WYDANIE ONLINE

Z planowanej nowelizacji Kodeksu pracy wynika, że można wskazać w umowie o pracę nie tylko jedno, ale też kilka miejsc pracy (co jeszcze bardziej potwierdzi dotychczasową praktykę). Miejsce (miejsca pracy) określone w umowie jest bardzo ważne, bo wskazuje, czy dany wyjazd służbowy jest podróżą służbową czy też nie. Jednak miejsce to powinno odzwierciedlać rzeczywisty punkt lub obszar, w którym pracownik zazwyczaj świadczy pracę. W przypadku pracowników mobilnych może więc to być pewien obszar. Odrębne regulacje  w tym zakresie mają też kierowcy. Przyjrzyjmy się, jakie są zasady w tym zakresie.

czytaj więcej »

Niektórzy pracodawcy będą mogli uzyskać dofinansowanie na utworzenie stanowiska pracy zdalnej. Aby otrzymać grant na utworzenie stanowiska pracy zdalnej, trzeba będzie jednak spełnić określone warunki. Tak wynika z projektu nowej ustawy o aktywności zawodowej. Sprawdźmy szczegóły.

czytaj więcej »

Wraz z upływem czasu od wybuchu pandemii koronawirusa wielu pracodawców ma wątpliwości, czy nadal mogą polecać swoim pracownikom wykonywanie pracy zdalnej na podstawie przepisów wprowadzonych na czas epidemii. Szczególnie, że coraz więcej i częściej mówi się o nowych regulacjach dotyczących pracy zdalnej, które wkrótce mają zostać wprowadzone do Kodeksu pracy.

czytaj więcej »

Przyglądając się przyszłorocznemu kalendarzowi, już teraz warto zaplanować dłuższe odpoczynki od pracy. Które dni będą wolne od pracy w 2023 roku? Czy rozkład świąt pozwoli na planowanie dłuższych przerw w pracy? Ile świąt wypada w sobotę? Zobaczmy.

czytaj więcej »

Najpóźniej w terminie do 30 grudnia 2022 r. każdy płatnik składek powinien założyć profil na PUE ZUS. Z przepisów wynika bowiem obowiązek posiadania od 1 stycznia 2023 r. profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS przez każdego płatnika składek.

czytaj więcej »

Do obsługi niektórych umów oraz archiwizacji dokumentacji pracodawcy i zleceniodawcy uzyskają narzędzie, które ułatwi im naliczanie i odprowadzanie podatków oraz składek na ubezpieczenie. Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy o systemie teleinformatycznym. Ze specjalnego systemu IT będą mogli skorzystać mikroprzedsiębiorcy i firmy zatrudniające do 9 osób, rolnicy oraz osoby fizyczne.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 24 lutego 2022 r. (II PSKP 75/21).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 16 lutego 2022 r. (III PSKP 58/21).

czytaj więcej »

Wynagrodzenie jest podstawowym ekwiwalentem, jaki pracownik otrzymuje od pracodawcy w zamian za świadczoną pracę. Dlatego Kodeks pracy zawiera wiele przepisów ochronnych dotyczących wypłaty pensji. Dotyczą one między innymi terminów wypłaty wynagrodzeń.

czytaj więcej »

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy ma wprowadzić nie tylko regularną pracę zdalną, ale także tzw. pracę zdalną okazjonalną. O ile ta pierwsza nie będzie ograniczona czasowo, to ta druga będzie mogła trwać maksymalnie przez 24 dni w roku kalendarzowym. Jednak okazjonalna praca zdalna będzie znacznie korzystniejsza dla pracodawcy – bo zwolni go z pewnych kosztów i obowiązków wobec pracownika. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Wiemy, że przejazd w delegacji odbywający się poza rozkładowymi godzinami pracy nie jest zaliczany do czasu pracy. Ale czy taki przejazd jest wliczany do okresu odpoczynku, czy też nie może go naruszać? I kolejne pytanie: czy za taki przejazd trzeba udzielić dnia wolnego, jeśli np. końcówka podróży przypadnie już w wolną sobotę? W swoim nowym stanowisku resort pracy udzielił odpowiedzi na te dwa pytania.

