Prace nad tarczą 3.0 zakończone

Zakończyły się parlamentarne prace nad kolejnym pakietem wsparcia w związku z COVID-19. W czwartek Sejm przyjął część poprawek Senatu do tzw. tarczy 3.0. Jedna z nich dotyczy zastosowania ulgi w składkach ZUS dla osób samozatrudnionych.

Tarcza 3.0 z poprawkami przyjęta przez Senat

Zwiększenie wysokości zasiłku dla bezrobotnych oraz rozszerzenie pomocy z tarczy antykryzysowej na pracowników sezonowych zatrudnionych w branży turystycznej – takie m.in. poprawki przyjął Senat w toku prac nad tzw. tarczą 3.0.

Nowa wersja RDZ – wniosku o zwolnienie z opłacania składek – jest już na PUE ZUS

Dnia 10 maja 2020 r. na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS udostępnił nową wersję wnioskudla osób ubiegających się o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek (RDZ). Przy okazji ZUS przypomina, że skany, zdjęcia czy wypełnione pliki word lub pdf przesłane e-mailem nie będą traktowane jak wnioski i nie będą rozpatrywane.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać także od 25 maja

Od 25 maja w klasach 1–3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi. To rodzice zdecydują, czy dziecko zostanie posłane na zajęcia opiekuńcze. Jeśli dziecko nie pójdzie do szkoły, rodzic otrzyma dodatkowy zasiłek opiekuńczy – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji 13 maja.

Czy tarcza antykryzysowa odracza termin wpłaty pierwszej tury odpisów na ZFŚS

Do 31 maja pracodawcy posiadający zakładowy fundusz świadczeń socjalnych muszą przekazać na osobny rachunek pierwsze środki z tytułu naliczonych odpisów. Żadna z tarcz antykryzysowych nie przewiduje przesunięcia tego terminu, na wypadek gdyby przez COVID-19 firmy miały trudności z uzbieraniem pieniędzy.

Można już składać wnioski o kolejne świadczenie postojowe – pobierz wzory wniosków

Świadczenie postojowe wynosi 2.080 zł albo 1.300 zł. Można z niego skorzystać do trzech razy. Są już dostępne wnioski, aby skorzystać ze wsparcia po raz kolejny.

Pensja obniżona na mocy przepisów antykryzysowych – jak liczyć wynagrodzenie chorobowe?

Pytanie: PYTANIE W naszej firmie z powodu kryzysu pracownicy mają od 1 kwietnia br. obniżone wynagrodzenia do 0,8 etatu. Jak obliczyć podstawę zasiłku chorobowego dla przypadków:1.  Dodatkowa opieka na dziecko do lat 8 (ze specustawy) od 16 marca do 27 marca, od 30 marca do 3 kwietnia, od 6 kwietnia do 10 kwietnia br. (na jednym wniosku opieka jest wypisania z w/w datami, pracownik pominął dni wolne z grafiku lub weekendy i wpisał tylko te w które miał być w pracy.2. Choroba pracownika od 1 kwietnia 2020 r., trwa dalej 3. Choroba od 30 marca do 10 kwietnia i ponownie opieka od 20 kwietnia?Pracownicy oprócz wynagrodzenia otrzymywali „trzynastki” za poprzedni rok wypłacone w lutym. Niektórzy z nich mieli premie kwartalne wypłacane w następnym kwartale. Czy te dodatkowe składniki należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłków?

Na jakich zasadach skracamy pracownikom odpoczynek na podstawie ustawy antykryzysowej (i co wynika z nowego stanowiska MRPiPS)?

Pracodawca który zanotował odpowiedni spadek obrotów, wskazany w tzw. tarczy antykryzysowej może (bez zgody związków, czy delegatów załogi!) skrócić pracownikom odpoczynek dobowy do 8 godzin i tygodniowy do 32 godzin. Pod warunkiem, że zrekompensuje go w ciągu 8 tygodni. Jak dokonać takiej rekompensaty? Jak skrócony odpoczynek wpływa na dyżur i nadgodziny? O ile można skrócić odpoczynek w przypadku akcji ratowniczej czy awarii? I co wynika z nowego stanowiska w tym temacie? Sprawdź.

Czy spółdzielnia może wystąpić o świadczenie postojowe dla zleceniobiorcy?

Pytanie: PYTANIE: Jesteśmy Spółdzielnią Mieszkaniową, która prowadzi Dom Kultury i zatrudnia tam instruktorów na zlecenie. Wszystkie zajęcia są odwołane. Czy w imieniu zleceniobiorców możemy wystąpić z wnioskiem RSP-C?

Czy pracodawca musi mieć decyzję o kwarantannie pracownika i jak ją zaewidencjonować?

Pytanie: PYTANIE: Pracownik 30 marca oznajmił że wrócił z zagranicy i ma kwarantannę od 26 marca. U nas do 27 marca miał jeszcze urlop, a do pracy powinien wrócić 30 marca (bo w dniach 28-29 marca był wolny weekend). Nie dostarczył nam jednak decyzji Sanepidu. Jakie wynagrodzenie powinien mieć ten pracownik? Czy wstawić nieobecność usprawiedliwioną płatną czy niepłatną ?