WYDANIE ONLINE

Tak zwany urlop na żądanie zasadniczo można zgłosić aż do momentu rozpoczęcia dniówki roboczej pracownika w dniu korzystania z tego uprawnienia. Przysługuje w wymiarze 4 dniówek niezależnie od wymiaru etatu i niezależnie od okresu pracy w ciągu roku, a nawet niezależnie od liczby pracodawców (u wszystkich kolejnych pracodawców przysługują rocznie w sumie 4 dniówki urlopu na żądanie). Co jeszcze trzeba wiedzieć o udzielaniu, obliczaniu i przedawnianiu się urlopu na żądanie?

czytaj więcej »

Zasady przyznawania premii można zawrzeć w regulaminie wynagradzania albo w osobnym regulaminie premiowania. W obu przypadkach zasada jest ta sama: jeśli pracodawca ustali kryteria przyznania premii, to pracownik który je spełni może domagać się wypłaty tego świadczenia. Jednak można ustalić także premie regulaminowo-uznaniowe, gdzie to pracodawca ostatecznie decyduje o ich przyznaniu albo wysokości (np. kryteria nabycia premii są ustalone, ale to pracodawca decyduje o jej wysokości w ramach regulaminowych „widełek”). Jakie są możliwości w tym zakresie? Jakie zapisy mogą być korzystne by motywować pracowników? Sprawdź

czytaj więcej »

Jeśli pracownik ma trudną sytuację losową, życiową lub materialną można mu przyznać zapomogę z funduszu socjalnego. Przyjęło się, że taką zapomogę przyznaje się zwłaszcza w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń losowych, takich jak wypadki, pożary, kradzieże czy choroby pracowników lub ich bliskich. Generalnie decyduje o tym pracodawca w regulaminie funduszu socjalnego (zresztą decyduje on o tym czy w ogóle chce wypłacać takie zapomogi). Kiedy wypłata zapomogi jest uzasadniona? Kto decyduje o jej przyznaniu i wysokości? Jak dokumentować prawo do zapomogi? Co powinien zawierać wniosek pracownika o nią i kiedy go złożyć? Czy zapomoga jest opodatkowana i oskładkowana? Sprawdź.

czytaj więcej »

Dotychczasowe 3-dniowe terminy ulegają wydłużeniu do 7 dni. A zatem w przypadku konieczności sprostowania świadectwa pracy pracodawca będzie miał o 4 dni więcej na wydanie nowego lub uzupełnienie uprzednio wydanego pracownikowi świadectwa. Również pracownika będzie obowiązywać nowy, dłuższy o 4 dni, termin na przedłożenie pracodawcy świadectwa, które ma być sprostowane lub uzupełnione na skutek orzeczenia sądu (zarówno po wygranej pracownika, jak i pracodawcy).

czytaj więcej »

1 czerwca 2017 r. weszły w życie zmiany w rozporządzeniu w sprawie świadectwa pracy. Do obowiązującego wzoru świadectwa pracy został dodany punkt dotyczący okresów wykonywania pracy tymczasowej na rzecz poszczególnych pracodawców użytkowników. Czy w takim razie pracodawca niezatrudniający pracowników tymczasowych może całkowicie pomijać w wydawanych pracownikom świadectwach punkt odnoszący się do wykonywania tego rodzaju pracy? Na pytanie to odpowiedziało nam Ministerstwo Pracy.

czytaj więcej »

Ograniczenie okresu zatrudnienia pracownika tymczasowego u tego samego pracodawcy, sprecyzowanie pracy, do jakiej nie można go zatrudnić, przedłużanie umowy tymczasowej do dnia porodu, informowanie o regulacjach płacowych i ewidencjowanie czasu pracy. Sprawdźmy, co konkretnie zmienia się w tym zakresie.

czytaj więcej »

Nowe przepisy o zatrudnieniu tymczasowym mają wyeliminować praktykę „obchodzenia” limitów czasowych pracy tymczasowej. Polegała ona na wydłużaniu okresów pracy tymczasowej danego pracownika u tego samego pracodawcy użytkownika na skutek skierowań dokonywanych przez różne agencje. Od 1 czerwca 2017 r. jeden pracodawca użytkownik będzie mógł korzystać z pracy tego samego pracownika tymczasowego maksymalnie przez okres 18 miesięcy w ciągu 36 kolejnych miesięcy.

czytaj więcej »

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązuje nowy przepis Kodeksu pracy (art. 25[1] § 4[1] kp), zgodnie z którym w razie przedłużenia umowy o pracę z pracownicą w ciąży do dnia porodu nie stosuje się limitów zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony (określonych w art. 25[1] § 1 kp), a także reguły przekształcania tego typu umowy w umowę o pracę na czas nieokreślony (art. 25[1] § 3 kp).

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe zasady wydawania świadectw pracy. Świadectwo musimy wydać pracownikowi tylko wtedy, gdy po zakończonej umowie o pracę (terminowej lub bezterminowej) nie nawiązujemy z nim kolejnego zatrudnienia na umowę o pracę w ciągu 7 dni od zakończenia poprzedniej umowy. Zasada ta dotyczy wszystkich umów, które kończą się po 31 grudnia 2016 r., bez względu na to, kiedy zostały zawarte.

czytaj więcej »