WYDANIE ONLINE

Aby móc stosować monitoring wizyjny trzeba spełnić określone warunki. O jakie warunki chodzi, jakie wymagania formalne są niezbędne przy wprowadzaniu monitoringu oraz co zapisać w przepisach zakładowych – to wszystko wskazujemy poniżej. Dodajemy także wyjaśnienia odnośnie monitoringu poczty elektronicznej pracowników

czytaj więcej »

Informacja o warunkach zatrudnienia po zmianach z 2023 roku musi wskazywać m.in. wymiar płatnych urlopów przysługujących pracownikowi. Wiadomo zatem, że nie chodzi tylko o zwykły urlop wypoczynkowy, lecz także inne płatne urlopy. Co się jednak pod tym kryje? Czy chodzi także np. o urlop macierzyński, rodzicielski i ojcowski? Dotąd na wszelki wypadek wskazywaliśmy, że lepiej je podać.  Niedawno inspekcja pracy wyraziła jednak inne zdanie na ten temat.

czytaj więcej »

Od niedawna musimy informować pracownika m.in. o pozaumownych składnikach wynagrodzenia i innych świadczeniach. Ale czy dotyczy to tylko świadczeń zakładowych? Czy też tych, które wynikają z przepisów powszechnych (takich jak np. wynagrodzenie chorobowe, dodatki, premie, ekwiwalenty, ryczałty i wiele innych świadczeń)? Niedawno stanowiska na ten temat zajęły: Główny Inspektorat Pracy oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

czytaj więcej »

Jako jeden z punktów nowej informacji o warunkach zatrudnienia wskazujemy zasady dotyczące godzin nadliczbowych. Czy jednak obejmuje to również wskazanie, że danego pracownika dotyczy zakaz polecania nadgodzin (albo warunkowy zakaz)? A może w przypadku zakazu wystarczy zapisać, że „pracownik nie może być zatrudniany w godzinach nadliczbowych” – i nie pisać już nic więcej? Powstał jeszcze inny dylemat: czy w informacji dotyczącej nadgodzin podajemy także zasady rekompensaty pracy w dniu wolnym? Na wszystkie te pytania odpowiedziała inspekcja pracy w niedawnym stanowisku.

czytaj więcej »

Pracownik może mieszkać w innym kraju i tam pracować zdalnie np. na rzecz polskiego pracodawcy. Tego typu przypadki reguluje porozumienie ramowe w sprawie stosowania art. 16 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w przypadkach zwyczajowej telepracy transgranicznej. W lipcu polski Zakład Ubezpieczeń Społecznych przystąpił do tego porozumienia.

czytaj więcej »

Pracownica w ciąży ma bardzo silną ochronę przed zwolnieniem, np. nie można rozwiązać jej umowy nawet wtedy, gdy jest likwidowane stanowisko (wyjątki od ochrony są bardzo nieliczne). Ochrona obejmuje czasem nawet przypadek, gdy kończy się umowa terminowa – gdyż w niektórych sytuacjach może być ona przedłużona do dnia porodu. Czy może to spowodować naruszenie limitu 33 miesięcy? Jakie jeszcze pracodawca ma obowiązki wobec pracownicy w ciąży? Co może polecić jej tylko za jej zgodą, a czego nie może wyznaczyć nawet mając jej akceptację? Oto wyjaśnienia i przykłady.

czytaj więcej »

Wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego, wracamy do zwykłych zasad wykonywania badań profilaktycznych pracowników. Oznacza to więc, że „odwieszony” zostaje obowiązek wykonywania badań okresowych. Jest jednak przepis przejściowy, który daje czas aż do grudnia na polecenie badań, których termin upłynął w czasie pandemii. Ale to nie wszystko. Okazuje się bowiem, że resort pracy dopuszcza taki przedłużony termin także w przypadku badań, których ważność upłynęła tuż po zawieszeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Sprawdź, co wynika z nowego stanowiska.

czytaj więcej »

PYTANIE: w związku opublikowaniem rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych Dz.U. poz. 1102, zaszła konieczność zmiany regulaminu Wynagradzania obowiązującego w naszym Urzędzie. Stąd pytania:1. Czy w związku ze zmniejszeniem ilości kategorii zaszeregowania z XXII na XX w rozporządzeniu, można pozostawić XXI I XXII kategorię zaszeregowania w Regulaminie wynagradzania do dyspozycji Pracodawcy, uwzględniając oczywiście zmianę wysokości widełek płacowych.2. Czy pracownikowi można obniżyć kategorię zaszeregowania, tak by jego wynagrodzenie mieściło się w "nowych" widełkach płacowych (zmiana kategorii nie obniża "rozpiętości" wynagrodzenia jakie przysługiwało dotychczas pracownikowi).

