Jak w umowie o pracę wskazać dzień rozpoczęcia pracy?

Nie można mylić obowiązkowo wskazywanego w umowie dnia rozpoczęcia pracy z pierwszym dniem wykonywania obowiązków pracowniczych. W ramach porady wideo wyjaśniamy na czym polega ta różnica i co dokładnie należy zapisać w tym zakresie w umowie o pracę.

Przełom roku 2023/2024 - jak dokonać rozliczeń ZUS i podatku (wideo)

W związku z zakończeniem 2023 roku i rozpoczęciem 2024 roku mamy koniec pewnych świadczeń i rozpoczęcie nowych limitów. Co dokładnie się zmieniło? I o czym jeszcze należy pamiętać przy rozliczaniu składek i podatku? Obejrzyj poradę wideo.

Jak wnioskować o pracę zdalną w ramach elastycznej organizacji pracy (wideo)

Rodzic dziecka do lat 8 (i osoba, która ma prawo do urlopu opiekuńczego) może wnioskować o tzw. elastyczną organizację pracy. W ramach takiej organizacji może prosić m.in. o pracę zdalną. Jak o nią wnioskować i czy pracodawca musi się zgadzać? Oto instrukcja wideo.

Jak wnioskować o indywidualny rozkład w ramach elastycznej organizacji pracy (wideo)

Rodzic dziecka do lat 8 (i osoba, która ma prawo do urlopu opiekuńczego) może wnioskować o tzw. elastyczną organizację pracy. W ramach takiej organizacji może prosić m.in. o indywidualny rozkład czasu pracy i/lub ruchomy czas pracy. Co powinno być we wniosku i czy pracodawca musi go uwzględnić? Oto nagranie, które to wyjaśnia.

Niepełny etat - na co uważać po niedawnym wyroku TSUE (wideo)

Pracownik zatrudniony na niepełny wymiar czasu pracy powinien mieć wskazany limit godzin po przekroczeniu którego przysługuje wynagrodzenie jak za godziny nadliczbowe. Nie można go pominąć albo określić na poziomie pełnego etatu czyli 8/8. A co jeśli zapiszemy go nieprawidłowo? Co w tym zakresie zmienił niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wskazujemy to w nagraniu.

Przepisy o sygnalistach nie weszły. Czy mamy tu jakieś obowiązki (wideo)?

W polskim systemie prawnym wciąż nie wdrożono dyrektywy UE 2019/1937 dotyczącej tzw. sygnalistów. Oznacza to, że pracodawcy nadal formalnie nie mają obowiązków w tym zakresie. Jednak warto już przygotowywać się na nowe obowiązki. Na jakim zatem etapie jesteśmy i co obecnie warto wiedzieć o sygnalistach. Oto wywiad (wideo), z którego można się o tym dowiedzieć.

Dokumentowanie świadczeń z ZFŚS (wideo)

Oto kolejne nagranie z serii o funduszu socjalnym. Przyjrzymy się tym razem kwestii dokumentowania świadczeń socjalnych.

Przyznawanie świadczeń z ZFśS - jak je zróżnicować (wideo)

Świadczeń z ZFŚS nie przyznaje się na zasadzie "po równo" lecz należy je odpowiednio zróżnicować. Jak to zrobić, aby ZUS nie podważył zasad naszej działalności socjalnej? Oto kolejny odcinek wideo-porad dotyczących tematyki funduszu socjalnego.

Co wolno sfinansować z ZFŚS?

Jakie są granice działalności socjalnej i co dokładnie można finansować z funduszu socjalnego? To pierwsza z cyklu kilku wideoporad dotyczących ZFŚS.

Dwukrotny wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku - problemy płacowo-zusowskie (wideo)

W jaki sposób dwukrotny wzrost płacy minimalnej w 2024 roku wpłynie na kwestie ZUS-owe i generalnie: płacowe? Przygotowaliśmy poradę wideo na ten temat.