WYDANIE ONLINE

Jazda lokalna prywatnym samochodem w celach służbowych – za ryczałt lub kilometrówkę
Stawka kilometrówki za 1 km przebiegu pojazdu pozostaje nadal na poziomie z 2007 r. Obowiązujące od marca 2013 r. nowe rozporządzenie delegacyjne niczego w tym zakresie nie zmieniło.

czytaj więcej »

Pytanie: Przepisy Kodeksu pracy gwarantują wszystkim pracownikom prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Czy to oznacza, że dwóch pracowników zajmujących to samo stanowisko musi mieć identyczne wynagrodzenie, czy też można je różnicować w niektórych przypadkach?

czytaj więcej »

Pytanie:  Które rodzaje urlopu należy uwzględniać w planie urlopów? Czy uwzględnia się urlop zaległy, urlop niepełnosprawnego, urlop uzupełniający czy tzw. pierwszy urlop? Czy pierwszego urlopu można udzielić w wyższym wymiarze, niż pracownikowi aktualnie przysługuje? Czy każdemu trzeba zaplanować minimum 14-dniową część odpoczynku?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można pracownikowi wskazać w umowie o pracę dwa miejsca pracy w sensie adresów siedzib? Jesteśmy instytucją kultury, która ma kilka siedzib i pracownicy w związku z realizacją swoich obowiązków służbowych przebywają w różnych z nich.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego na dotychczasowe stanowisko pracy w urzędzie gminy. Po pewnym czasie, w związku z wygranym naborem na stanowisko urzędnicze strony rozwiązały za porozumieniem dotychczasową umowę o pracę i zawarły kolejną – na 6 miesięcy na stanowisko urzędnicze. Od pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego nie odprowadza się składek na Fundusz Pracy. Czy zwolnienie to nadal obejmuje tę pracownicę na kolejnej umowie?

czytaj więcej »

Niezależnie od formy organizacyjnej, w jakiej dany pracodawca prowadzi działalność, przed sądem może działać samodzielnie albo – co jest zwykle bardziej użyteczne – przez pełnomocnika. Nie wszyscy pracodawcy wiedzą, że pełnomocnikiem nie musi być radca prawny lub adwokat. Co więcej, w pewnych sytuacjach mogą  domagać się ustanowienia fachowego pełnomocnika z urzędu.

czytaj więcej »

Pytanie: Spółka, która posiada oddział, postanowiła dokonać podziału. Z oddziału powstanie nowa spółka, do której część dotychczasowych pracowników przejdzie na zasadzie przejęcia. Czy w związku z tym należy przekazać część środków zgromadzonych na koncie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dla nowo powstałej spółki?

czytaj więcej »

Pytanie: Zgodnie z regulaminem pracy pracownicy administracyjni zatrudnieni są w jednozmianowym systemie pracy od 8.00 do 16.00, kierowcy zaś pracują wg grafiku służb transportu w zakładzie (bez wskazania konkretnych godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy). Czy na podstawie takiego zapisu dotyczącego kierowców można stwierdzić, że pracują oni w systemie przerywanym i objęci są indywidualnym rozkładem czasu pracy, a pozostali pracownicy zatrudnieni są w systemie podstawowym?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy pracuje codziennie po 8 godz. i 40 minut. Wydłużony czas pracy o 40 minut dziennie równoważony jest czasem wolnym w danym okresie rozliczeniowym. Pracownik ma prawo do 26 dni urlopu rocznie. Czy udzielając mu urlopu należnego za każdy dzień z puli urlopu (208 godzin) trzeba odliczyć za każdy dzień 8 godzin i 40 minut, czy 8 godzin?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica wraca z urlopu wychowawczego 15 września. I od razu na zmniejszony etat (wcześniej podpisała porozumienie zmieniające). Po zmianie jej wynagrodzenie wynosi 3.500 zł miesięcznie (kiedyś wynosiło 5.500). Jak policzyć jej wynagrodzenie za wrzesień?

