Rząd proponuje kolejny etap deregulacji zawodów

Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt kolejnej ustawy zmieniającej warunki dostępu do wykonywania części zawodów regulowanych (w ramach tzw. trzeciej transzy deregulacji).

Reforma urzędów pracy coraz bliżej

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czeka nas nie tylko rewolucja pośredniaków, ale także wiele korzyści dla firm.

Pracodawca ma więcej czasu na złożenie wniosku o dopłatę  

O 5 dni został wydłużony termin na przekazanie przez pracodawców wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika i miesięcznej informacji o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych.

Odszkodowania z układów zbiorowych i regulaminów wolne od podatku

  Postanowienia układów zbiorowych pracy, regulaminów i statutów, o których mowa w Kodeksie pracy, będą traktowane tak samo jak przepisy ustaw i aktów wykonawczych. Odszkodowania wypłacane na ich mocy będą zwolnione z podatku.

Obowiązuje wyższa kwota wolna przy potrąceniach z zasiłków

 Od 1 marca 2014 r. uległa zwiększeniu kwota wolna od zajęcia przy potrąceniach dokonywanych z zasiłków. Związane jest to ze zmianą kwoty najniżej emerytury, od której wysokość kwoty wolnej jest procentowo ustalana.

Obowiązują nowe stawki jednorazowych odszkodowań

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe stawki jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Niepełnosprawny i jego pracodawca odwołają się od zaświadczenia lekarskiego

Pracownik niepełnosprawny w stopniu znacznym lub umiarkowanym będzie pracował 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Aby mógł pracować dłużej, konieczne będzie zaświadczenie lekarskie.

Mundurowy na zwolnieniu lekarskim otrzyma mniejsze uposażenie

Środki, które zostaną zaoszczędzone z obniżenia uposażeń za czas choroby, zwiększą fundusz nagród i zapomóg funkcjonariuszy, którzy zastępują ich na służbie.

MPiPS: należy pamiętać o obowiązkach związanych z tworzeniem rady pracowników

  Pracodawca, który prowadzi działalność gospodarczą, po osiągnięciu wielkości zatrudnienia 50 pracowników, powinien podać niezwłocznie o tym informację do wiadomości pracowników. Musi on także zorganizować wybory rady na pisemny wniosek złożony przez co najmniej 10% z nich.

Coraz więcej propozycji zmian w Kodeksie pracy

Wydłuża się lista projektów dotyczących nowelizacji Kodeksu pracy. Dotyczą one całkowitego zakazu pracy w placówkach handlowych w każdą niedzielę oraz obowiązku potwierdzania warunków zatrudnienia przed podjęciem pracy.