Zmiana obowiązującego rozkładu czasu pracy – tryb, terminy

Załóżmy, że rozkład czasu pracy wszedł już w życie – i obowiązuje. Czy można go zmienić? A jeśli tak, to z jakich przyczyn i pod jakimi warunkami? Jak przeprowadzić zmianę rozkładu? W jakim terminie? Oto kolejny tekst z cyklu dotyczącego rozkładu czasu pracy.

Zatrudnianie cudzoziemców w 2024 roku – co ma zmienić się w obowiązkach pracodawców

Pracodawcy, którzy już zatrudniają bądź dopiero planują zatrudniać cudzoziemców, powinni przygotować się na zmiany, jakie w tym zakresie planuje rząd. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy, który zakłada modyfikacje m.in. w regulacjach pobytowych cudzoziemców. Sprawdźmy, jakich jeszcze innych zmian, jeśli chodzi o pobyt i pracę cudzoziemców w Polsce, powinniśmy się spodziewać i od kiedy.

Kiedy musimy aktualizować informację o warunkach zatrudnienia, a kiedy nie – 12 przykładowych zmian

Wielokrotnie wspominaliśmy, że od 2023 roku mamy nową informację o warunkach zatrudnienia z wieloma dodatkowymi punktami. Ze stanowiska resortu pracy wynika, że jeśli zmieni się cokolwiek wykazywanego w nowej informacji, musimy wydać pracownikowi zaktualizowaną informację. A zatem które zmiany będą powodować konieczność zaktualizowania takiej informacji, a które nie? Przykłady wskazujemy w tabeli.

Jak uzgadnia się urlop z pracownikiem (wideo)

I pracodawca i pracownik powinni mieć jakiś wpływ na termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego. A zatem, jak uzgadniać ten urlop, gdy jest plan urlopu, a jak wtedy, gdy go nie ma? Oto nagranie, na którym wyjaśniamy kolejne kroki postępowania.

Nie tylko rodzic... kto jeszcze może żądać elastycznej organizacji pracy (wideo)

Rodzic małego dziecka może obecnie wnioskować o elastyczną organizację pracy z art. 188[1] kp. Ale taki wniosek może złożyć także osoba uprawniona do urlopu opiekuńczego. Na jakich zasadach? Wyjaśniamy to w ramach wywiadu wideo.

Kiedy można usunąć CV niewybranych kandydatów?

PYTANIE: W wyniku rekrutacji wyłoniliśmy kandydata do pracy. Czy zatem obecnie mogę zniszczyć dokumenty – oferty pracy od innych kandydatów? Nie chciałabym przechowywać tych dokumentów, chciałabym je komisyjnie zniszczyć. Ale co w przypadku, gdyby któryś z kandydatów miał jakieś roszczenia? Czy zatem powinniśmy zachować te dokumenty i jak długo?

Kiedy tworzymy rozkłady cykliczne, a kiedy wystarczy rozkład stały?

Zasada kodeksowa jest taka: pracodawca musi tworzyć cykliczne rozkłady (harmonogramy) czasu pracy obejmujące minimum miesiąc i ogłaszane z tygodniowym wyprzedzeniem. Jest jednak kilka ważnych wyjątków, gdy nie trzeba tworzyć takich cyklicznych rozkładów. Kiedy będą one potrzebne, a kiedy nie? Jak tworzyć i ustalać rozkłady? Co mają zawierać? I wreszcie: w czym może pomóc pracodawcy tzw. rozkład roboczy?

Pracownik porzuca pracę – jak zareagować (wideo)

Jak zareagować, gdy pracownik zadeklaruje "porzucam pracę", a jak wtedy, gdy po prostu znika bez wieści? Wszystko to wyjaśniamy w ramach nagrania.

Ojciec wnioskuje o krótki urlop rodzicielski – jaki zasiłek mu przysługuje

PYTANIE: Dziecko pracownika urodziło się 20 maja 2023 r. Nasz pracownik – ojciec dziecka złożył wniosek o urlop rodzicielski od 1 sierpnia do 3 września 2023 r. oraz kolejny od 4 września do 30 września 2023 r. Nie udzielił informacji z czego korzysta matka dziecka (prawdopodobnie jest na urlopie macierzyńskim). Czy pracownikowi należy policzyć zasiłek na tym urlopie jako 81,5% czy 70% podstawy? Jakie informację są nam niezbędne od matki dziecka, aby prawidłowo rozliczyć zasiłek rodzicielski naszego pracownika?

Kontrola zwolnień lekarskich – gdy pracodawca jest i gdy nie jest płatnikiem zasiłków

Jeśli pracodawca podejrzewa, że pracownik nieprawidłowo korzysta ze zwolnienia lekarskiego, a nie jest płatnikiem zasiłków – może złożyć wniosek do ZUS, aby ten ostatni skontrolował pracownika w tym zakresie. Jeżeli jednak pracodawca jest płatnikiem, wówczas może jedynie sam przeprowadza taką kontrolę. Jednocześnie niezależnie od tego, każdy pracodawca może domagać się, aby ZUS sprawdził, czy pracownik w ogóle powinien mieć wystawione zwolnienie lekarskie. Oto tabela, która podsumowuje uprawnienia mniejszych i większych pracodawców w tym zakresie.