Jak ewidencjonować czas pracy przy antykryzysowym obniżeniu wymiaru etatu?

Pytanie: PYTANIE: W związku z pandemią, pracodawca obniżył wynagrodzenia oraz zmniejszył etaty (z pełnego na 0,8 etatu) dla wszystkich zatrudnionych na okres 3 miesięcy. Jednocześnie polecił pracownikom, że mają świadczyć pracę w wysokości 0,5 etatu, przy zachowaniu prawa do wynagrodzenia jak za 0,8 etatu. Jak w takiej sytuacji prowadzić ewidencję czasu pracy, jeśli pracownicy rejestrują czas swojej pracy w elektronicznym systemie, z którego dane są zaczytywane do programu płacowego? Otrzymamy wówczas informację o przepracowanym czasie rzeczywistym niższym od wymiaru etatu w umowie. Czy możemy swobodnie uzupełnić brakujący czas w ewidencji do wymaganego po zmianie etatu np. z 4 godzin na 6 godzin i 24 minuty w ciągu dnia? i na tej podstawie wypłacić wynagrodzenie bez jego pomniejszania o czas nieprzepracowany?

Tarcza 3.0 przyjęta – co wprowadza, a czego jednak nie

14 maja w Sejmie zakończyły się prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Tarcza 3.0 jest kolejnym pakietem wsparcia dla firm, instytucji i przedsiębiorców w związku z COVID-19.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Zachorowanie na COVID-19 nie przedłuży okresu wypowiedzenia

Przepisy kolejnych tarcz antykryzysowych uchwalanych w związku z pojawieniem się koronawirusa wprowadzają różnego rodzaju ułatwienia działalności gospodarczej i dofinansowania dla pracodawców. Dotyczą one jednak tych firm, które utrzymują miejsca pracy. Niestety wielu pracodawców zmuszonych było obecnie dokonać wypowiedzenia umów pracownikom. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia tych z najdłuższym stażem zatrudnienia będzie upływał z końcem czerwca lub lipca. Warto zatem wiedzieć, jakie uprawnienia ma szef firmy wobec pracowników, którzy przebywają na wypowiedzeniu.

Odpisy na ZFŚS – czy tarcza antykryzysowa odracza termin wpłaty pierwszej tury?

Pracodawcy, którzy mają zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, muszą do 31 maja przekazać na osobny rachunek pierwsze środki z tytułu naliczonych odpisów. Żadna z tarcz antykryzysowych nie przewiduje jednak przesunięcia tego terminu, na wypadek gdyby przez COVID-19 firmy miały trudności z uzbieraniem pieniędzy.

Na jakich zasadach rząd może przeprowadzić redukcje w administracji (lub zmianę warunków zatrudnienia)?

Zgodnie z obowiązującymi już przepisami tarczy antykryzysowej, Rada Ministrów może zarządzić redukcję etatów w administracji państwowej lub wprowadzenie w niej czasowego pogorszenia warunków płacowych. Sprawdź, jakich podmiotów to dotyczy, jaka ma być procedura, czy pracownikom przysługują odprawy i czy obowiązują przy tym przepisy o szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy.

Mierzenie temperatury pracownikom – na jakiej podstawie prawnej (stanowisko UODO)

Pomiar temperatury ciała danej osoby lub gromadzenie danych dotyczących jej stanu zdrowia wraz z ich utrwalaniem, przekazywaniem czy gromadzeniem są równoznaczne z przetwarzaniem tzw. danych wrażliwych. Zwraca na to uwagę Prezes UODO, wskazując jednocześnie podstawę prawną przetwarzania tych danych.

Kwota wolna od potrąceń – zmiana zasad w nowej tarczy

Ze względu na występującą w Polsce sytuację związaną z COVID-19 w przypadku gdy pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu, kwoty określone w art. 87[1] § 1 kodeksu pracy (kwota wolna od potrąceń) ulegają zwiększeniu o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego pracownik ten ma na utrzymaniu. A jak należy to dokumentować?

Jaka jest procedura zwalniania z przyczyn niedotyczących pracownika?

W dobie koronawirusa wielu pracodawców jest zmuszonych ciąć etaty. Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników musi wówczas stosować tzw. ustawę o zwolnieniach grupowych (choć stosuje się ją także do rozwiązywania umów o pracę w trybie indywidualnym). Czy dotyczy ona także wypowiedzenia zmieniającego i zwalniania za porozumieniem? Jak liczyć 20 zatrudnionych? Jak przeprowadzać zwolnienia indywidualne, a jak – grupowe? Sprawdź.

Co trzeba wiedzieć o szkoleniach bhp w czasie epidemii?

Tarcza antykryzysowa wprowadziła możliwość przeprowadzania szkoleń bhp on-line. Jest jednak wyjątek od tej zasady dotyczący instruktażu stanowiskowego. Sprawdź szczegóły.