WYDANIE ONLINE

Kiedy i jak można wprowadzać system zadaniowego czasu pracy? Jak wyznaczać zadania w tym systemie? Jak rozliczać i ewidencjonować czas pracy? Czy w systemie zadaniowym mogą być nadgodziny? To tylko część z 10 ważnych pytań na temat systemu zadaniowego, na które odpowiadamy poniżej.

czytaj więcej »

W pierwszych miesiącach roku najczęściej tworzymy plany urlopów – lub przynajmniej dokonujemy pierwszych przymiarek w zakresie uzgadniania terminów urlopów w tym roku. A zatem to dobry czas, aby przyjrzeć się zasadom takiego uzgadniania – zarówno w przypadku, gdy jest plan urlopów, jak i wtedy, gdy go nie ma.

czytaj więcej »

Każdemu administratorowi danych – a więc również pracodawcy – może zdarzyć się naruszenie ochrony danych osobowych. Kiedy dochodzi do takiego naruszenia i jak ma zareagować administrator (w tym przypadku: pracodawca) w takiej sytuacji? Które naruszenia powinien zgłaszać, a które nie?

czytaj więcej »

Obecna ustawa o służbie cywilnej nie przewiduje kodeksowego, 5-dniowego tygodnia pracy. Jednak mimo to w służbie cywilnej nie można stale pracować w soboty. Takiego rozkładu nie przewiduje bowiem zarządzenie Prezesa Rady Ministrów nr 525. To z kolei ma wpływ na rozliczanie godzin nadliczbowych, które zostały wypracowane w wolną sobotę.

czytaj więcej »

Załóżmy, że pracownik długo chorował i musiał przejść badania kontrolne. Badania te wykazały, że pracownik jest nadal niezdolny do pracy. Jednocześnie nie minęły jeszcze okresy ochronne z art. 53 kp, uprawniające do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Co zatem robić? Jak wypowiedzieć pracownikowi umowę? Co robić gdy pracownik jest zdolny do pracy – ale z zastrzeżeniami? Albo co w przypadku gdy jest osobą chronioną przed wypowiedzeniem? Poniżej wskazujemy, jak to rozstrzygnąć.

czytaj więcej »

Zarówno w przypadku zwolnienia „na dziecko do lat 14”, jak i w przypadku nowego zwolnienia z tytułu siły wyższej obowiązuje zasada pierwszego wniosku. Czyli pierwszy wniosek w danym roku kalendarzowym decyduje o tym, w jaki sposób urlop będzie wykorzystywany w danym roku. Warto powiadomić o tym pracowników teraz, bliżej początku roku – zanim zdążą złożyć pierwszy wniosek.

czytaj więcej »

Znowelizowany Kodeks pracy stanowi, że w przypadku co najmniej dwóch miejsc wykonywania pracy, pracownikowi należy wskazać w informacji o warunkach zatrudnienia zasady przemieszczenia się między tymi miejscami. Pojawiają się więc dwa pytania. Po pierwsze: co to znaczy, że pracownik ma dwa miejsca wykonywania pracy? I po drugie: jak wskazać te zasady w informacji? Oto wyjaśnienia i przykłady.

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik jest chroniony przed wypowiedzeniem przez 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Co jednak w przypadku, gdy pracownik nie będzie miał przepracowanych 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni)? Czy będą wówczas objęci ochroną? Czy ten przepis nadal obowiązuje czy dotyczy tylko konkretnych roczników?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik miał w 2023 roku zwolnienie z powodu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych, a także urlop opiekuńczy, a dodatkowo jeszcze 28 dni urlopu szkoleniowego (ten ostatni na obronę pracy doktorskiej, na podstawie art. 196 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym). Czy te urlopy pomniejszają podstawę wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego (trzynastki) za 2023 rok?

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy do trzynastki za 2023 rok powinniśmy wliczyć dodatki specjalne przyznane w związku z wykonywaniem obsługi informatycznej obwodowych komisji wyborczych przyznane na okres od 1 października do 16 października 2023 r., a także dodatki w związku ze zwiększeniem obowiązków z zakresu przygotowania i przeprowadzenia wyborów i w związku ze zwiększeniem obowiązków polegających na zadekretowaniu i zaksięgowaniu przelewów z tytułu zwrotu podatku akcyzowego przyznany na okres od 1 kwietnia do 30 kwietnia 2023 r. oraz od 18 października do 31 października 2023 r.?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik administracji rządowej mający staż pracy 28 lat i 6 miesięcy w listopadzie 2023 roku złożył dokumenty o zaliczenie do wysługi okresu pracy w gospodarstwie rolnym dokumentując ponad 4 lata i 11 miesięcy  do stażu. Po uwzględnieniu tego, nagroda jubileuszowa za 30 lat pracy przypadła w maju 2020 roku. Czy w związku z tym pracownikowi przysługuje nagroda jubileuszowa za 30 lat pracy, czy też uległa przedawnieniu?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik Spółki został zwolniony dyscyplinarnie (na podstawie art. 52 kp). Odwołał się do sądu, żądając odszkodowania i zmiany podstawy prawnej rozwiązania umowy. Na pierwszej rozprawie sądowej została zawarta ugoda sądowa. Spółka zgodziła się na zmianę podstawy prawnej rozwiązania umowy o pracę (za porozumieniem stron) oraz wypłatę odszkodowania. Czy od odprawy należy naliczyć podatek i składki ZUS? Nadmieniam, że były pracownik dosłał e-mailem PIT-2 po rozwiązaniu umowy o pracę, z datą zawarcia ugody sądowej.

czytaj więcej »

