WYDANIE ONLINE

Przyczyna wypowiedzenia powinna być aktualna. A zatem nie powinna wystąpić w zbyt dużym odstępie czasowym od rozwiązania umowy o pracę. W przypadku przyczyn leżących po stronie pracownika Sąd Najwyższy uznał, że rozwiązanie umowy powinno nastąpić nie później niż po roku od ich zaistnienia.

czytaj więcej »

Od 1 maja 2014 roku zezwolenie na pobyt czasowy dla cudzoziemca może objąć aż 3 (a nie 2) lata. Może on wnioskować o nie w trakcie legalnego pobytu na terenie RP jednocześnie z zezwoleniem na pracę.

czytaj więcej »

Dofinansowanie do wypoczynku wypłacane z funduszu socjalnego – w przeciwieństwie do świadczenia urlopowego – jest świadczeniem socjalnym. A to znaczy, że nie można go gwarantować wszystkim z automatu, nie wolno uzależniać go od stanowiska czy wymiaru etatu. Można je uzależnić jedynie od kryteriów socjalnych i długości wypoczynku.

czytaj więcej »

Wystawiając odpis czy sprostowanie świadectwa należy podać nową datę oraz przybić bieżącą pieczęć i odpowiednio je oznaczyć. Ale jednak odzwierciedla się w nich stary stan faktyczny. Zazwyczaj przyjmuje się, że należy świadectwo przepisać na nowym formularzu, a nie kserować – choć praktyka urzędów bywa różna.

czytaj więcej »

Ministerstwo pracy nie planuje uzależnienia liczby tzw. dni wolnych na opiekę, przysługujących pracownikom na podstawie art. 188 Kodeksu pracy, od liczby dzieci wychowywanych lub pozostających pod opieką. Swoje stanowisko resort potwierdził w odpowiedzi na interpelację poselską.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracownik pobierający świadczenie rehabilitacyjne może być członkiem komisji wyborczej, otrzymując wynagrodzenie?

czytaj więcej »

Pytanie: W regulaminie pracy zapisano, że administracja pracuje od 8.00 do 16.00, pracownicy produkcyjni i warsztat od 6.00 do 14.00 i od 14.00 do 22.00. Pracownik gospodarczy był ujęty w pracownikach produkcyjnych bez wyszczególnienia. Od kilku lat pracownik ten pracował od 5.00 do 13.00 i otrzymywał dodatek za 1 godzinę nocną. Ze względu na potrzeby firmy chcemy, aby pracownik ten pracował tak jak produkcja, tj. od 6.00 do 14.00. Czy wystarczy informacja o zmianie godzin pracy, czy trzeba zrobić zmiany w zapisie w regulaminie pracy? W żadnych dokumentach (akta osobowe) i regulaminach nie ma zapisu o czasie pracy od 5.00 do 13.00.

czytaj więcej »

Pytanie: Firma musi zwrócić pracownikom dzień wolny za święto w sobotę 3 maja. Zarząd zdecydował, że odda go w piątek 2 maja. Ze względu na charakter naszej pracy niektórzy pracownicy będą musieli pracować 1, 2 i 3 maja. Czy wówczas za czas pracy we wszystkie te dni obowiązuje stawka 100% za nadgodziny (szczególnie chodzi mi o 2 maja)? Czy część pracowników może dostać wolne 2 maja, a pozostali innego dnia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy pracuje w podstawowym systemie czasu pracy – od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00. We wtorek, ze względu na potrzebę wyjazdu służbowego, polecono mu przyjść do pracy wcześniej i świadczył w tym dniu pracę od godziny 6:00 do 14:00. Jak prawidłowo rozliczyć wynagrodzenie? Czy należy wypłacić pracownikowi dodatek 50% za naruszenie doby pracowniczej (pomiędzy 6:00 a 7:00)?

czytaj więcej »

Pytanie: W związku z przygotowywaniem planów urlopów pracodawca wezwał pracowników do złożenia deklaracji, czy chcą oni w tym roku korzystać z 2 dni zwolnienia w celu opieki nad dzieckiem. Czy jeśli pracownik uprawniony do tego zwolnienia złoży oświadczenie, że nie będzie z niego korzystał przez cały rok, to będzie mógł zmienić oświadczenie i skorzystać ze zwolnienia?

czytaj więcej »

Pytanie: W czasie przebywania matki na urlopie rodzicielskim dziecko trafiło do szpitala. Czy oznacza to, że pracownica może część urlopu rodzicielskiego wykorzystać później?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik otrzymał ustną zgodę przełożonego na świadczenie pracy: przez 3 dni w tygodniu w zakładzie pracy, a przez pozostałe 2 dni w domu. Jak „zalegalizować” taką formę pracy? Czy należy np. w zakresie czynności lub innym akcie prawnym zapisać, że praca np. w wymiarze 24 godzin świadczona jest w zakładzie pracy, a przez pozostałe 16 godzin poza, ze względu na charakter pracy? Czy należy zmienić miejsce pracy w umowie o pracę?

czytaj więcej »

Pytanie: Proszę mi powiedzieć, czy kwestionariusz osobowy dla pracownika, którego chcemy zatrudnić, może być podpisany dzień po podpisaniu umowy o pracę?

