Czy na zwolnieniu lekarskim pracownik może rozwiązać umowę w związku z emeryturą?

PYTANIE: Pracownica 27 stycznia 2024 r. nabędzie wiek emerytalny. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. W ZUS-ie otrzymała informację, by złożyć wniosek emerytalny z końcem lutego. Czy wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron powinna złożyć z ostatnim dniem lutego, przebywając jeszcze na zwolnieniu chorobowym? Czy pracodawca musi przygotować wniosek o przyznanie emerytury?

Jak obliczać trzynastkę za 2023 rok – przykłady

Pracodawcy ze sfery budżetowej mają czas do końca marca 2024 r. na wypłacenie tzw. trzynastek (dodatkowego wynagrodzenia rocznego) za 2023 roku. Warto więc przypomnieć: kto ma prawo do tego wynagrodzenia, kiedy je wypłacać, jak obliczać wysokość trzynastki, oraz co z podatkiem i składkami. Poniżej zamieszamy wyjaśnienia i przykłady

Pracownik szkoli się - jakie ma uprawnienia (wideo)

Co przysługuje pracownikowi który realizuje zwykłe podnoszenie kwalifikacji, a co takiemu, który otrzymał polecenie wzięcia udziału w szkoleniu. Przygotowaliśmy wywiad wideo, który to wyjaśnia.

Które naruszenia ochrony danych pracodawca powinien zgłosić?

Każdemu administratorowi danych – a więc również pracodawcy – może zdarzyć się naruszenie ochrony danych osobowych. Kiedy dochodzi do takiego naruszenia i jak ma zareagować administrator (w tym przypadku: pracodawca) w takiej sytuacji? Które naruszenia powinien zgłaszać, a które nie?

Zwolnienie „na dziecko” albo na siłę wyższą – przypomnijmy pracownikom, że decyduje pierwszy wniosek w roku

Zarówno w przypadku zwolnienia „na dziecko do lat 14”, jak i w przypadku nowego zwolnienia z tytułu siły wyższej obowiązuje zasada pierwszego wniosku. Czyli pierwszy wniosek w danym roku kalendarzowym decyduje o tym, w jaki sposób urlop będzie wykorzystywany w danym roku. Warto powiadomić o tym pracowników teraz, bliżej początku roku – zanim zdążą złożyć pierwszy wniosek.

Uzgadnianie z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu – krok po kroku

W pierwszych miesiącach roku najczęściej tworzymy plany urlopów – lub przynajmniej dokonujemy pierwszych przymiarek w zakresie uzgadniania terminów urlopów w tym roku. A zatem to dobry czas, aby przyjrzeć się zasadom takiego uzgadniania – zarówno w przypadku, gdy jest plan urlopów, jak i wtedy, gdy go nie ma.

Badania kontrolne - czy są potrzebne gdy przerwa w L4 obejmuje sobotę i niedzielę (wideo)

W przypadku, gdy pracownik był na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni, musimy skierować go na kontrolne badania lekarskie. Ale czy badania są potrzebne, gdy pracownik miał wystawione zwolnienie np. na 20 dni, potem miał 2 dni przerwy - w wolny weekend i znowu zwolnienie lekarskie na 15 dni? Czy potrzebne są badania kontrolne? Mamy nowe stanowisko resortu pracy w tej sprawie (zob. wywiad wideo).

Pracownik ma kilka miejsc pracy – jak wskazać zasady przemieszczania się w nowej informacji

Znowelizowany Kodeks pracy stanowi, że w przypadku co najmniej dwóch miejsc wykonywania pracy, pracownikowi należy wskazać w informacji o warunkach zatrudnienia zasady przemieszczenia się między tymi miejscami. Pojawiają się więc dwa pytania. Po pierwsze: co to znaczy, że pracownik ma dwa miejsca wykonywania pracy? I po drugie: jak wskazać te zasady w informacji? Oto wyjaśnienia i przykłady.

Wolne na siłę wyższą - zasady udzielania (wideo)

Jakie są zasady wnioskowania i udzielania zwolnienia z tytułu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych? W jakich przypadkach można wziąć to zwolnienie? Kiedy można odmówić jego udzielenia? Oto wywiad wideo, który to wyjaśnia.

Indywidualne godziny pracy w służbie cywilnej

PYTANIE: Pracownik korpusu służby cywilnej zatrudniony na stanowisku w sekretariacie dyrektora generalnego urzędu wystąpił o zgodę na godziny pracy 6:30 - 15:30. Jednocześnie zaznaczył, że pod koniec okresu rozliczeniowego odbierze dni wolne za powstałe w ten sposób nadgodziny (każdego tygodnia przepracuje 45 godzin). Co w praktyce będzie prowadziło do konieczności zastępowania tej osoby w sekretariacie przez inną osobę. Dodam, że godziny pracy urzędu są ustalone jako 7:30 - 15:30 - taka informacja zamieszczona jest na stronie BIP urzędu – jednak możliwy jest dostęp do pomieszczeń urzędu przez pracownika. Czy dyrektor może wyrazić zgodę na tak wnioskowany indywidualny rozkład czasu pracy?