Ojciec wnioskuje o krótki urlop rodzicielski – jaki zasiłek mu przysługuje

PYTANIE: Dziecko pracownika urodziło się 20 maja 2023 r. Nasz pracownik – ojciec dziecka złożył wniosek o urlop rodzicielski od 1 sierpnia do 3 września 2023 r. oraz kolejny od 4 września do 30 września 2023 r. Nie udzielił informacji z czego korzysta matka dziecka (prawdopodobnie jest na urlopie macierzyńskim). Czy pracownikowi należy policzyć zasiłek na tym urlopie jako 81,5% czy 70% podstawy? Jakie informację są nam niezbędne od matki dziecka, aby prawidłowo rozliczyć zasiłek rodzicielski naszego pracownika?

Kontrola zwolnień lekarskich – gdy pracodawca jest i gdy nie jest płatnikiem zasiłków

Jeśli pracodawca podejrzewa, że pracownik nieprawidłowo korzysta ze zwolnienia lekarskiego, a nie jest płatnikiem zasiłków – może złożyć wniosek do ZUS, aby ten ostatni skontrolował pracownika w tym zakresie. Jeżeli jednak pracodawca jest płatnikiem, wówczas może jedynie sam przeprowadza taką kontrolę. Jednocześnie niezależnie od tego, każdy pracodawca może domagać się, aby ZUS sprawdził, czy pracownik w ogóle powinien mieć wystawione zwolnienie lekarskie. Oto tabela, która podsumowuje uprawnienia mniejszych i większych pracodawców w tym zakresie.

Jak wypowiedzieć umowę - ścieżka postępowania

Ważne jest, aby przygotować odpowiednią przyczynę wypowiedzenia – i dobrze ją zapisać. Trzeba upewnić się, że pracownik nie ma ochrony przed wypowiedzeniem. A gdy mamy związki w zakładzie, dochodzi jeszcze jeden krok. Jak o niczym ważnym nie zapomnieć? Oto porada wideo pokazująca ścieżkę postępowania przy wypowiadaniu pracownikowi umowy.

W grudniu płacimy pensję za grudzień, ale również za nadgodziny z listopada. Jak zatem wyliczyć pensję za „siłę wyższą”?

PYTANIE: Jak liczyć wynagrodzenie za wolne z tyt. siły wyższej przy zmiennych składnikach wynagrodzenia? Pracodawca wypłaca wynagrodzenie pracownikom na koniec miesiąca (np. 27 dzień), natomiast wynagrodzenie za pracę nadliczbową do 10. dnia kolejnego miesiąca. Przykładowo: pracownik skorzystał z siły wyższej w grudniu. Czy do rozliczenia przyjmujemy grudniowe wynagrodzenie i wypłatę za nadgodziny za listopad (wypłacone 10. grudnia)? Czy też możemy rozliczyć tą nieobecność dopiero po obliczeniu wynagrodzeń za nadgodziny grudniowe i rozliczyć siłę wyższą w styczniu? Przez jaką liczbę godzin należy dzielić wynageodzenie

Pracownik nie otrzymał zdolności do pracy – czy można wypowiedzieć mu umowę

PYTANIE: Pracownik nie otrzymał zdolności do pracy. Lekarz sugeruje, iż powinien starać się o rentę socjalną. Czy z takim pracownikiem można wypowiedzieć umowę? Jakie są konsekwencje prawne ewentualnego wypowiedzenia? Jeśli pracodawca jednak nie wypowie umowy o pracę, to w jaki sposób ewidencjonować jego absencję za ten okres?

Jak liczyć wynagrodzenie i zasiłek chorobowy, kiedy przysługują i jak je wypłacać – przykłady

Jeśli obecne zasady zostaną zrealizowane, to możliwe, że w przyszłości nie będzie już wynagrodzenia chorobowego, tylko od początku zwolnienia lekarskiego pracownik będzie otrzymywał zasiłek. Zanim to jednak nastąpi, warto przyjrzeć się zasadom obliczania i wypłacania wynagrodzenia oraz zasiłku chorobowego. Tym bardziej, że wiele z nich zapewne pozostanie także w przyszłości. Jak zatem obliczać wynagrodzenie i zasiłek chorobowy w różnych przypadkach? Pokazujemy to na przykładach.

Odwołanie pracownika zatrudnionego na podstawie powołania – z jaką datą

PYTANIE: Mamy pracownika zatrudnionego na podstawie powołania, który jest na zwolnieniu lekarskim.  Czy można odwołać go – i w odwołaniu wpisać np. 5 stycznia , a następnie tego dnia wysłać pocztą odwołanie? I z jakim dniem pracownik zostaje odwołany: 5 stycznia czy z dniem kiedy odebrał pismo?

Zaległy dodatkowy urlop niepełnosprawnego

PYTANIE: Czy niewykorzystany dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego przechodzi na kolejny rok, czy też nie? A jeśli przechodzi – to w jakim terminie należy go wykorzystać.

Zmiana umowy czy zawarcie nowej – jakie są różnice uprawnień (po nowelizacji z 2023 r.)

Jeśli kończy się umowa o pracę ale strony chcą nadal współpracować, to mają dwie możliwości. Mogą zawrzeć kolejną umowę o pracę albo podpisać porozumienie (aneks) przedłużające dotychczasową umowę. Każdy z tych przypadków niesie ze sobą inne uprawnienia. Jak wówczas będą działały limity umów terminowych? Jak rozliczać urlopy? Co ze świadectwami pracy, przesuwaniem urlopu i okresami przechowywania dokumentacji?

Przechowywanie ewidencji, list obecności i rozkładów

Ewidencje czasu pracy należy przechowywać przez cały okres zatrudnienia + jeszcze przez 3 lub 10 lat. W przypadku rozkładów czasu pracy i list obecności ten okres jest krótszy. Wszystko to wyjaśniamy w ramach porady wideo.