WYDANIE ONLINE

Im mniej cech umowy o pracę w umowie cywilnoprawnej, tym lepiej
Najważniejszą cechą, która może przesądzać o tym, że dana umowa cywilnoprawna (np. umowa zlecenia, umowa o dzieło) jest w rzeczywistości umową o pracę, jest tzw. podporządkowanie pracownicze. Nie może ono występować ani na piśmie, ani w praktyce stosowania umowy. Jeśli np. zleceniobiorca musi stale wykonywać bieżące polecenia szefa i działa w strukturze organizacyjnej zakładu, to sąd pracy lub inspektor pracy może uznać, że jest pracownikiem. A to może zatrudniającego drogo kosztować.

czytaj więcej »

Jeśli pracownik swoim działaniem wyrządzi szkodę osobie trzeciej, odszkodowanie będzie musiał zapłacić pracodawca. Potem jednak ma prawo żądać od pracownika naprawienia szkody. 

czytaj więcej »

Kwota ryczałtu za nadgodziny powinna odpowiadać mniej więcej przewidywanej liczbie nadgodzin. Jeśli jednak pracownik wypracuje więcej godzin nadliczbowych, niż wynika z ryczałtu, będzie mógł domagać się wynagrodzenia z dodatkiem za powstałą nadwyżkę. Pod warunkiem jednak że uda mu się udowodnić przekroczenie, co nie zawsze jest łatwe.

czytaj więcej »

Pytanie: Chcemy zatrudnić osobę do odśnieżania terenu. Nie wiemy, jak długa będzie zima, zatem nie chcemy określać w umowie konkretnej daty jej rozwiązania. Jaki zawrzeć zapis w umowie o pracę na czas wykonania określonej pracy aby rozwiązała się w momencie, kiedy nie będzie trzeba już odśnieżać?

czytaj więcej »

Pytanie: W ilu oryginałach powinny być wystawione umowa o pracę, informacja o warunkach pracy i np. aneksy? Czy mogę mieć w aktach kopię wymienionych dokumentów?

czytaj więcej »

Pytanie: W urzędzie miejskim przechowywane są akta osobowe dyrektorów przedszkoli. W gminie jest powołany zespół ekonomiczno-administracyjny szkół, którego przedmiotem jest prowadzenie obsługi finansowo-księgowej i administracyjnej jednostek oświatowych. Czy takie rozwiązanie jest właściwe? Kto ma obowiązek prowadzenia i przechowywania akt osobowych dyrektorów przedszkoli?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownicy sporadycznie odbywają podróże służbowe własnymi samochodami (prywatnymi). Czy przy skierowaniu na badania trzeba im wpisywać kierowanie pojazdem?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca przejął na podstawie art. 23[1] Kodeksu pracy pracowników z likwidowanych zakładów pracy i stał się dla nich następcą prawnym. ZUS zwrócił się z wnioskiem o wyjaśnienie nieprawidłowości (dotyczących okresów przebywania na zwolnieniu lekarskim) w świadectwie pracy jednego z byłych pracowników dawnego zakładu pracy. Czy nowy pracodawca może naprawić błędy w świadectwie pracy wydanym w poprzednim zakładzie?

czytaj więcej »

Pytanie: Regulamin organizacyjny urzędu przewiduje, że w strukturze widnieją stanowiska: sekretarza, skarbnika i zastępcy burmistrza, jako pracowników podlegających burmistrzowi. Natomiast w zakresie obowiązków skarbnika gminy jest „wykonywanie poleceń i zarządzeń burmistrza, zastępcy i sekretarza gminy”. Czy taki zapis jest prawidłowy? Z regulaminu wynika, że sekretarz odpowiedzialny jest za organizację całego urzędu.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik od czterech dni nie pojawia się w pracy i nie poinformował o przyczynie nieobecności. W regulaminie pracy wyraźnie jest napisane, że na dostarczenie zwolnienia lekarskiego pracownik ma 3 dni od dnia jego otrzymania. Czy te nieobecności powinnam traktować jako nieusprawiedliwione i rozwiązać umowę na podstawie art. 52 Kodeksu pracy (dyscyplinarnie)? Czy też należy czekać 7 dni przewidzianych ustawowo przez Kodeks pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Kto podpisuje delegacje i urlopy dla dyrektora SP ZOZ? Czy ma to być pracownik np. działu kadr, wyznaczony przez podmiot kontrolujący jednostkę? A jeśli tak, to czy jest obowiązek przynajmniej informowania podmiotu kontrolującego np. o delegacjach dyrektora?