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik wykorzystał limit 182 dni zasiłku chorobowego 11 kwietnia 2023 r., po czym podjął pracę. Następnie wpłynęły kolejne ZUS ZLA za okresy: 15 maja – 26 czerwca 2023 r. oraz 29 czerwca – 14 lipca 2023 r., które są niepłatne, ponieważ przerwa pomiędzy niezdolnościami do pracy nie przekroczyła 60 dni. Co w takim przypadku z dniami 27-28 czerwca 2023 r., które nie zostały usprawiedliwione. Czy jest to nieobecność nieusprawiedliwiona niepłatna?Dalej, 17 maja 2023 r. pracownik złożył do ZUS-u wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Następnie, 15 czerwca 2023 otrzymał orzeczenie lekarza orzecznika ZUS uzasadniające ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego na okres 4 miesięcy. Ostatecznie ZUS wydał decyzję odmowną w kwestii świadczenia rehabilitacyjnego. Czy w związku z tym całość okresu przerwy od 15 czerwca 2023 r. do 14 lipca 2023 r. przyjmujemy jako czas choroby bez prawa do zasiłku (kod RSA 151)? Jak przyjąć nieobecności pracownika oraz jakie mamy możliwości rozwiązania z nim umowy o pracę?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik odchodzi na emeryturę 27 lipca 2023 r. i wtedy też chcę naliczyć pracownikowi odprawę emerytalną. Jednak w firmie wynagrodzenie wypłacane jest do 10. dnia następnego miesiąca. Z jakich zatem miesięcy powinnam wziąć składniki zmienne do wyliczenia odprawy emerytalnej?

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy można planować kierowcom urzędu państwowego pracę w rozkładzie w sobotę i niedzielę? Czy uprawnia do tego sam fakt, że pracownik ma system równoważny? Czy do pracowników urzędów państwowych stosujemy przepisy dotyczące soboty z kodeksu pracy, czyli art. 151[3] kp?

czytaj więcej »

PYTANIE: Jak wliczać służbę wojskową do okresu pracy wpływającego na wymiar urlopu wypoczynkowego? Jakie dokumenty powinien dostarczyć były żołnierz i ewentualnie jakie dokumenty oraz jakie służby (ćwiczenia, itp.) wojskowe wpływają na zwiększenie takiego wymiaru? Chodzi o nowo zatrudnionego pracownika, który dostarczył nam:- świadectwo służby,- odpis przebiegu służby wojskowej z akt personalnych,- zaświadczenie o odbyciu ćwiczeń wojskowych żołnierza rezerwy.

czytaj więcej »

Pracodawcy zyskają więcej czasu na uzupełnienie szkoleń okresowych bhp, których termin ważności upłynął w okresie epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Rozwiązanie takie wprowadza ustawa z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym. Dowiedz się, w jakim terminie, po wejściu w życie nowelizacji przepisów, pracodawcy będą zobowiązani do uzupełnienia szkoleń bhp, których ważność upłynęła w okresie pandemii.

czytaj więcej »

Przypomnijmy, że do 15 czerwca każdego roku Rada Ministrów powinna przedstawić Radzie Dialogu Społecznego (RDS) propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Rada Ministrów przyjęła już propozycję podniesienia płacy minimalnej oraz założenia budżetowe na przyszły rok.

czytaj więcej »

Wypełniając nową, rozszerzoną informację o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 kp), możemy odesłać w niej do konkretnych przepisów. Z pewnością jest to rozwiązanie dużo bardziej wygodne dla pracodawcy niż opisowe podawanie treści kolejnych punktów tej informacji. Pracodawcy zastanawiają się jednak, na ile szczegółowo muszą wskazać dany przepis w informacji dla pracownika. Ostatnio wypowiedziała się na ten temat inspekcja pracy. Sprawdź jej stanowisko.

czytaj więcej »

Legalny pobyt obywateli Ukrainy (i określonych członków ich rodzin), którzy w okresie od 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, został przedłużony do 4 marca 2024 r. W niektórych przypadkach okres legalizacji pobytu wydłużono nawet do 31 sierpnia lub 30 września 2024 r. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do uchwały Sądu Najwyższego z 14 grudnia 2022 r. (III UZP 4/22).

czytaj więcej »