Jak właściwie ustalić okres przechowywania danych akt osobowych

Kiedy będzie to nadal 50 lat, a kiedy już tylko 10 lat? Od 1 stycznia 2019 r. długość okresu przechowywania akt osobowych uzależniona została od momentu, w którym pracownik został zatrudniony. A jak postąpić w przypadku, gdy pracownik ma okresy zatrudnienia objęte różnymi okresami przechowywania akt?

Czy stały rozkład zwalnia z wykazywania godzin w ewidencji?

Czy w przypadku pracowników, których rozkład pracy jest stały i wynika z przepisów wewnątrzzakładowych, pracodawca musi wykazywać w ewidencji czasu pracy godzinę rozpoczęcia i zakończenia przez nich pracy?

Czy e-mailowy wniosek o urlop dołączany do e-dokumentacji musimy opatrzyć e-podpisem lub e-pieczęcią?

Dokument papierowy przed włączeniem do dokumentacji elektronicznej powinniśmy zeskanować i opatrzyć kwalifikowanym podpisem lub elektroniczną pieczęcią pracodawcy. A czy takiego podpisu lub pieczęci wymagają również dołączane do e-dokumentacji dokumenty elektroniczne, np. przesłany e-mailem wniosek pracownika o urlop? Jakie jest stanowisko ministerstwa pracy w tej sprawie?

Na jakich zasadach udzielamy zwolnienia od pracy działaczom związkowym (także zleceniobiorcom)?

Od 1 stycznia 2019 r. osoby zatrudnione na innej podstawie niż umowa o pracę (np. na zlecenie) mogą być działaczami związkowymi. A wówczas mogą im przysługiwać przywileje związkowe, takie, jak ochrona stosunku pracy oraz zwolnienie od pracy na wykonywanie funkcji związkowych. Na jakich zasadach udzielamy zwolnień od pracy działaczom związkowym? Czy płacimy wynagrodzenie za czas zwolnienia? Sprawdź.

Jak ustalać diety i inne należności z tytułu delegacji?

Pracownikowi przysługuje obowiązkowo dieta co najmniej w wysokości wskazanej w przepisach oraz zwrot kosztów przejazdów, noclegów i innych udokumentowanych, niezbędnych wydatków wskazanych przez pracodawcę – stosownie do potrzeb. W zakresie diet najwięcej wątpliwości budzą zasady ich pomniejszania. Niemało dylematów jest też odnośnie tego, jakie koszty należy zwracać. 

Jak obecnie prowadzić indywidualną dokumentację urlopową i co ma się w niej znaleźć?

Od 1 stycznia 2019 r. każdy pracownik musi mieć prowadzoną indywidualnie („oddzielną”) dokumentację związaną „z ubieganiem się i korzystaniem z urlopu wypoczynkowego”. Co należy rozumieć pod tym pojęciem? Jakie dokumenty należy tam umieszczać? Czy wstawiać tam wycinki z planu urlopów? Sprawdź.

Indywidualna dokumentacja dotycząca wynagradzania oraz odzieży i obuwia roboczego, a także środków ochronnych

Zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie dokumentacji pracowniczej, pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika – oprócz akt osobowych – także dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy obejmującą:

Co obecnie powinno znaleźć się w umowie o pracę?

1 stycznia 2019 r. przestało obowiązywać dawne rozporządzenie w sprawie akt osobowych, a wraz z nim jego załącznik – pomocniczy wzór umowy o pracę. Ministerstwo pracy ogłosiło jednak na swojej stronie pomocnicze wzory dokumentów, w tym m.in. umowy o pracę. To okazja by przyjrzeć się temu, co powinniśmy wskazywać w tej umowie. Tym bardziej, że w tym zakresie nastąpiły w zeszłym roku pewne zmiany w związku z RODO. Sprawdź umowy o pracę z opisem.