WYDANIE ONLINE

Kiedy przewinienie pracownika jest już na tyle poważne, że uzasadnia dyscyplinarne zwolnienie z pracy? Na przykład wiadomo, że kradzież mienia firmowego jest ciężkim naruszeniem. Ale co z usiłowaniem kradzieży (udaremnionym)? W wielu przypadkach trudno dokładnie wyznaczyć granicę, kiedy dyscyplinarka jest już uzasadniona. Na szczęście z pomocą przychodzi bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego. Wiele wnoszą nowe wyroki SN. Zwłaszcza ten, w którym jest mowa o liczeniu miesięcznego terminu na wręczenie dyscyplinarki. Prześledź nowe rozstrzygnięcia SN i uniknij przegranej w sądzie.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2017 r. zleceniobiorcom oraz samozatrudnionym za godzinę wykonywania zlecenia lub świadczenia usług musimy zapłacić minimum 13 zł brutto.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2017 r. zatrudnionym na etacie w pełnym wymiarze czasu pracy musimy zapłacić co najmniej 2.000 zł brutto. Uwaga! To samo minimum płacowe dotyczy od 2017 roku także zatrudnionych w pierwszym roku pracy.

czytaj więcej »

Od 8 września 2016 r. obowiązują nowe reguły określające pierwszeństwo przekazania zajętego wynagrodzenia w przypadku zbiegu egzekucji z wynagrodzenia za pracę. Teraz pracodawca już wie, komu najpierw przekazać egzekwowane kwoty – np. gdy otrzyma zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia pracownika zarówno od komornika, jak i administracyjnego organu egzekucyjnego (np. urzędu skarbowego lub ZUS).

czytaj więcej »

Obecnie obowiązek ewidencji czasu pracy mamy jedynie w przypadku osób pozostających w stosunku pracy (bez względu na rodzaj i formę zatrudnienia). Od przyszłego roku będziemy mieć ustawowy obowiązek ewidencjonowania także czasu pracy zleceniobiorców.

czytaj więcej »

Od 25 września 2016 r. pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mają możliwość rozłożenia na raty lub odroczenia termin płatności należności, które muszą zwrócić do PFRON z powodu nienależnie uzyskanych dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. W tym celu muszą jednak złożyć odpowiedni wniosek. Podajemy jego wzór.

czytaj więcej »

Od 1 października inaczej ustalimy podstawę wymiaru składek osób wykonujących pracę poza granicami Polski w ramach oddelegowania. W odniesieniu do pracowników oddelegowanych, którzy osiągają przychód niższy od prognozowanej przeciętnej płacy miesięcznej w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, podstawą wymiaru składek będzie faktycznie uzyskiwany przychód. Nie będziemy mieli już do czynienia z podwyższaniem podstawy oskładkowania.

czytaj więcej »

Pracodawcę, u którego powstał związek zawodowy, czekają nie tylko konsultacje, uzgodnienia czy pytanie związku o zgodę na podejmowanie niektórych decyzji personalnych. Praktycznie zawsze musi też sięgnąć do kieszeni, a przynajmniej do zasobów rzeczowych firmy. Obowiązujące przepisy przyznają bowiem związkowcom wiele roszczeń w stosunku do pracodawcy. Musi przydzielić im pomieszczenia, wyposażyć w komputer, a także pobierać dla nich składki od pracowników.

czytaj więcej »

Co świadczy o przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę? Kiedy dochodzi do przejęcia tylko części zakładu? Czy pracownik może z tego powodu rozwiązać umowę? Jakie obowiązki ma pracodawca, który przejął pracowników i ten, który ich „oddał”. To tylko niektóre z pytań, jakie towarzyszą pracodawcy w przypadku poważniejszych zmian organizacyjnych. Oto tekst, który podsumowuje co dokładnie – i kiedy – musimy wówczas zrobić.

czytaj więcej »

Jeśli pracownik przedstawi orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, trzeba mu obniżyć normy czasu pracy. I to nawet wtedy, gdy pracownik chce pozostać na zwykłych normach. Jedynie lekarz – i to na wniosek pracownika – może zgodzić się na zwykłe normy. Tak wynika z niedawnego wyroku SN (z 3 sierpnia 2016 r., sygn. akt I PK 168/15). Podobnie jest z innymi odrębnymi zasadami, także tymi, które obejmują niepełnosprawnych w stopniu lekkim (np. sztywna norma dobowa i tygodniowa, zakaz polecania nadgodzin). Oto tekst, który podsumowuje wszystkie te zasady.

czytaj więcej »