WYDANIE ONLINE

Umowę o dzieło można zawrzeć tylko wtedy, gdy jej przedmiotem jest osiągnięcie konkretnego rezultatu, który jest indywidualny (niepowtarzalny) – jak np. napisanie artykułu. Jeśli zaś przedmiotem umowy ma być wykonanie rezultatu, któremu trudno przypisać indywidualny charakter (np. posprzątanie biura, zrobienie inwentaryzacji), można zawrzeć najwyżej umowę-zlecenie.

czytaj więcej »

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako „dzień rozpoczęcia pracy” (ewentualnie, jeśli go nie wskazano – w dniu podpisania umowy). Jeśli jednak umowę zawarto ustnie, trzeba potwierdzić ją na piśmie najpóźniej do końca pierwszego dnia wykonywania pracy. Część posłów uważa, że to za późno, jednak szanse na zmianę są niewielkie.

czytaj więcej »

Zmiana płacy minimalnej od 2015 roku wpływa m.in. na wysokość dodatku nocnego w 2015 roku. Nie można zapominać, że przysługuje on za każdą pojedynczą godzinę pracy w nocy, nawet nadliczbową (nieplanowaną). Wówczas pracownik może otrzymać 2 dodatki: za nadgodziny i nocny. Z kolei oddanie czasu wolnego za nadgodziny w nocy nie zwalnia z obowiązku zapłaty dodatku nocnego.

czytaj więcej »

W regulaminie wynagradzania lub premiowania nie trzeba określać jednoznacznie wysokości premii, lecz jedynie wskazywać jej widełki. Można więc wskazać, że „premia przysługuje w wysokości od 10 do 40% wynagrodzenia zasadniczego brutto”. Wówczas, po spełnieniu określonych w regulaminie kryteriów, premia będzie pracownikowi przysługiwała i będzie on mógł domagać się jej przed sądem. Jednak decyzja co do jej wysokości (w ramach obowiązujących widełek) będzie należała do pracodawcy.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy trzeba zawrzeć dodatkową umowę o pracę z nauczycielem zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy (pensum 18 godz. tygodniowo), który dodatkowo otrzymał 2 godziny świetlicy w planie organizacyjnym na rok szkolny 2014/15 (pensum świetlicy to 26 godz. tygodniowo)? W poprzednich latach w podobnej sytuacji były to godziny nadliczbowe płatne według pensum świetlicy.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca zapłacił pracownikom za udział w kursie udzielania pierwszej pomocy. Czy otrzymane po kursie zaświadczenia dołącza się do akt osobowych w oryginale, czy też należy wykonać kopie za zgodność z oryginałem, a oryginały zwrócić pracownikom (pracodawca sam opłaca kurs)?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica wystąpiła z wnioskiem o ponowne przeliczenie stażu pracy. Od 1 marca 1993 r. zatrudniona jest (do dzisiaj) w urzędzie gminy, a od 3 stycznia 2005 r. dodatkowo na 1/2 etatu w bibliotece publicznej. Czy okres z urzędu gminy powinniśmy jej wliczyć do stażu pracy u nas w bibliotece? I drugie pytanie: czy oprócz regulaminu wynagradzania obowiązuje nas również rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury oraz ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej?

czytaj więcej »

Pytanie: W jaki sposób, na jaki okres i jakim dokumentem można powołać pracownika-lekarza na stanowisko kierownika oddziału? Zaznaczam, że jest to dopuszczone w regulaminie organizacyjnym naszej jednostki.

czytaj więcej »

88 tys. – tyle kontroli chce przeprowadzić Państwowa Inspekcja Pracy w 2015 roku. Na celowniku inspektorów pracy znajdują się: zasadność zawierania umów cywilnoprawnych, umowy o pracę na czas określony oraz terminowość wypłaty wynagrodzeń. 

czytaj więcej »

Skierowanie do pracy przez powiatowy urząd pracy nie będzie już teraz warunkiem uzyskania zwrotu kosztów poniesionych na zatrudnienie bezrobotnej osoby niepełnosprawnej. A ubiegając się o dofinansowanie do wynagrodzenia nowego pracownika niepełnosprawnego, wystarczy, że pracodawca wykaże wzrost zatrudnienia netto ogółem.

