Co gdy do 1 września nie zgłosiliśmy dotychczasowego ABI jako nowego IOD do UODO?

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej prezes UODO przypominał, że w przypadku gdy 24 maja 2018 r. u administratora danych osobowych funkcjonował administrator bezpieczeństwa informacji (ABI), to od następnego dnia (tj. wraz z wejściem w życie przepisów RODO) z mocy prawa stał się on inspektorem ochrony danych (IOD). Na tej podstawie swoją funkcję mógł sprawować jednak tylko do 1 września 2018 r.

Przechowywanie akt osobowych – co się zmieni 1 stycznia 2019 r.?

Od nowego roku nie będziemy już musieli przechowywać akt większości pracowników przez 50 lat, lecz jedynie przez 10 lat. Ale na razie w przypadku większości pracowników będzie to obwarowane dodatkowym warunkiem. Będą też pracownicy, których akta będziemy musieli nadal przechowywać przez 50 lat. Sprawdź szczegóły.

Jak zapewnić odpoczynek dobowy w różnych przypadkach?

Kodeks pracy pozwala naruszyć odpoczynek dobowy tylko wobec pracowników zarządzających zakładem, a także usuwających awarię, czy prowadzących akcję ratowniczą. Takim pracownikom – w razie naruszenia ich odpoczynku dobowego – udziela się równoważnego odpoczynku. Ale co w sytuacji, jeśli naruszymy odpoczynek w innym, nie przewidzianym w Kodeksie przypadku (np. gdy zleciliśmy nadgodziny z powodu szczególnych potrzeb zakładu)? Jak to rekompensować? Jak udzielać równoważnego odpoczynku w różnych przypadkach? Jakie odpoczynki należy zapewnić po delegacji, czy w przypadku dyżuru? Sprawdź.

Od 1 września zmiana wieku dla pracowników młodocianych

Dotychczas Kodeks pracy uznawał za pracownika młodocianego osobę pomiędzy 16. a 18. rokiem życia. Począwszy jednak od września 2018 roku, będziemy mogli zatrudnić legalnie osoby młodociane o rok wcześniej.