Uprawnienia stron w okresie wypowiedzenia (wideo)

Jeśli pracodawca lub pracownik wypowiedzą umowę o pracę, zaczyna biec okres wypowiedzenia. W tym okresie zarówno pracodawca, jak i pracownik mają specjalne uprawnienia. Oto porada wideo, która je wyjaśnia.

Początek lub koniec zatrudnienia w trakcie miesiąca - liczenie pensji za dni przepracowane (wideo)

Jeśli pracownik nie przepracował w pełni miesiąca, jego wynagrodzenie za dni przepracowane w danym miesiącu oblicza się na postawie rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r. Oto porada wideo, która wskazuje, jak to prawidłowo obliczać.

Przeniesienie urlopu na następną umowę o pracę (wideo)

W przypadku zakończenia umowy o pracę pracodawca powinien zasadniczo zapłacić pracownikowi ekwiwalent za cały niewykorzystany urlop - nawet jeśli potem strony chcą zawrzeć kolejną umowę. Jest jednak wyjątek od tej zasady: można zawrzeć z pracownikiem porozumienie przenoszące urlop na kolejną umowę o pracę. Kiedy można dokonać takiego przeniesienia i jak to prawidłowo zrobić? Wyjaśniamy to w ramach porady wideo.

Etat i inne formy zatrudnienia – co jest dozwolone (wideo)

Różne inne niż etat formy zatrudnienia bywają atrakcyjne względem umowy o pracę z dwóch powodów: z racji samej konstrukcji umowy o pracę oraz z powodów podatkowo-zusowskich. Wszystkie z tych alternatywnych podstaw są korzystniejsze. Oto nagranie, które to wyjaśnia.

Urlop opiekuńczy - jak wypełniać wniosek (instrukcja wideo)

Obecnie pracownik może wziąć tzw. urlop opiekuńczy – w wymiarze maksymalnie 5 dni w roku kalendarzowym. Jest on udzielany w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia najbliższym krewnym (syn, córka, matka, ojciec, małżonek) lub osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub wsparcia – z poważnych względów medycznych. W ramach instrukcji wideo pokazujemy jak wypełnić wniosek o urlop opiekuńczy.

Wolne z powodu siły wyższej - jak wypełniać wniosek (instrukcja wideo)

Od 2023 roku pracownik może wziąć zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Jest ono płatne – ale w wysokości połowy wynagrodzenia. Komu przysługuje to zwolnienie? W jaki sposób jest udzielane? Czym różni się od urlopu opiekuńczego? Oto instrukcja wideo, która wyjaśnia to wszystko i pokazuje jak wypełnić wniosek.

Motywowanie pracowników: metody i benefity (nagranie)

Pracodawcy mają coraz większe wyzwanie, aby nie stracić strategicznej kadry i talentów. Bardzo istotna jest zmiana związana z motywowaniem pracowników. Oto podcast, który może wiele tu podpowiedzieć.

Świadczenia chorobowe z umów cywilnoprawnych – jak ustalić podstawę wymiaru (stanowisko ZUS - wideo)

Jak poinformował ZUS, obecnie przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej ze swoim pracodawcą należy przyjąć w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego niezależnie od tego, czy umowa zlecenia zakończyła się czy nadal trwa. Ekspert, radca prawny Andrzej Radzisław objaśnia dokładnie ten temat w ramach porady wideo.

Wolne za święto w sobotę 11 listopada 2023 r.: problemy z praktyki (wideo)

11 listopada przypada w 2023 roku w sobotę. Zaś zaraz na początku 2024 roku będziemy mieli kolejne święto w sobotę - 6 stycznia. Takie święto obniża wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, czyli trzeba dać w zamian dzień wolny. Jak to zrobić - wyjaśniamy w ramach porady wideo

Pracownik długo choruje – jakie obowiązki ma pracodawca (wideo)

W czasie nieobecności chorobowej pracowni ma najpierw wynagrodzenie chorobowe, a potem zasiłek chorobowy. Z kolei pracodawca musi znaleźć zastępstwo dla pracownika, który długo przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jakie dylematy i problemy mogą powstać w przypadku, gdy pracownik choruje. Wyjaśnia to ekspert, Andrzej Radzisław w ramach obszernej porady wideo.