czytaj więcej »

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Poszerza ona krąg osób objętych obowiązkiem podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu o członków rad nadzorczych oraz przewiduje zmiany w zasadach podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby wykonujące umowy zlecenia.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2015 r. płatnicy PIT przekazują administracji podatkowej deklaracje i informacje o dochodach podatników w formie elektronicznej. Mali płatnicy mają możliwość złożenia dokumentów w formie papierowej, ale czas na ich przygotowanie jest znacznie krótszy.

czytaj więcej »

Pracownik, który po godzinach jeździ służbowym autem, dostanie niższą pensję. Ale ten, który dojeżdża do pracy zakładowym autobusem, nie straci z tego powodu na wynagrodzeniu.

czytaj więcej »

Objęcie większą ochroną osób wykonujących pracę na podstawie innej niż stosunek pracy – to najnowszy postulat Rzecznika Praw Obywatelskich skierowany do Ministra Pracy.

czytaj więcej »

Nie tylko pracownicy, ale także inne osoby wykonujące pracę za wynagrodzeniem – bez względu na podstawę prawną zatrudnienia, będą mogły tworzyć i wstępować do związków zawodowych. Nad zmianą przepisów w tym kierunku pracuje resort pracy.

czytaj więcej »

Osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, które zalegają z opłacaniem składek za okres od stycznia 1999 r. do lutego 2009 r., pozostało już niewiele czasu na złożenie wniosku o ich umorzenie. Ostateczny termin złożenia wniosku mija w połowie stycznia 2015 r.

czytaj więcej »

Społecznych inspektorów pracy jest zbyt wielu, a ich kompetencje szerokie i niesprecyzowane – uważa Konfederacja Lewiatan, która złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP niektórych przepisów ustawy o społecznej inspekcji pracy.

czytaj więcej »

Trwają prace nad zmianą zasad naliczania dodatku za wysługę lat funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR – informuje ministerstwo spraw wewnętrznych.

czytaj więcej »

Pracodawca dla własnego bezpieczeństwa powinien zgłaszać wszelkie znane mu fakty i dowody zawsze na wstępnym etapie postępowania przed sądem. Spóźnionych dowodów sąd nie musi uwzględniać. Pracodawca może również pod pewnymi warunkami przedstawiać nowe dowody w sporze z pracownikiem. Są też sprawy, które można wygrać w ogóle bez przeprowadzania dowodów.

czytaj więcej »

Podstawą do objęcia ubezpieczeniami społecznymi członków zarządu spółki kapitałowej, którzy jako przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zawarli ze spółką kontrakty menedżerskie, jest zasadniczo wykonywanie umowy o świadczenie usług, a więc są oni traktowani jak zleceniobiorcy. Spółka zatrudniająca staje się dla nich zleceniodawcą i płatnikiem składek (wyrok SN z 12 listopada 2014 r., I UK 126/14).

czytaj więcej »

Pracodawca może wypowiedzieć umowę o zakazie konkurencji, a nawet odstąpić od niej, nie podając przyczyn takiej decyzji. Powoduje to zwolnienie pracownika z przewidzianego umową zakazu, a ponadto uwolnienie się pracodawcy od obowiązku zapłaty odszkodowania (wyrok SN z 12 listopada 2014 r., I PK 86/14).

czytaj więcej »

Osoba pracująca w komórce kontrolnej sama powinna przestrzegać przepisów i procedur obowiązujących daną jednostkę, a ich łamanie staje się samodzielną podstawą do wypowiedzenia jej umowy o pracę. Taką samą podstawą wypowiedzenia może być nieuzyskanie, w terminie przewidzianym przez pracodawcę, kwalifikacji do zajmowania określonego stanowiska (wyrok SN z 19 listopada 2014 r., III PK 21/14).

czytaj więcej »

Funkcjonariusz może dochodzić przed sądem powszechnym (cywilnym) odszkodowania z tytułu utraconych korzyści spowodowanych niezgodnym z prawem zwolnieniem ze służby (uchwała SN z 5 grudnia 2014 r., III CZP 91/14).

czytaj więcej »