czytaj więcej »

Od 1 października 2013 r. każdy z rodziców będzie miał wyłączne prawo do 1 miesiąca urlopu wychowawczego. Tego rodzaju zmianę wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy, którą 26 lipca 2013 r. uchwalił Sejm.

czytaj więcej »

Aby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, nauczyciel będzie musiał przepracować 20 lat, a nie siedem jak obecnie.

czytaj więcej »

Pracodawca nie będzie mógł stosować zabezpieczeń majątkowych z zakresu prawa cywilnego w stosunku do zatrudnianych osób. Jeśli się nie zastosuje do tej zasady, zapłaci wysoką grzywnę.

czytaj więcej »

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2014 roku pozostanie na minimalnym ustawowym poziomie wynoszącym 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. – ustaliła Rada Ministrów.

czytaj więcej »

Po zwolnieniu ze służby żołnierzowi nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadającej po jej zakończeniu – alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

czytaj więcej »

Jeśli pracodawca przyznał członkom załogi bony, które były finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale nie uwzględnił ich sytuacji rodzinnej i materialnej, wówczas musi od wartości tych bonów opłacić składki. Przypomniał o tym Sąd Okręgowy w Łomży w wyroku z 17 lipca 2013 r. (sygn. akt: III U 342/13).

czytaj więcej »

Jeżeli umowa o pracę rozwiąże się w trakcie trwającego dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, płatnik powinien przekazać do ZUS dokumenty w celu dalszej wypłaty zasiłku macierzyńskiego – przypomina ZUS.

czytaj więcej »

Pracodawca, który zawarł z pracownikiem umowę szkoleniową, ma prawo zapisać w niej obowiązek „odpracowania” szkolenia, czyli pozostania przez pracownika w zatrudnieniu przez pewien czas po podniesieniu kwalifikacji. Jest to jednak możliwe, tylko pod warunkiem że pokrył pracownikowi jakiekolwiek koszty podnoszenia kwalifikacji (np. zapłacił w całości lub części za czesne na studiach, za kurs itp.)

czytaj więcej »

Są wyjątki od zasady, że termin udzielenia urlopu powinien być uzgodniony między pracodawcą a pracownikiem. Pracodawca może bowiem udzielić urlopu przymusowo w okresie wypowiedzenia, a także urlopu zaległego – gdy zbliża się 30 września. Z kolei pracownik może wymusić wypoczynek po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim.

czytaj więcej »

Pytanie: Jak długo należy przechowywać akta osobowe oraz inną dokumentację związaną z zatrudnianiem pracowników, a zwłaszcza ewidencje czasu pracy?

czytaj więcej »

Pracodawcy często przyjmują praktykantów bez jakiejkolwiek umowy. Może to jednak rodzić podejrzenie, że zatrudniają ich „na czarno”. Tymczasem już od kilku lat funkcjonuje w polskim systemie prawnym cywilnoprawna umowa o praktyki absolwenckie. Jest ona bardzo wygodna i niedroga. Jedyną wadą jest czas trwania – maksymalnie 3 miesiące.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy na żądanie pracownika trzeba mu udostępnić dokumentację ZUS oraz związaną z jego czasem pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca ma placówki w kilku miejscowościach. Z powodu kryzysu musiał zlikwidować jedną z nich, zwalniając zatrudnionych tam pracowników. Problem w tym, że jedna z pracownic jest w wieku przedemerytalnym. Czy można wypowiedzieć jej  umowę o pracę? Pracownica nie chce pracować w innej placówce – w innej miejscowości. Dodam, że obecnie cała firma  zatrudnia na umowę o pracę 18 osób.

czytaj więcej »

Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy oraz ruchomy czas pracy to nowe regulacje, które wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy. Obowiązują od 23 sierpnia 2013 r.

czytaj więcej »