czytaj więcej »

Pytanie: W związku z kryzysem w marcu zlikwidowaliśmy stanowisko dozorcy. Czy można przywrócić to stanowisko i po jakim czasie? Chodzi o to, by nikt nie zarzucił nam, że likwidacja stanowiska była pozorna.

czytaj więcej »

Pytanie: Sprzątaczka pracuje w naszej placówce od 1 września 2008 r. na pół etatu. Jednocześnie jest zatrudniona w innej placówce oświatowej na takim samym stanowisku, nieprzerwanie od 1 września 1986 r. W tamtej placówce nabyła prawo do nagrody jubileuszowej z tytułu 25 lat pracy. Nie pracowała w innym miejscu i nie okazała żadnego świadectwa pracy (jedynie zaświadczenie o pracy w innej placówce). Czy nasza placówka musi wypłacić jej nagrodę jubileuszową?

czytaj więcej »

We wniosku o urlop wychowawczy pracownik musi wskazać, ile tego urlopu już wykorzystano na dane dziecko, a także w ilu częściach. Musi także dołączyć oświadczenie drugiego rodzica o tym, że nie będzie korzystał w tym czasie z urlopu wychowawczego. Takie zasady obowiązują od 1 października 2013 r.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy list intencyjny jest wiążący dla stron, które go podpisały (przyszłego pracodawcy i pracownika)? Jeżeli osoba, która podpisała taki list, rozmyśli się i nie podejmie pracy w danej firmie, czy niedoszły pracodawca może zażądać odszkodowania?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca płaci pracownikom miesięczne ryczałty za jazdy lokalne (w granicach gminy). Zgodnie z umową pracownik w danym dniu świadczył pracę, ale w trakcie pracy został wysłany w podróż służbową trwającą 2 godziny. Podróż ta nie mieściła się w katalogu jazd lokalnych, za które pracownikowi należy się ryczałt. Czy pracownikowi należy się ryczałt samochodowy w pełnej wysokości, czy należy go pomniejszyć o 1/22? Czy delegacja niemieszcząca się w katalogu jazd lokalnych ma wpływ na wysokość ryczałtu?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca wypłaca premię kwartalną w wysokości do 5% wynagrodzenia zasadniczego. Jej przyznanie zależy od oceny przełożonego. Zapis w regulaminie mówi, że nie jest ona wypłacana, jeśli pracownik przebywał na zwolnieniu dłużej niż 7 dni roboczych. W razie krótszej choroby premia przysługuje w pełnej wysokości. Czy w takiej sytuacji trzeba wliczyć premię do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica samotnie wychowuje córkę i mieszka ze swoją matką, która w czasie jej nieobecności opiekuje się dzieckiem. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko, jeżeli matka pracownicy trafiła do szpitala?

czytaj więcej »

W przypadku gdy dwa stanowiska są zapisane w ramach jednej umowy o pracę, zazwyczaj wygodniej jest rozliczać taką pracę. Jednak wówczas pracownikowi nie można planować pracy powyżej pełnego etatu. Tymczasem w przypadku podpisania dwóch umów praca może niekiedy w sumie przekroczyć pełen etat, pod warunkiem że każda z umów przewiduje pracę zupełnie innego rodzaju.

czytaj więcej »