Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą – jak prowadzić ewidencję

W ewidencji czasu pracy pracownika, który łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, powinny znaleźć się dwojakiego rodzaju informacje – dotyczące: urlopu rodzicielskiego oraz czasu pracy faktycznie przepracowanego u pracodawcy. Jak to powinno wyglądać w praktyce?

SĘDZIA WYJAŚNIA: Umowa zlecenia ani powołanie nowej spółki nie uratują przed zapłatą wynagrodzenia za nadgodziny

Omijanie przepisów w celu zaoszczędzenia na płacach, szczególnie nadgodzinach,  osób zatrudnionych wciąż jest popularne. Sposobów na ominięcie płacenia nadgodzin jest kilka, pojawiają się nowe, ale wszystkie ostatecznie mogą prowadzić do tego, że pracodawca i tak będzie musiał sięgnąć do kieszeni.

Protokół powypadkowy – nowy, dostosowany do RODO wzór jeszcze w tym roku

Obecny wzór protokołu powypadkowego ministerstwo pracy musi zmodyfikować, by był zgodny z wymogami unijnego rozporządzenia ws. ochrony danych osobowych. W nowym formularzu będziemy wskazywać mniej danych pracodawcy oraz poszkodowanego w wypadku pracownika. Sprawdźmy szczegóły.

Kto oprócz pracownika ma prawo odbioru jego dokumentacji pracowniczej

Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi dokumentacji pracowniczej, które obowiązują od 1 stycznia 2019 r., pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o możliwości odbioru dokumentacji pracowniczej w przypadku upływu okresu jej przechowywania oraz poprzedniej postaci tej dokumentacji w przypadku zmiany postaci jej prowadzenia i przechowywania. A kto ma prawo tę dokumentację odebrać?

Kto od 1 marca otrzyma nowe świadczenie z ZUS

Od 1 marca 2019 r. ZUS przyznaje tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Kto może na nie liczyć? Uzyska je matka, która ze względu na wychowywanie co najmniej czworga dzieci zrezygnowała z zatrudnienia i nie zdołała wypracować minimalnej emerytury. W przypadkach szczególnych świadczenie to otrzyma również ojciec.

Kiedy pracodawca musi powrócić do starych akt osobowych pracownika

W przypadku ponownego zatrudnienia pracownika, nawet po dłuższej przerwie, nowe przepisy o dokumentacji pracowniczej wymagają, by pracodawca kontynuował prowadzenie jego akt pracowniczych. Nie mówią jednak, w jaki dokładnie sposób ma to przebiegać. Sprawdźmy zatem, jak to powinno wyglądać zdaniem naszego eksperta.