SĘDZIA WYJAŚNIA: Jak uniknąć błędów przy wypowiadaniu umowy o pracę w czasie kryzysu

Kryzys zmusza wielu pracodawców do podejmowania szybkich decyzji o zakończeniu współpracy z pracownikami. Popełnienie nawet drobnych błędów przy wypowiadaniu umowy skończyć się może niepotrzebnym procesem przed sądem, a finalnie wypłatą odszkodowania lub przywróceniem pracownika do pracy.

Kiedy przysługuje odprawa ekonomiczna i jak należy ją liczyć (po zmianach)?

Zapowiadana tzw. tarcza 4.0 ma ograniczyć maksymalną wysokość odpraw do kwoty 10-krotności płacy minimalnej. A niestety wiele firm powypowiadało w obecnej sytuacji umowy i muszą teraz płacić odprawy. Sprawdźmy więc, kiedy odprawa przysługuje, czy należy ją wypłacić przy porozumieniu stron, albo gdy pracownik odrzuca nowe warunki zatrudnienia i jak obliczać jej wysokość.

Jak zrezygnować z ZFŚS i jak go zawiesić – po zmianach?

Projekt tzw. tarczy 4.0 przewiduje, że pracodawca będzie mógł zawiesić prowadzenie funduszu socjalnego. Dotychczasowe przepisy zakładają natomiast możliwość rezygnacji z niego (choć nie dotyczy to jednostek budżetowych) lub zmniejszenia wysokości odpisu. Jak zastosować te wszystkie rozwiązania?

Czy COVID-19 może być uznany za chorobę zawodową – stanowisko ministerstwa

Aby można było uznać daną chorobę za zawodową muszą być spełnione dwa podstawowe warunki. Po pierwsze – musi ona znajdować się w wykazie chorób zawodowych. Po drugie – musi istnieć związek pomiędzy jej powstaniem a narażeniem zawodowym. Spełnienie łącznie tych przesłanek umożliwia stwierdzenie wystąpienia choroby zawodowej. Sprawdźmy wyjaśnienia ministerstwa pracy w odpowiedzi na interpelację poselską.

Czas pracy: 7 rozwiązań, które pomogą znaleźć oszczędności w czasie kryzysu

Pisaliśmy już o rozwiązaniach dotyczących czasu pracy z ustawy antykryzysowej. Ale przecież i sam Kodeks pracy wprowadza kilka rozwiązań odnośnie czasu pracy, które pozwalają sporo oszczędzić – zwłaszcza na wynagrodzeniu przestojowym i pensji za nadgodziny. Takie oszczędności może dać m.in. ruchomy czas pracy, umiejętne zmiany rozkładu, elastyczny czas pracy w ramach konkretnego systemu, a nawet przesunięcia co do pracy zmianowej i okresów odpoczynku. Oszczędności może też dać umiejętne gospodarowanie nadgodzinami. Wybierz rozwiązania najlepsze dla Twojego zakładu.

Jak rozwiązania antykryzysowe wpływają na treść świadectwa pracy?

Przepisy antykryzysowe wprowadziły wiele nowych rozwiązań. Wiele z nich rzutuje na treść świadectwa pracy lub też na sposób jego wydawania. Co obecnie trzeba ująć w świadectwie pracy? Jak je sporządzić z uwzględnieniem zasad antykryzysowych? Sprawdź.

Tarcza 4.0 przyjęta. Zmiany m.in. w wykorzystaniu urlopów i dopłatach do pensji

Sejm przyjął czwartą odsłonę tarczy antykryzysowej, która przewiduje m.in. zmiany w zakresie kierowania pracowników na urlopy zaległe, ułatwienia w ubieganiu się o środki FGŚP oraz wydłużenie okresu, za który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Poznaj 8 kluczowych zmian.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony

Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadziła zmiany w przepisach o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał od 25 maja 2020 r. do 28 czerwca 2020 r.

Czy można z powodu kryzysu obniżyć wymiar etatu bardziej niż do 4/5 etatu (na mocy samego porozumienia z delegatami – ale bez pobierania dopłat)?

Pytanie: PYTANIE: 1. Jeśli pracodawca chce korzystać z dofinansowania wynagrodzen z FGŚP – może przez porozumienie ze związkami lub przedstawicielami załogi obniżyć wymiar etatu maksymalnie o 20% i nie bardziej niż do 1/2 etatu. Czy jednak w tym trybie (porozumienie ze związkami lub delegatami załogi) możemy obniżyć etat pracowników do 1/8 – jeśli nie będziemy się ubiegać o dofinansowanie? Czy można to zrobić na mocy wspomnianego porozumienia – czyli bez zmiany umów pracowników?2. Czy w tym samym czasie możemy w zakładzie wprowadzić różne rozwiązania antykryzysowe, np. część działów będzie miała przestój ekonomiczny, a inne będą miały wprowadzone mniej korzystne warunki zatrudnienia?

Którzy pracodawcy są zwolnieni ze składek ZUS za marzec, kwiecień i maj

Od 16 maja 2020 r. rozszerzono grupę podmiotów mogących skorzystać ze zwolnienia z obowiązku uiszczania składek ZUS. Jest to zwolnienie w wysokości 100 lub 50%. Sprawdź, w której grupie jest Twoja jednostka.