.750 zł brutto – po zsumowaniu wszystkich stałych i zmiennych składników wynagrodzenia. Jednak wynagrodzenia i dodatku za nadgodziny nie można wliczyć do stawki minimalnej. A zatem pracownik pełnoetatowy będzie musiał otrzymać co miesiąc przynajmniej 1.750 zł plus ewentualne wynagrodzenie za godziny nadliczbowe.

178

Zwolnienie z badań wstępnych przy zatrudnieniu niektórych pracowników od 1 kwietnia 2015 r.

Przepisy nowej ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej dla przedsiębiorców wśród wielu ułatwień przewidują one m.in. nowe zwolnienia w zakresie obowiązku kierowania pracowników na wstępne badania lekarskie.

Wprowadzenie dodatku zamiast dnia wolnego za pracę w sobotę popiera Konfederacja Pracodawców

Zdaniem Konfederacji Lewiatan zyskają na tym pracownicy, ponieważ mogą wzrosnąć ich dochody. Dzięki zmianom przepisów Kodeksu pracy, za pracę w sobotę lub inny dzień wolny, pracownicy będą mogli otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie zamiast dnia wolnego. Nowe przepisy nie wydłużą przy tym tygodnia pracy do 6 dni – uważają przedstawiciele organizacji.

Trzy umowy na czas określony do 33 miesięcy plus nowe okresy wypowiedzenia

Takie zmiany w zakresie umów o pracę na czas określony przewiduje najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy. Po zmianach pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownikiem nie więcej niż trzy umowy o pracę na czas określony, a łączny okres zatrudnienia w ramach tych umów nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy. A okres wypowiedzenia umowy terminowej ma zależeć od okresu zatrudnienia.

177

Za sanatorium będzie zwykły zasiłek

Pytanie: Pracownik uległ wypadkowi w drodze do pracy. Od 19 marca do 1 kwietnia 2014 r. (14 dni) wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100%. Następnie, od 2 kwietnia do 18 sierpnia 2014 r. (139 dni), pracownik otrzymywał zasiłek chorobowy w wysokości 100%. W sumie wypłaciliśmy świadczenia za 153 dni. 18 sierpnia pracownik przedstawił pismo z ZUS o skierowaniu na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej w okresie od 19 sierpnia do 11 września 2014 r. W jakiej wysokości wypłacić zasiłek za okres rehabilitacji leczniczej?

Urlop zaległy przynajmniej trzeba zacząć 30 września

Pytanie: Pracownik ma 6 dni zaległego urlopu. Czy może mu zostać udzielony urlop zaległy od 30 września do 7 października 2014 r.? Czy w takiej sytuacji nie będzie naruszało to zasady, że zaległego urlopu należy udzielić do końca września?

Tryb zmiany regulaminu organizacyjnego szpitala może być dowolny

Pytanie: W jaki sposób dokonać zmiany w regulaminie organizacyjnym szpitala, aby móc w oddziale szpitalnym powołać lekarza kierującego oddziałem, a nie jak do tej pory – ordynatorów z konkursu?

176

Zlecenie nie podlegało ubezpieczeniu – nie ma świadczeń z tytułu wypadku

Pytanie: Zleceniobiorca (osoba do 26. roku życia, uczeń liceum) miał wypadek przy wykonywaniu zlecenia, w siedzibie firmy. Czy należy mu się zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego?

W delegacji ewidencjonuje się tylko godziny pracy, a nie przejazdy

Pytanie: Pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00. W środę od 7.00 do 8.00 był w firmie, o 8.00 wyjechał w delegację (poza stałe miejsce pracy, samochodem służbowym jako pasażer). Podróż trwała od 8.00 do 14.00. Następnie od 14.00 do 17.00 pracownik brał udział w naradzie. Z środy na czwartek miał nocleg w trakcie delegacji. W czwartek od 7.00 do 11.00 miał przejechał do innej miejscowości i innej firmy. Od 11.00 do 14.00 pracownik uczestniczył w rozmowach handlowych. Od 14.00 do 19.30 wracał samochodem służbowym ponownie jako pasażer. Jak rozliczyć jego delegację i jak zewidencjonować jego czas pracy?