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownica była na urlopie macierzyńskim, po którym miała wziąć urlop wypoczynkowy. W międzyczasie wpłynęło zwolnienie lekarskie (zwolnienie od psychiatry). Pracodawca podejrzewa że jest to zwolnienie celowe, mające na celu przedłużenie poboru świadczeń. Pracodawca z mediów społecznościowych dowiedział się, że pracownica wyjechała do rodziny na okres powyżej 3 dni. Nie poinformowała o tym pracodawcy. Czy jest to podstawa do zwolnienia dyscyplinarnego? Jeśli tak co musi zawierać wypowiedzenie aby było skuteczne?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik zwrócił się z prośbą o zwrot kosztów przejazdu na badania okresowe do innej miejscowości samochodem prywatnym. We wniosku o zwrot kosztów zarzucił że nie otrzymał od pracodawcy delegacji. Pracownik nie zwrócił się wcześniej do pracodawcy z wnioskiem o zgodę na przejazd na badania swoim samochodem. Czy w takim przypadku należy zwrócić pracownikowi koszty przejazdu. A jeśli tak, to jak: czy według kilometrówki, czy według np. cen biletów do tej miejscowości? Czy zwrot jest obowiązkowy mimo tego, że pracownik nie miał zgody pracodawcy na przejazd własnym samochodem?Czy pracownikowi skierowanemu na badania lekarskie należy wydawać delegacje w dniu wydania skierowania, czy może na każdorazową prośbę pracownika na dni w które pracownik będzie przeprowadzał badania? Czy w ogóle należy wydawać delegację?Czy wyjazd na badania okresowe mieści się w definicji podroży służbowej określonej w art. 77[5] kp? I czy złożenie wniosku o rozliczenie kosztów podróży po terminie skutkuje nie zwróceniem kosztów podróży?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik jest zatrudniony od 19 września 2022 r. W dniach 13-14 października 2022 r. miał pierwsze zwolnienie lekarskie (okres wyczekiwania). Drugie zwolnienie lekarskie miał od 20 do 28 października 2022 r. Pracownik ma stawkę godzinową 18 zł. W październiku pracował 16 godzin w porze nocnej. Jak obliczyć podstawę drugiego zwolnienia lekarskiego?

czytaj więcej »

PYTANIE: W październiku wystąpił przestój z przyczyn zarówno niezawinionych przez zakład (brak prądu przez 3 godziny) jak i lezących po stronie pracodawcy (brak pracy przez cały dzień). W pierwszym przypadku z uwagi na dłuższa przerwę w dostawie prądu pracownicy zostali zwolnieni wcześniej do domu (tj. już o godz. 12:00). W drugim przypadku z uwagi na brak pracy pracodawca kilka dni wcześniej poinformował, że będzie cały dzień wolny. Jak liczy się przestojowe w obu tych przypadkach (przestój przez część dnia i przez cały dzień)?

czytaj więcej »

PYTANIE: Zleceniobiorca oświadczył, że osiągał wynagrodzenie minimalne z tytułu umowy o pracę. Dlatego w grudniu 2020 roku, została od niego pobrana tylko składka zdrowotna z wynagrodzenia. W tym roku otrzymaliśmy pismo z ZUS, że w grudniu 2020 zleceniobiorca nie osiągnął minimalnego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę i powinno być oskładkowanie. W związku z tym, wysłano korektę RCA, zleceniobiorca zwrócił składki społeczne, uwzględniając różnicę na zdrowotnym. Jak rozliczyć się z urzędem skarbowym? Jak to wygląda w sytuacji, gdy zleceniobiorca zwróci składki? Ponadto w 2020 było 7,75% zdrowotnej odliczane od zaliczki na podatek. Jak poprawić rozliczenie?

czytaj więcej »

