Jak zwolnić pracownika długo chorującego (bez wypowiedzenia z art. 53 lub za wypowiedzeniem)?

Zasadniczo pracownik na zwolnieniu lekarskim jest chroniony. Są jednak przypadki, gdy można go zwolnić. Po pierwsze, można w niektórych przypadkach wypowiedzieć mu z umowę o pracę z powodu częstych i długotrwałych chorób. Jest to jednak obwarowane pewnymi warunkami (przede wszystkim: trzeba „złapać” moment, gdy pracownik akurat nie jest na zwolnieniu). Ale jest też drugi, raczej bezpieczniejszy sposób – zwolnienie długo chorującego bez wypowiedzenia z art. 53 kp – gdy miną okresy ochronne, a pracownik nadal jest niezdolny do pracy. Jak bezpiecznie zastosować te sposoby w praktyce? Wyjaśniamy to za pomocą m.in. licznych przykładów i wyroków.

Jak na planowanie czasu pracy wpływa tzw. doba pracownicza?

Dobowy czas pracy jest rozliczany w tzw. dobie pracowniczej. Jak ustalać dobę? Co w niej rozliczamy? I kiedy nie stanowi ona problemu? Wyjaśniamy to w ramach porady wideo.

Udział w sesjach rady miejskiej nie pozbawia prawa do zasiłku chorobowego

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2023 r. (II USKP 40/22).

Nowe przepisy o e-doręczeniach: jakie są obowiązki pracodawcy (6 wątpliwości)

Obecnie można korzystać z usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub usługi hybrydowej (tzw. e-doręczeń). Obowiązują też przepisy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. W jaki sposób wpływa to na obowiązki pracodawców? Oto 6 różnych problemów z praktyki oraz przykłady pokazujące funkcjonowanie nowych przepisów.

Jak w umowie o pracę wskazać dzień rozpoczęcia pracy?

Nie można mylić obowiązkowo wskazywanego w umowie dnia rozpoczęcia pracy z pierwszym dniem wykonywania obowiązków pracowniczych. W ramach porady wideo wyjaśniamy na czym polega ta różnica i co dokładnie należy zapisać w tym zakresie w umowie o pracę.

Kontrolne badania pracownika a przerwa między nieobecnościami chorobowymi – jak liczyć 30 dni (stanowisko ministerstwa)

Czy jeżeli nieobecność chorobowa pracownika trwa powyżej 20 dni, a następnie 15 dni, to trzeba te dni nieobecności zsumować? Jak to traktować – jako jeden okres chorobowy trwający powyżej 30 dni? I czy w związku z tym trzeba wysłać pracownika na badania kontrolne? Poznaj stanowisko resortu pracy w tej sprawie.

Przełom roku 2023/2024 - jak dokonać rozliczeń ZUS i podatku (wideo)

W związku z zakończeniem 2023 roku i rozpoczęciem 2024 roku mamy koniec pewnych świadczeń i rozpoczęcie nowych limitów. Co dokładnie się zmieniło? I o czym jeszcze należy pamiętać przy rozliczaniu składek i podatku? Obejrzyj poradę wideo.

Pracownik oddelegowany za granicę na 4 tygodnie – jak powinna wyglądać jego informacja o warunkach zatrudnienia

Jeśli delegujemy pracownika (np. kierowcę) do pracy za granicę na okres przekraczający kolejne 4 tygodnie, mamy dodatkowe obowiązki informacyjne. Prezentujemy wskazówki w tym zakresie i przykładowy wzór takiej dodatkowej informacji.

Dni i godziny pracy w 2024 roku oraz przykładowe rozkłady

Ile jest dni i godzin pracy w poszczególnych okresach 2024 roku? Jakie długie weekendy nas czekają? Oto zestawienia oraz przykładowe grafiki na niektóre miesiące, które pomogą zaplanować czas pracy w nowym roku.

Jak wnioskować o pracę zdalną w ramach elastycznej organizacji pracy (wideo)

Rodzic dziecka do lat 8 (i osoba, która ma prawo do urlopu opiekuńczego) może wnioskować o tzw. elastyczną organizację pracy. W ramach takiej organizacji może prosić m.in. o pracę zdalną. Jak o nią wnioskować i czy pracodawca musi się zgadzać? Oto instrukcja wideo.