Upływ trwania umowy nie uprawnia do wolnego na poszukiwanie pracy

Pytanie: Pracownicy kończy się umowa na czas określony. Czy trzeba udzielać jej dni wolnych na poszukiwanie pracy? Pracownica ta była już kiedyś u nas zatrudniona, otrzymała wypowiedzenie, ale nie wykorzystała wówczas dni wolnych na poszukiwanie pracy. Czy obecnie należy ich udzielić?

175

Zasady powierzania telefonów i samochodów – w regulaminie i w osobnej umowie

Pytanie: Wprowadzamy obecnie regulamin pracy i regulamin wynagrodzenia. Gdzie i w jakiej formie powinniśmy zawrzeć klauzule o korzystaniu ze służbowych samochodów i telefonów komórkowych. Jesteśmy branżą IT będącą spółką z o.o.

Za pracę w delegacji w niedzielę trzeba dać dzień wolny

Pytanie: Czy osobie zatrudnionej w nienormowanym czasie pracy, która odbyła podróż służbową przypadająca w niedzielę (udział w promocji zakładu), należy udzielić dnia wolnego za pracę w tym dniu?

Urlop zwykły i dodatkowy urlop niepełnosprawnego wykazuje się w świadectwie osobno

Pytanie: Pracownik ma 26 dni urlopu zwykłego i 10 dni dodatkowego urlopu z tytułu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Zwalnia się w sierpniu, więc ma urlop proporcjonalnie zmniejszony. Jak liczyć tę proporcję: z 36 dni czy z 26 + z 10 dni? Co wpisać w świadectwie pracy, skoro oddzielnie wpisuje się urlop zwykły, a oddzielnie urlop niepełnosprawnego (ile w poszczególne rubryki – tzn. ile w urlop zwykły, a ile w urlop niepełnosprawnego)?

174

Zmiana nazwy stanowiska nie zawsze wymaga zmiany umowy o pracę

Pytanie: Chcemy zmienić grupie pracowników nazwy stanowisk. Będzie to jedyna modyfikacja, którą wprowadzimy. Pensje oraz zakresy obowiązków nie ulegają zmianie. Nowa nazwa stanowiska pracy może być traktowana jako prestiżowe pogorszenie warunków, gdyż pracownicy ze „specjalistów” staną się „starszymi konsultantami”. Czy możemy wprowadzić tę zmianę aneksem, a nie wypowiedzeniem zmieniającym? Co w przypadku gdy pracownicy nie będą chcieli podpisać porozumienia zmieniającego?

Zaświadczenie od lekarza leczącego pracownika nie zwalnia z badań kontrolnych

Pytanie: Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 1 marca do 3 czerwca 2014 r. Po powrocie do pracy dostarczył zaświadczenie lekarskie od lekarza prowadzącego, w którym stwierdzono, że jest zdolny do pracy od 4 czerwca 2014 r. Czy mimo przedstawienia takiego zaświadczenia powinniśmy skierować go na kontrolne badanie lekarskie?

173

Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem nie przerywa urlopu

Czy opieka nad chorym dzieckiem przerywa urlop wypoczynkowy? Pracownica przebywa na urlopie od 12 maja do 22 lipca 2014 r. (wziętym bezpośrednio po urlopie rodzicielskim), a zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem zostało jej udzielone na okres od 20 do 25 maja 2014 r.

Zasady lub czas odpracowania wyjścia można wskazać w przepisach zakładowych

W firmie obowiązuje zarządzenie w sprawie przepustek jednorazowych, w którym zapisano: „przepustka jednorazowa udzielona dla załatwienia spraw prywatnych może być odpracowana jedynie w dniu jej wykorzystania, w tej samej dobie pracowniczej, w której pracownik z niej skorzystał”. Zarządzenie opracowano w maju 2013 roku, natomiast w sierpniu 2013 roku nastąpiła nowelizacja Kodeksu pracy, która zmieniła zasady odpracowywania wyjść prywatnych. Czy w związku z tą nowelizacją powinniśmy zmienić treść zapisu zarządzenia?

Warunki nabycia urlopu zdrowotnego trzeba spełniać w dniu złożenia wniosku

Czy nauczyciel, który do 31 sierpnia 2014 r. ma ograniczony wymiar etatu, może z dniem 1 września br. skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia (od 1 września wraca na pełny etat)?