PYTANIE: Mamy ogłoszony harmonogram czasu pracy (równoważny system czasu pracy, 4 miesięczny okres rozliczeniowy). Jednak musimy zmodyfikować czas pracy np. w drugim miesiącu harmonogramu na minus 6 godzin (zmniejszona liczba zamówień). Czy w takim przypadku jednocześnie trzeba zmodyfikować pozostałe dni harmonogramu, tak by rozliczyć czas pracy „na zero" (np. zwiększając czas pracy o 6 godzin w ostatnim miesiącu okresu rozliczeniowego)? Czy nie ruszamy już pozostałej części ułożonego wcześniej harmonogramu i rozliczamy ten niedopracowany czas (brakujące 6 godzin) na końcu okresu rozliczeniowego?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownica skończyła urlop rodzicielski 5 sierpnia 2022 r. (zasiłek wypłacał jej pracodawca w imieniu ZUS). Następnie wybrała zaległy urlop i wraca do pracy w październiku br. Czy w wynagrodzeniu za sierpień br. do urlopu powinna być wzięta podstawa wynagrodzenia przed zwolnieniem lekarskim (czyli luty 2021 r. bo od marca 2021 r. było zwolnienie lekarskie i pracownica wtedy uzyskała stażowe 5%)? Czy powinno być policzone według nowej wyższej stawki zasadniczej? Wszyscy pracownicy otrzymali angaż 1 stycznia 2022 r. Czy dopiero po powrocie do pracy czyli w październiku br. powinna otrzymać angaż i stażowe w wysokości 6% (nabyte w lutym 2022 r.)? W regulaminie wynagradzania nie ma informacji na ten temat.

czytaj więcej »

PYTANIE: Zatrudniamy nauczyciela dyplomowanego od 2009 r. w niepełnym wymiarze czasu pracy. Złożył on podanie do dyrektora szkoły o urlop bezpłatny od 1 września 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. Czy nauczyciel może prosić o urlop do 30 czerwca 2023 r. Czy jednak powinien złożyć podanie do 31 sierpnia 2023 r. Czy w przypadku, kiedy nie zmieni podania i pozostawi datę do 30 czerwca 2023 r. to czy będzie mu się należał płatny urlop wypoczynkowy za okres od 1 lipca 2023 do 31 sierpnia 2023 r.

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy osoba, uprawniona do urlopu wychowawczego, która – zamiast niego – korzysta z obniżenia wymiaru etatu (z art. 186[8]) można wręczyć wypowiedzenie zmieniające z mniej korzystnymi warunkami pracy? Czy jeżeli pracownik go nie przyjmie można go zwolnić? 

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik ma orzeczenie o niepełnosprawności do 30 września 2022 r. Do 4 listopada 2022 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim (wypadek przy pracy). Czy należy go wyrejestrować z ZUS z odpowiednim kodem i zarejestrować na nowo z kodem 01.10.0.0? Co w przypadku gdy otrzymam kolejne orzeczenie? Czy mam na nowo wyrejestrować i zarejestrować z właściwymi kodami? Drugi pracownik posiada orzeczenie do 30 października 2022 r. Będzie oczywiście starał się o ponowne orzeczenie. Czy w tym czasie przerwy ma przychodzić do pracy na 8 godzin? Czy w przypadku dostarczenia kolejnego orzeczenia możemy mu dać dni wolne za nadpracowane godziny? Czy do obu pracowników można zastosować przepisy o przedłużeniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności do upływu 60. dnia od dnia odwołania epidemii i w ZUS nie przerejestrowywać pracowników i czas pracy ustalić 7 godzin dziennie?

czytaj więcej »

Jak obliczyć wynagrodzenie w przypadku rozpoczęcia pracy w trakcie miesiąca? Albo w przypadku, gdy w trakcie miesiąca zmienił się wymiar czasu pracy? Sprawdź na przykładzie.

czytaj więcej »

Jeśli na potrzeby funduszu socjalnego przetwarzamy dane członków rodziny pracownika, musimy właściwie zaplanować proces takiego przetwarzania i uwzględnić go w regulaminie funkcjonowania funduszu. Musimy więc właściwie dobrać podstawę przetwarzania takich danych. Błąd w tym zakresie może być dość ryzykowny dla pracodawcy.

czytaj więcej »