PYTANIE: Policjant w służbie otrzymał nagrodę jubileuszową z tytułu 25-letniego okresu zatrudnienia. Kilka miesięcy później przeszedł na emeryturę i zatrudnił się ponownie jako pracownik cywilny. U policjantów do nagrody jubileuszowej wlicza się okres studiów, natomiast u pracowników cywilnych okresu studiów się nie wlicza. W związku z powyższym po kilku miesiącach pracy wychodzi mu że znów powinien otrzymać nagrodę jubileuszową z tytułu 25 letniego zatrudnienia. Czy w sytuacji wyżej opisanej może otrzymać nagrodę jubileuszową czy nie?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik korpusu służby cywilnej zatrudniony na stanowisku w sekretariacie dyrektora generalnego urzędu wystąpił o zgodę na godziny pracy 6:30 - 15:30. Jednocześnie zaznaczył, że pod koniec okresu rozliczeniowego odbierze dni wolne za powstałe w ten sposób nadgodziny (każdego tygodnia przepracuje 45 godzin). Co w praktyce będzie prowadziło do konieczności zastępowania tej osoby w sekretariacie przez inną osobę. Dodam, że godziny pracy urzędu są ustalone jako 7:30 - 15:30 - taka informacja zamieszczona jest na stronie BIP urzędu – jednak możliwy jest dostęp do pomieszczeń urzędu przez pracownika. Czy dyrektor może wyrazić zgodę na tak wnioskowany indywidualny rozkład czasu pracy?

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy urlop nabywany przez pracownika w pierwszym roku jego zatrudnienia można zaokrąglić w górę do pełnego dnia?

czytaj więcej »

PYTANIE: Nasza pracownica wróciła po urlopie rodzicielskim do pracy i rozwiązuje stosunek pracy. Czy okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego powinnam jej wykazać jako pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze?

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy można zwolnić pracownika młodocianego z zajęć szkolnych aby mógł przyjść na praktyczną naukę zawodu?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownica pracuje u dwóch różnych pracodawców. W firmie A jest zatrudniona etat, w firmie B ma 1/8 etatu. Czy po zakończeniu w obu firmach urlopu rodzicielskiego może w obu złożyć wniosek o urlop wychowawczy? A jeśli tak to czy obaj pracodawcy muszą odprowadzać składki ZUS? Czy może np. w firmie A złożyć wniosek o wychowawczy a w firmie B wrócić do pracy na 1/8 etatu (i co wówczas z oskładkowaniem)?

czytaj więcej »

PYTANIE: Zatrudniamy pracownika samorządowego od stycznia 2020 r. W momencie zatrudnienia pracownik przedstawił zaświadczenie, które potwierdzało zatrudnienie w innej firmie od marca 2009 roku. Czy okres od marca 2009 roku do grudnia 2019 roku możemy zaliczyć mu do okresu pracy uprawniającego do dodatku za wieloletnią pracę (w oparciu o ustawę o pracownikach samorządowych) jeśli zatrudnienie to nie zostało zakończone i trwa do dnia dzisiejszego?

czytaj więcej »

PYTANIE: Zatrudniamy do 100 pracowników i chcemy powierzyć wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Czy osoba, która ukończyła studia podyplomowe „Zarządzanie BHP” ma wystarczające kwalifikacje do wykonywania zadań bhp? Chodzi o powierzenie zadań na stanowisku „starszy inspektor do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy”.

czytaj więcej »

PYTANIE: Załóżmy, że pracownik zmienia stanowisko np. z inspektora na starszego inspektora. Jednak poza nazwą nic się nie zmienia – np. jego zakres obowiązków pozostaje ten sam. Czy z tego powodu pracownik powinien ponownie odbyć instruktaż stanowiskowy?

czytaj więcej »

Według przełomowego wyroku TSUE z 19 października 2023 r. niepełnoetatowiec powinien mieć wynagrodzenie jak za nadgodziny już od pierwszej godziny ponad swój wymiar etatu. Zapytaliśmy więc inspekcję pracy o skutki tej decyzji dla polskiego systemu prawnego.

czytaj więcej »

30 grudnia 2023 r. weszły w życie przepisy, które ponownie wydłużyły okres ważności orzeczeń o niepełnosprawności, których termin upływał w czasie stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Dowiedz się, jakie są powody ponownego wydłużenia ważności orzeczeń w sprawie niepełnosprawności oraz na jaki okres ich ważność została wydłużona.

czytaj więcej »

Jeśli planowane zmiany wejdą w życie, zasiłek chorobowy będzie wypłacany przez ZUS od pierwszego dnia nieobecności chorobowej pracownika w pracy. W praktyce oznacza to odejście od wypłaty przez pracodawców wynagrodzenia chorobowego i od podziału świadczeń chorobowych na finansowane ze środków ZUS i pracodawcy. Sprawdź, od kiedy, według planowanych zmian, ZUS rozpocznie wypłatę zasiłku chorobowego od 1. dnia choroby pracownika.

czytaj więcej »

Rząd planuje wprowadzenie urlopu od składek ZUS dla przedsiębiorców. Mikroprzedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione mają zostać zwolnione z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez 1 miesiąc w roku. Dowiedz się, od kiedy przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez 1 miesiąc w roku.

czytaj więcej »

Większość pracodawców, szczególnie mniejszych, zatrudniając pracowników sięga po znajdowane w Internecie szablony umowy o pracę, które określają jej najważniejsze warunki. Czasem warto jednak nawet do takiego szablonu wprowadzić pewne korekty. Sprawdź 14 wskazówek eksperta, jak zgodnie z przepisami uzupełnić postanowienia gotowego wzoru umowy o pracę o zapisy ważne z punktu widzenia konkretnego pracodawcy.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 12 lipca 2023 r. (II PSKP 48/22).

czytaj więcej »