Czy można podwyższyć jedną dopłatę z ZFŚS a drugą zostawić bez zmian?

PYTANIE: Pracodawca przewiduje dofinansowanie z ZFŚŚ m.in. do indywidualnego wypoczynku pracownika (4 różne kwoty dopłat według sytuacji pracownika) oraz do wypoczynku zorganizowanego dla dzieci i młodzieży (tu na podstawie faktury). To drugie jest wyższe od najwyższego dofinansowania do indywidualnego wypoczynku. Na koniec roku na koncie ZFŚS pozostała pewna kwota, którą komisja socjalna postanowiła podzielić po równo dla wszystkich pracowników, którzy skorzystali z funduszu, z wyjątkiem jednej osoby, która skorzystała z wyższej kwoty dofinansowania do wypoczynku dzieci. Argumentacja komisji jest taka, że ta osoba już „dostała więcej".Czy pracodawca mógł tak postąpić (tzn. podnieść wyłącznie dofinansowanie do wypoczynku indywidualnego, a do wypoczynku zorganizowanego dzieci – już nie)?

Kolejna umowa po okresie próbnym – co można po zmianach z 2023 r. (7 schematów)

Pisaliśmy już o tym, że jeśli po umowie na okres próbny strony chcą zawrzeć krótszą niż na rok umowę terminową, długość okresu próbnego jest ograniczona do 1 lub 2 miesięcy. A poza tym, w umowie próbnej trzeba wówczas dodać zapis o przewidywanej długości kolejnej umowy. Jednak te dodatkowe wymogi nie obowiązują wtedy, gdy przewidujemy po okresie próbnym co najmniej 12-miesięczną umowę. Oto przykłady ze schematami, pokazujące, jakie mamy obowiązki i możliwości w poszczególnych przypadkach.

Jak wnioskować o indywidualny rozkład w ramach elastycznej organizacji pracy (wideo)

Rodzic dziecka do lat 8 (i osoba, która ma prawo do urlopu opiekuńczego) może wnioskować o tzw. elastyczną organizację pracy. W ramach takiej organizacji może prosić m.in. o indywidualny rozkład czasu pracy i/lub ruchomy czas pracy. Co powinno być we wniosku i czy pracodawca musi go uwzględnić? Oto nagranie, które to wyjaśnia.

Korekta odpisu na fundusz socjalny w 2023 roku – przykłady

Pracodawca, który ma zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), musi corocznie dokonywać odpisu na fundusz (odpowiednio: I rata do końca maja i II rata do końca września). Jeśli jednak ostateczny średni stan zatrudnienia w danym roku okazał się inny niż ten, który przewidywano na etapie liczenia odpisu, pracodawca musi na koniec roku dokonać stosownej korekty. W 2023 roku sytuację skomplikowała dodatkowo zmiana wskaźnika odpisu w połowie roku. Jak w takim razie należało obliczyć odpis na ZFŚS w 2023 roku i jak obecnie dokonać korekty tego odpisu za 2023 rok? Oto wyjaśnienia i przykłady.

Czy można ustalić inną wysokość dopłat z ZFŚS dla pracowników, a inną – dla emerytów?

PYTANIE: W naszym regulaminie ZFŚS są tabele wysokości dopłat dla konkretnych grup dochodowych. Chodzi o to, aby zróżnicować wysokość świadczeń w zależności od dochodu na członka rodziny. Oprócz tego jest osobna tabela różnicująca w podobny sposób świadczenia dla emerytów – byłych pracowników zakładu. Jednak tabela emerytów przewiduje generalnie niższe stawki dopłat z ZFŚS niż w przypadku pracowników. Czy jest to dozwolone? Czy jeśli emeryt i pracownik są w tej samej grupie dochodowej, to powinien otrzymać takie samo dofinansowanie?

Informacja dla pracownika – jak wskazać w niej urlop proporcjonalny (3 przykłady)

W nowej informacji o warunkach zatrudnienia musimy podać wymiar przysługującego pracownikowi płatnego urlopu. Jeśli więc pracownik ma w danym roku urlop proporcjonalnie zmniejszony(bo np. pracuje przez część roku albo na niepełny etat), to – zdaniem większości autorów – nie wystarczy mu w informacji podać, że ma prawo do 20 lub 26 dni urlopu. Nie wystarczy także odesłać do całego art. 154 kp. Trzeba wskazać konkretnie, jaki ma wymiar urlopu. Oto 3 przykłady które pokazują, jak to można zrobić.

Niepełny etat - na co uważać po niedawnym wyroku TSUE (wideo)

Pracownik zatrudniony na niepełny wymiar czasu pracy powinien mieć wskazany limit godzin po przekroczeniu którego przysługuje wynagrodzenie jak za godziny nadliczbowe. Nie można go pominąć albo określić na poziomie pełnego etatu czyli 8/8. A co jeśli zapiszemy go nieprawidłowo? Co w tym zakresie zmienił niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wskazujemy to w nagraniu.

Część urlopu rodzicielskiego jeszcze przed zmianami w kp. Co obecnie z pozostałą częścią?

PYTANIE: Pracownica urodziła dziecko w grudniu 2018 roku i w związku z tym wykorzystała 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i następnie 12 tygodni urlopu rodzicielskiego udzielonego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Zgodnie ze starymi przepisami, mogła wykorzystać (ona lub ojciec dziecka) jeszcze 16 tygodni urlopu rodzicielskiego do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat (tj. do końca roku 2024). Jaki zatem urlop rodzicielski przysługuje obecnie rodzicom? Czy ojciec dziecka nabywa prawa do dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego na wyłączność? W przypadku zastosowania nowych przepisów, czy zasiłek będzie płatny 70% przez 29 tygodni?

Przepisy o sygnalistach nie weszły. Czy mamy tu jakieś obowiązki (wideo)?

W polskim systemie prawnym wciąż nie wdrożono dyrektywy UE 2019/1937 dotyczącej tzw. sygnalistów. Oznacza to, że pracodawcy nadal formalnie nie mają obowiązków w tym zakresie. Jednak warto już przygotowywać się na nowe obowiązki. Na jakim zatem etapie jesteśmy i co obecnie warto wiedzieć o sygnalistach. Oto wywiad (wideo), z którego można się o tym dowiedzieć.

Dokumentowanie świadczeń z ZFŚS (wideo)

Oto kolejne nagranie z serii o funduszu socjalnym. Przyjrzymy się tym razem kwestii dokumentowania świadczeń socjalnych.