Zwolnienie z badań wstępnych przy zatrudnieniu niektórych pracowników od 1 kwietnia 2015 r.

Przepisy nowej ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej dla przedsiębiorców wśród wielu ułatwień przewidują one m.in. nowe zwolnienia w zakresie obowiązku kierowania pracowników na wstępne badania lekarskie.

Wprowadzenie dodatku zamiast dnia wolnego za pracę w sobotę popiera Konfederacja Pracodawców

Zdaniem Konfederacji Lewiatan zyskają na tym pracownicy, ponieważ mogą wzrosnąć ich dochody. Dzięki zmianom przepisów Kodeksu pracy, za pracę w sobotę lub inny dzień wolny, pracownicy będą mogli otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie zamiast dnia wolnego. Nowe przepisy nie wydłużą przy tym tygodnia pracy do 6 dni – uważają przedstawiciele organizacji.

Trzy umowy na czas określony do 33 miesięcy plus nowe okresy wypowiedzenia

Takie zmiany w zakresie umów o pracę na czas określony przewiduje najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy. Po zmianach pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownikiem nie więcej niż trzy umowy o pracę na czas określony, a łączny okres zatrudnienia w ramach tych umów nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy. A okres wypowiedzenia umowy terminowej ma zależeć od okresu zatrudnienia.

29 października 2014 r. minął termin na uzupełnienie wykształcenia przez kierowników USC lub ich zastępców

6 lat dał ustawodawca kierownikom urzędów stanu cywilnego oraz ich zastępcom na uzupełnienie wykształcenia. Od 30 października 2014 r. stanowiska te mogą bowiem zajmować wyłącznie osoby, które ukończyły studia prawnicze lub administracyjne i uzyskały tytuł magistra albo ukończyły podyplomowe studia administracyjne.

Zwiększając liczbę dni pracy, trzeba zmienić regulamin

Pytanie: Pracownicy są zatrudnieni w różnych dniach tygodnia. Są tacy, którzy pracują od poniedziałku do piątku, inni od poniedziałku do niedzieli. Jest grupa pracowników, w stosunku do której pracodawca chce zmienić rozkład czasu pracy, tak aby pracownicy mogli świadczyć pracę także w niedzielę (dział sportu). Do tej pory osoby te pracują od poniedziałku do piątku w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. Czy pracodawca może zmienić tym pracownikom rozkład czasu pracy i okres rozliczeniowy, zamieszczając zmianę w regulaminie pracy, i podać ją do wiadomości w postaci obwieszczenia?

W świadectwie wymienia się wszystkie sprawy komornicze

Pytanie: Pracownik posiada siedem zajęć komorniczych wynagrodzenia. W chwili obecnej znajduje się w okresie wypowiedzenia. Czy umieszczając adnotację o zajęciu wynagrodzenia na świadectwie i podając wysokość potrącenia, należy podać kwotę do każdej z siedmiu sygnatur osobno, czy zbiorczo?

W informacji niepełnoetatowca: pełna norma, ale niższy wymiar urlopu

Pytanie: Artykuł 29 § 3 kp nakazuje pracodawcy poinformowanie pracownika na piśmie o dobowej i tygodniowej normie czasu pracy. W instytucji, w której pracuję, zapis w regulaminie pracy stanowi: czas pracy wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Czy taki sam zapis powinien być w informacji o warunkach zatrudnienia osoby zatrudnionej na 1/2 etatu? Jaki zapis powinien być w przypadku urlopu, ze wskazaniem dni i godzin?

Pracownik ma wgląd do akt, ale nie zażąda skserowania ich

Pytanie: Czy pracownik ma prawo do kserowania dokumentów zawartych w jego teczce akt osobowych (zawierających również notatki służbowe), czy są to dokumenty tylko do wglądu pracownika?

Pracę w gospodarstwie rodziców wlicza się do stażu, jeśli zostało przejęte

Pytanie: Czy należy mi się wcześniejsza nagroda jubileuszowa za okres 30 lat pracy (obecnie mam 27 lat pracy w ciągłości)? Mam potwierdzone oświadczenie z gminy o zatrudnieniu w gospodarstwie rolnym u rodziców od 1979 r. do 1982 r. (3 lata). Problem tkwi w tym, że w tamtych latach areał gospodarstwa wynosił 0,68 ha (tyle rodzice posiadali), a rodzice 5 lat temu przepisali mi 0,34 ha. Nadmieniam, że w tamtych latach gospodarstwem rolnym było gospodarstwo o wielkości 0,5 ha. W moim zakładzie pracy wypłacanie nagród jubileuszowych odbywa się na zasadach ogólnych. Czy ma znaczenie wielkość gospodarstwa przy wypłaceniu ww. nagrody jubileuszowej? Czy gdyby rodzice obecnie przepisali mi pole do wielkości 0,5 ha, to byłaby możliwość wypłacenia nagrody jubileuszowej? Czy mam jakąś podstawę i argumenty, aby upominać się o taką wcześniejszą nagrodę?

Po urlopie bezpłatnym trzeba dopuścić nauczyciela do pracy

Pytanie: Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony w macierzystej placówce na podstawie mianowania, wystąpił o urlop bezpłatny w związku z pełnieniem funkcji wicedyrektora w drugiej placówce. Urlop został udzielony na czas pełnienia funkcji. Druga placówka zatrudniła go na podstawie mianowania. Jednak od września, z powodu niskiego naboru, został odwołany z funkcji wicedyrektora. Obecnie jest zatrudniony jako nauczyciel w pełnym wymiarze. Czy szkoła macierzysta, w której korzystał z urlopu bezpłatnego, ma obowiązek przywrócić go do pracy? Jak wygląda kwestia umowy o pracę w drugiej placówce?