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy zamiar zlikwidować stanowisko pracy i wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. W firmie nie działają związki zawodowe, natomiast jest wybrany przedstawiciel załogi. Czy muszę z nim skonsultować zamiar wypowiedzenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Wyrokiem sądu (po około 1,5 roku) został on przywrócony do pracy. W związku z tym, że na stanowisku pracownika wykonywane są prace o szczególnym charakterze, pracodawca odprowadzał na Fundusz Emerytur Pomostowych składki w wysokości 1,5% od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za każdego pracownika zatrudnionego na tym stanowisku. Czy za okres pozostawania bez pracy, po przywróceniu pracownika na stanowisko, należy płacić zaległe składki na FEP?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni. W trakcie trwania tego zwolnienia kończy mu się umowa na okres próbny. Strony chcą przedłużyć umowę. Czy mogą dokonać tego w trakcie trwającego zwolnienia lekarskiego?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy obcokrajowców, z których każdy musi otrzymać pozwolenie na pracę i pobyt na terenie Polski. Pozwolenia są wystawiane na czas określony. Czy obcokrajowiec może więc dostać umowę na czas określony, skoro poprzednio miał już dwie takie umowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownicy otrzymują miesięczne ryczałty samochodowe po wypełnieniu odpowiednich druków. Ryczałty są wypłacane za jazdy lokalne (w granicach gminy). Zgodnie z umową, pracownik w danym dniu świadczył pracę, ale w trakcie czasu pracy został wysłany w podróż służbową trwającą 2 godziny. Podróż ta nie mieściła się w katalogu jazd lokalnych objętych ryczałtem. Czy zatem pracownikowi należy się ryczałt w pełnej wysokości, czy należy go pomniejszyć o 1/22?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nauczycielowi korzystającemu z urlopu rodzicielskiego w okresie od czerwca do września powinien być wydłużony okres urlopu przypadający na miesiące wakacyjne?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica od kwietnia 2014 r ma na swój wniosek obniżony etat zamiast korzystania z urlopu wychowawczego. Wniosek złożyła jednak już w grudniu 2013. Do kiedy obowiązuje jej ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę – do grudnia 2014 roku czy do marca 2015 roku?

czytaj więcej »

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę reformującą funkcjonowanie urzędów pracy. Nowe przepisy przewidują profilowanie pomocy dla bezrobotnych i uzależniają środki na wynagrodzenia pracowników urzędów od efektów i standardów działania. Nowe instrumenty wsparcia uzyskują też pracodawcy.

czytaj więcej »

Wydłużenie z 30 do 90 dni terminu na złożenie przez pracodawcę wniosku o rekompensatę za poszukiwanie zastępstwa za rezerwistę powołanego na ćwiczenia - to jedno z ułatwień dla pracodawców, które wynikają z przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

czytaj więcej »

Wysokość świadczenia przysługującego rodzicowi lub opiekunowi niepełnosprawnego dziecka, który nie podjął pracy zarobkowej lub z niej zrezygnował, aby opiekować się dzieckiem, będzie podlegała waloryzacji. Po raz pierwszy zasiłek pielęgnacyjny wzrośnie w 2017 roku i w kolejnych latach będzie podnoszony co roku o wskaźnik waloryzacji obliczany jako procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego na dzień 1 stycznia roku, w którym jest przeprowadzana waloryzacja, w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia z 1 stycznia poprzedniego roku.

czytaj więcej »

Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który przewiduje ograniczenie do 24 miesięcy okresu, na jaki można zawrzeć umowę o pracę na czas określony. Swoje propozycje w tym zakresie mają także pracodawcy i związki zawodowe.

czytaj więcej »

Grupa posłów złożyła interpelację w sprawie wprowadzenia rekompensaty finansowej za pracę w godzinach nadliczbowych w sobotę.

czytaj więcej »

Do 30 kwietnia każdego roku płatnicy składek powinni zweryfikować poprawność danych przekazanych do ZUS w dokumentach ubezpieczeniowych. Obowiązek ten dotyczy imiennych raportów miesięcznych oraz deklaracji rozliczeniowych za ubiegły rok. Likwidację tego obowiązku - w ramach kolejnego pakietu deregulacyjnego - planuje ministerstwo gospodarki.

czytaj więcej »

Nowe przepisy dotyczące pracowników delegowanych, których celem jest m.in. zwiększenie ochrony praw pracowników delegowanych, wprowadzenie tzw. odpowiedzialności solidarnej wykonawców w sektorze budownictwa, a także regulacja środków kontroli firm delegujących pracowników, zostały właśnie przyjęte przez Parlament Europejski.

czytaj więcej »

Informacje o wymiarze urlopu i długości okresu wypowiedzenia pracownika muszą znaleźć się w dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia. Jeśli zatrudniony wypracuje te uprawnienia w wyższym wymiarze - informację trzeba zaktualizować. Zdaniem MPiPS jest sposób, aby nie trzeba było robić tego za każdym razem.

czytaj więcej »

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za szkodę wynikająca z błędów przy prowadzeniu dokumentacji związanej z zatrudnieniem - ma obowiązek wyrównania szkody wyrządzonej pracownikowi wskutek nierzetelnego prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Przykładowo w wyroku z 6 października 1976 r. (I PR 130/76, OSNC 1977/4/82) Sąd Najwyższy stwierdził, że w razie niezwrócenia pracownikowi świadectwa szkolnego lub innych dokumentów łączących się ze stosunkiem pracy pracownik może - jeżeli w związku z tym zaniedbaniem poniósł szkodę - domagać się odszkodowania od zakładu pracy. Podstawą prawną żądania odszkodowania są stosowane odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego. 

czytaj więcej »