Przejazdy samochodem prywatnym w celach służbowych – jak je rozliczać?

Jeśli podwładny w czasie wykonywania zadań korzysta z własnego samochodu, przysługuje mu zwrot kosztów z tym związanych. Następuje on na podstawie umowy zainteresowanych stron. Co zapisać w takiej umowie? W jaki sposób rozliczać koszty? Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Sprawdź

Karta Nauczyciela – zestawienie 50 zmian od 1 września

Od nowego roku szkolnego mamy bardzo wiele zmian dotyczących nauczycieli – zwłaszcza jeśli chodzi o awans zawodowy (ale nie tylko). Poniżej prezentujemy pogrupowane tematycznie tabele, które podsumowują wszystkie te zmiany – wraz z przytoczonym odpowiednim przepisem.

Zaświadczenie z KRK – od 1 września nauczyciel nie musi go okazywać przy ponownej umowie

Podstawowym wymogiem zatrudnienia w zawodzie nauczyciela jest niekaralność za przestępstwo popełnione umyślnie (art. 10 ust. 5 pkt 4 Karty Nauczyciela). W celu potwierdzenia spełnienia tego warunku nauczyciel – przed nawiązaniem stosunku pracy – jest obowiązany przedstawić informację z Krajowego Rejestru Karnego (art. 10 ust. 8a Karty Nauczyciela). Począwszy od września tego roku, pojawił się wyjątek od tej reguły. Sprawdźmy, jakiej dokładnie sytuacji dotyczy.

Wyższa płaca minimalna – nowa stawka oficjalnie potwierdzona

11 września 2018 r. rząd przyjął rozporządzenie w sprawie przyszłorocznej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę dla pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy oraz minimalnej stawki godzinowej dla zatrudnionych na niektórych umowach cywilnoprawnych. Od 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 2.250 zł, a minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 14,70 zł. Sprawdźmy szczegóły.

Termin wpłaty II części odpisu na ZFŚS – czy można przesunąć na 1 października?

W 2018 roku 30 września, czyli ostateczny termin przekazania II części odpisu na ZFŚS, wypada w niedzielę. Czy w związku z tym dopuszczalne jest przesunięcie wpłaty na poniedziałek 1 października? Sprawdźmy, jakie jest stanowisko specjalistów i ministerstwa pracy.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Pracodawca też może dostać odszkodowanie, gdy pracownik zwolni się w trybie natychmiastowym, nie mając do tego podstaw

Bezpodstawnie dyscyplinarnie zwolnieni z pracy pracownicy zwykle odwołują się do sądu i żądają odszkodowania. Mało rozpowszechniona jest wiedza o tym, że firmy mają tożsame uprawnienie, w sytuacji gdy bez powodu, z powołaniem się na niewłaściwe zachowanie pracodawcy, bez zachowania okresu wypowiedzenia zwalnia się pracownik.   

Obowiązuje nowy wykaz czynników szkodliwych w środowisku pracy

Wprowadziło je nowe rozporządzenie z 12 czerwca 2018 r., którego przepisy dotyczą ponad 10 tys. (według danych GUS z 2016 roku) pracodawców zobowiązanych do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków w środowisku pracy, w którym występują czynniki szkodliwe dla zdrowia. Nowe przepisy mają zapewnić lepszą ochronę pracowników narażonych na działanie czynników szkodliwych (według danych GUS za 2016 rok w warunkach takich pracowało około 460 tys. osób) i przyczynić się do ograniczenia występowania chorób zawodowych.

Niekaralność dyscyplinarna nauczyciela – jak ją prawidłowo zweryfikować?

Dane na temat kar dyscyplinarnych wymierzonych nauczycielom gromadzone są w prowadzonym przez MEN Centralnym Rejestrze Orzeczeń Dyscyplinarnych (CROD). Zatrudniając nauczyciela, musimy upewnić się, czy spełnia on warunek niekaralności dyscyplinarnej. Sprawdźmy, jak prawidłowo dokonać tej weryfikacji?