Zlecenie nie podlegało ubezpieczeniu – nie ma świadczeń z tytułu wypadku

Pytanie: Zleceniobiorca (osoba do 26. roku życia, uczeń liceum) miał wypadek przy wykonywaniu zlecenia, w siedzibie firmy. Czy należy mu się zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego?

W delegacji ewidencjonuje się tylko godziny pracy, a nie przejazdy

Pytanie: Pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00. W środę od 7.00 do 8.00 był w firmie, o 8.00 wyjechał w delegację (poza stałe miejsce pracy, samochodem służbowym jako pasażer). Podróż trwała od 8.00 do 14.00. Następnie od 14.00 do 17.00 pracownik brał udział w naradzie. Z środy na czwartek miał nocleg w trakcie delegacji. W czwartek od 7.00 do 11.00 miał przejechał do innej miejscowości i innej firmy. Od 11.00 do 14.00 pracownik uczestniczył w rozmowach handlowych. Od 14.00 do 19.30 wracał samochodem służbowym ponownie jako pasażer. Jak rozliczyć jego delegację i jak zewidencjonować jego czas pracy?

Upływ trwania umowy nie uprawnia do wolnego na poszukiwanie pracy

Pytanie: Pracownicy kończy się umowa na czas określony. Czy trzeba udzielać jej dni wolnych na poszukiwanie pracy? Pracownica ta była już kiedyś u nas zatrudniona, otrzymała wypowiedzenie, ale nie wykorzystała wówczas dni wolnych na poszukiwanie pracy. Czy obecnie należy ich udzielić?

Pracownicy przez część zmiany mogą pracować bez nadzoru

Pytanie: Magazynierzy pracują w systemie zmianowym – od 9.00 do 17.00 oraz od 11.00 do 19.00. Na potrzeby firmy chcemy wprowadzić dodatkową zmianę od 6.00 do 14.00. Na zmianie od 6.00 do 14.00 do godziny 9.00, tj. do przyjścia następnej zmiany, będzie pracować tylko dwóch magazynierów. Czy magazynierzy pracujący od godz. 6.00 do 9.00 mogą pracować bez nadzoru kierownika?

Po rezygnacji z ZFŚS regulamin funduszu wciąż obowiązuje

Pytanie: Pracodawca chce odstąpić od tworzenia ZFŚS na czas nieokreślony. Jaka treść zapisu powinna być zamieszczona w regulaminie wynagradzania, żeby nie była zakwestionowana przez PIP? Nasz regulamin ZFŚS na chwilę obecną wymaga zmian. Czy modyfikacji można dokonać także po rezygnacji z działalności socjalnej?

Nie można zmusić do wzięcia urlopu wypoczynkowego czy dodatkowego macierzyńskiego

Pytanie: Pracownica przebywa na podstawowym urlopie macierzyńskim 20 tygodni. Pracodawca poinformował ją, że ten urlop będzie trwać do 17 sierpnia. Pracownica nie złożyła jednak wniosku o dodatkowy urlop macierzyński – 6 tygodni ani o urlop rodzicielski – 26 tygodni. Jak postąpić?  

Nauczycielowi zatrudnionemu do 27 czerwca płaci się za wakacje

Pytanie: Czy nauczycielowi zatrudnionemu na 9 godz. do 27 czerwca 2014 r. należało wypłacić wynagrodzenie za czas wakacji?

Mała jednostka publiczna nie wypłaca odprawy

Pytanie: Nauczyciel niepełnoetatowy (6/18 etatu), zatrudniony na czas nieokreślony w placówce oświatowej (nieferyjnej), otrzymał trzymiesięczne wypowiedzenie. Umowa rozwiązała się z końcem maja 2014 roku. W świadectwie pracy została wpisana podstawa rozwiązania z art. 30 § 1 pkt 2 kp w zw. z art. 20 ust. 1 pkt 2 KN. Czy temu nauczycielowi przysługuje odprawa? Placówka zatrudnia 14 pracowników.

Jeśli jest ZFŚS, trzeba na niego płacić, nawet w zamykanym zakładzie

Pytanie: Firma jest w stanie upadłości, w sierpniu wszyscy pracownicy zostali zwolnieni. Czy jednak w maju syndyk miał obowiązek przekazać odpis na ZFŚS, skoro firma wciąż wtedy istniała i ZFŚS też nie był zlikwidowany? Środki ZFŚS dzieli komisja socjalna. W składzie komisji dominują związki, które przedstawiły swoje stanowisko o podziale środków (decyduje większość, którą związki miały). Nie zanotowano jednak tego w protokole z posiedzenia komisji. Ale za to dyrektor będący przewodniczącym komisji socjalnej (ze strony pracodawcy) zebrał całą załogę jednej zmiany i publicznie zadeklarował podział tych środków. Czy to publiczne przyrzeczenie i czy jest wiążące dla pracodawcy?

Czynności przygotowawcze też są wliczane do czasu pracy

Pytanie: Od którego momentu liczy się czas pracy pracownika? Praca rozpoczyna się harmonogramowo o 8.00. Pracownik dobrowolnie przyjeżdża jednak ok. pół godziny wcześniej (gdyż takie połączenie oferuje mu komunikacja). Wtedy wchodzi na teren zakładu, co rejestruje odbijana karta. Przebranie się i przygotowanie do pracy na stanowisku zajmuje najwyżej 15 minut przed 8.00.