172

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych - POPON chce zmian

Po ponad 16 latach obowiązywania i więcej niż 60 nowelizacjach ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wymaga radykalnych zmian. Swoje założenia do projektu nowelizacji ustawy przedstawiła Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

171

Jak prowadzić akta osobowe pracowników, by nie popełniać błędów, które mogą zakończyć się w sądzie pracy 

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za szkodę wynikająca z błędów przy prowadzeniu dokumentacji związanej z zatrudnieniem - ma obowiązek wyrównania szkody wyrządzonej pracownikowi wskutek nierzetelnego prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Przykładowo w wyroku z 6 października 1976 r. (I PR 130/76, OSNC 1977/4/82) Sąd Najwyższy stwierdził, że w razie niezwrócenia pracownikowi świadectwa szkolnego lub innych dokumentów łączących się ze stosunkiem pracy pracownik może - jeżeli w związku z tym zaniedbaniem poniósł szkodę - domagać się odszkodowania od zakładu pracy. Podstawą prawną żądania odszkodowania są stosowane odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego. 

Wynagrodzenie zamiast dnia wolnego za pracę w sobotę

Grupa posłów złożyła interpelację w sprawie wprowadzenia rekompensaty finansowej za pracę w godzinach nadliczbowych w sobotę.

Są plany zniesienia dodatkowego terminu weryfikacji dokumentów ubezpieczeniowych

Do 30 kwietnia każdego roku płatnicy składek powinni zweryfikować poprawność danych przekazanych do ZUS w dokumentach ubezpieczeniowych. Obowiązek ten dotyczy imiennych raportów miesięcznych oraz deklaracji rozliczeniowych za ubiegły rok. Likwidację tego obowiązku - w ramach kolejnego pakietu deregulacyjnego - planuje ministerstwo gospodarki.

170

Rząd proponuje kolejny etap deregulacji zawodów

Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt kolejnej ustawy zmieniającej warunki dostępu do wykonywania części zawodów regulowanych (w ramach tzw. trzeciej transzy deregulacji).

Reforma urzędów pracy coraz bliżej

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czeka nas nie tylko rewolucja pośredniaków, ale także wiele korzyści dla firm.

Pracodawca ma więcej czasu na złożenie wniosku o dopłatę  

O 5 dni został wydłużony termin na przekazanie przez pracodawców wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika i miesięcznej informacji o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych.

169

Łatwiej będzie można zatrudnić cudzoziemca

Cudzoziemiec, który pracuje w Polsce, będzie mógł ubiegać się o zezwolenie na pobyt oraz pracę w ramach jednej procedury. Takie zmiany przewiduje ustawa o cudzoziemcach, która wchodzi w życie od 1 maja 2014 r.

               Za święto przypadające w sobotę pracownik musi otrzymać wolne

Każde święto obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Wyjątkowo wymiaru czasu pracy nie obniżają tylko święta przypadające w niedzielę.

               Pracodawcy zaoszczędzą na ZFŚS w 2014 roku

Wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych określona jest na poziomie z 2011 roku. Jego podstawę stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie z II półrocza 2010 roku.

168

Zła kondycja finansowa firmy uzasadnia zawieszenie uprawnień

Pracodawca, który jest w trudnej sytuacji finansowej, może zawiesić obowiązywanie regulaminu wynagradzania w zakresie przysługujących pracownikom dodatkowych świadczeń, takich jak premie czy nagrody jubileuszowe. W tym celu musi on zawrzeć porozumienie z działającymi w zakładzie pracy organizacjami związkowymi.

Znany jest już plan kontroli PiP na 2014 rok

Państwowa Inspekcja Pracy w tym roku będzie głównie sprawdzać zasadność zawierania umów cywilnoprawnych. Kontrolą ma być objętych 200 tys. pracodawców.

Zasadą jest zatrudnianie pracownika na podstawie jednej umowy o pracę 

Obustronna zgoda na podpisanie dwóch kontaktów jednocześnie z tym samym pracownikiem nie oznacza, że jest to zgodne z prawem. Takie działanie może być uznane przez sąd za zmierzające do obejścia regulacji dotyczących czasu pracy i wysokości pensji za nadgodziny.