Nowa informacja o warunkach zatrudnienia - jak wskazać składniki wynagrodzenia (wideo)

W nowej informacji z art. 29 kp (po zmianach z 2023 r.) musimy wskazywać m.in. przysługujące pracownikowi pozaumowne składniki wynagrodzenia i inne pozaumowne świadczenia. Co zatem należy tam wskazać? Czy tylko składniki zakładowe, czy też także te wynikające np. z ustaw? Jak opisać te składniki? Oto porada wideo, która to wyjaśnia.

Koniec umowy terminowej - obowiązki pracodawcy po zmianach z 2023 r. (wideo)

Po zmianach z 2023 r. musimy podawać przyczynę wypowiedzenia umów na czas określony. Czy różni się ona od przyczyny wypowiedzenia umowy bezterminowej? Co jeszcze zmieniło się w zakresie wypowiadania umów terminowych? Kiedy trzeba obecnie tłumaczyć się, dlaczego nie zawarliśmy kolejnej umowy? Kiedy trzeba podać przyczynę wypowiedzenia umowy próbnej? Oto porada wideo, która to wyjaśnia.

Emerytury pomostowe - zmiany w 2024 r. (wideo)

Emerytury pomostowe przysługują osobom przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Z początkiem 2024 roku wejdą w życie zmiany w tym zakresie. Są one korzystne dla pracowników. Szczegóły przedstawiamy w ramach porady wideo.

Uzgodnienie odbioru dnia wolnego za pracę w wolną sobotę (instrukcja wideo)

Za pracę w wolną sobotę trzeba udzielić dnia wolnego w tym samym okresie rozliczeniowym. Odbiór tego dnia powinien być uzgodniony z pracownikiem. Jak może wyglądać takie uzgodnienie? I kiedy – wyjątkowo – można zapłacić wynagrodzenie z dodatkiem zamiast udzielania dnia wolnego? Wszystko to pokażemy w ramach instrukcji wideo.

Nowa informacja o warunkach zatrudnienia - jak odsyłać do przepisów (wideo)

W informacji o warunkach zatrudnienia można odesłać do konkretnych przepisów – zamiast podawać opisową informację. Jest to obecnie bardzo przydatne, np. w punktach dotyczących okresów odpoczynku, nadgodzin czy urlopów. Oto porada wideo, która wskazuje, Kiedy - i jak - prawidłowo odsyłać do przepisów w takiej informacji.

Kiedy i jak pracownik może obecnie wystąpić o zmianę warunków (wideo)

Po zmianach z kwietnia 2023 r. pracownik może raz w roku wystąpić o bardziej przewidywalne lub bezpieczne warunki zatrudnienia. O co dokładnie chodzi? Czy pracodawca musi się zgadzać? Wyjaśniamy to w ramach porady wideo.

Wniosek o okazjonalną pracę zdalną - instrukcja wideo

Okazjonalna praca zdalna to szczególny rodzaj pracy zdalnej, który - w przeciwieństwie do innych rodzajów - wiąże się z mniejszą liczbą obowiązków (przede wszystkim z brakiem obowiązku ponoszenia jej kosztów przez pracodawcę). Oto instrukcja wideo, która pokazuje, jak wypełniać wniosek o okazjonalną pracę zdalną.

Wniosek o zwykłą (regularną) pracę zdalną - instrukcja wideo

Na wniosek pracownika obie strony mogą wyrazić zgodę na wykonywanie przez pracownika pracy zdalnej. Zasady pracy zdalnej należy ustalić w przepisach wewnątrzzakładowych lub w indywidualnym porozumieniu zawieranym pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Są też przypadki, gdy pracownik może złożyć wiążący wniosek o pracę zdalną. Wszystko to pokażemy w ramach porady wideo.

Zaległe urlopy po zmianach z lipca 2023 (wideo)

W okresie pandemii mieliśmy odrębne zasady udzielania zaległych urlopów. Ale stan zagrożenia epidemicznego skończył się z upływem czerwca 2023 r. A zatem: jakie są obecne zasady udzielania urlopów zaległych? Tłumaczymy to w ramach porady wideo.

Indywidualny harmonogram czasu pracy po zmianach z 2023 r (wideo)

Pracownik może zawnioskować o indywidualny rozkład (harmonogram) czasu pracy. Po zmianach z 2023 r. są też pracownicy, którzy mogą złożyć zasadniczo wiążący wniosek o taki rozkład. Ale nawet w przypadku tych pracowników można czasem odmówić przyznania takiego rozkładu. Kiedy i na jakich zasadach pracownik może mieć indywidualny rozkład - wyjaśniamy w ramach porady wideo.