Uzgadnianie z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu – krok po kroku

W pierwszych miesiącach roku najczęściej tworzymy plany urlopów – lub przynajmniej dokonujemy pierwszych przymiarek w zakresie uzgadniania terminów urlopów w tym roku. A zatem to dobry czas, aby przyjrzeć się zasadom takiego uzgadniania – zarówno w przypadku, gdy jest plan urlopów, jak i wtedy, gdy go nie ma.

Badania kontrolne - czy są potrzebne gdy przerwa w L4 obejmuje sobotę i niedzielę (wideo)

W przypadku, gdy pracownik był na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni, musimy skierować go na kontrolne badania lekarskie. Ale czy badania są potrzebne, gdy pracownik miał wystawione zwolnienie np. na 20 dni, potem miał 2 dni przerwy - w wolny weekend i znowu zwolnienie lekarskie na 15 dni? Czy potrzebne są badania kontrolne? Mamy nowe stanowisko resortu pracy w tej sprawie (zob. wywiad wideo).

Pracownik ma kilka miejsc pracy – jak wskazać zasady przemieszczania się w nowej informacji

Znowelizowany Kodeks pracy stanowi, że w przypadku co najmniej dwóch miejsc wykonywania pracy, pracownikowi należy wskazać w informacji o warunkach zatrudnienia zasady przemieszczenia się między tymi miejscami. Pojawiają się więc dwa pytania. Po pierwsze: co to znaczy, że pracownik ma dwa miejsca wykonywania pracy? I po drugie: jak wskazać te zasady w informacji? Oto wyjaśnienia i przykłady.

Wolne na siłę wyższą - zasady udzielania (wideo)

Jakie są zasady wnioskowania i udzielania zwolnienia z tytułu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych? W jakich przypadkach można wziąć to zwolnienie? Kiedy można odmówić jego udzielenia? Oto wywiad wideo, który to wyjaśnia.

Indywidualne godziny pracy w służbie cywilnej

PYTANIE: Pracownik korpusu służby cywilnej zatrudniony na stanowisku w sekretariacie dyrektora generalnego urzędu wystąpił o zgodę na godziny pracy 6:30 - 15:30. Jednocześnie zaznaczył, że pod koniec okresu rozliczeniowego odbierze dni wolne za powstałe w ten sposób nadgodziny (każdego tygodnia przepracuje 45 godzin). Co w praktyce będzie prowadziło do konieczności zastępowania tej osoby w sekretariacie przez inną osobę. Dodam, że godziny pracy urzędu są ustalone jako 7:30 - 15:30 - taka informacja zamieszczona jest na stronie BIP urzędu – jednak możliwy jest dostęp do pomieszczeń urzędu przez pracownika. Czy dyrektor może wyrazić zgodę na tak wnioskowany indywidualny rozkład czasu pracy?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności – do kiedy została ponownie przedłużona

30 grudnia 2023 r. weszły w życie przepisy, które ponownie wydłużyły okres ważności orzeczeń o niepełnosprawności, których termin upływał w czasie stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Dowiedz się, jakie są powody ponownego wydłużenia ważności orzeczeń w sprawie niepełnosprawności oraz na jaki okres ich ważność została wydłużona.

Co pracownik robi na L4? Jak go skontrolować (wideo)?

Mniejsi pracodawcy mogą zgłosić prośbę do ZUS o przeprowadzenie kontroli pracownika, a w większych zakładach pracodawcy sami organizują takie kontrole. Poza tym, jedni i drudzy mogą zawnioskować o sprawdzenie, czy pracownik słusznie miał przyznane zwolnienie lekarskie. A zatem, jak kontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim - wskazuje Andrzej Radzisław w ramach wideo porady.

Wynagrodzenie jak za nadgodziny za każdą godzinę ponad ustalony wymiar etatu? (stanowisko GIP)

Według przełomowego wyroku TSUE z 19 października 2023 r. niepełnoetatowiec powinien mieć wynagrodzenie jak za nadgodziny już od pierwszej godziny ponad swój wymiar etatu. Zapytaliśmy więc inspekcję pracy o skutki tej decyzji dla polskiego systemu prawnego.

Urlop od składek ZUS dla samozatrudnionych – jak długi i od kiedy

Rząd planuje wprowadzenie urlopu od składek ZUS dla przedsiębiorców. Mikroprzedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione mają zostać zwolnione z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez 1 miesiąc w roku. Dowiedz się, od kiedy przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez 1 miesiąc w roku.

Chorobowe z ZUS od 1. dnia pracownika na zwolnieniu lekarskim?

Jeśli planowane zmiany wejdą w życie, zasiłek chorobowy będzie wypłacany przez ZUS od pierwszego dnia nieobecności chorobowej pracownika w pracy. W praktyce oznacza to odejście od wypłaty przez pracodawców wynagrodzenia chorobowego i od podziału świadczeń chorobowych na finansowane ze środków ZUS i pracodawcy. Sprawdź, od kiedy, według planowanych zmian, ZUS rozpocznie wypłatę zasiłku chorobowego od 1. dnia choroby pracownika.