Czy pracodawca musi mieć decyzję o kwarantannie pracownika i jak ją zaewidencjonować?

Pytanie: PYTANIE: Pracownik 30 marca oznajmił że wrócił z zagranicy i ma kwarantannę od 26 marca. U nas do 27 marca miał jeszcze urlop, a do pracy powinien wrócić 30 marca (bo w dniach 28-29 marca był wolny weekend). Nie dostarczył nam jednak decyzji Sanepidu. Jakie wynagrodzenie powinien mieć ten pracownik? Czy wstawić nieobecność usprawiedliwioną płatną czy niepłatną ?

Czy można żądać oświadczenia, czy pracownik miał COVID-19?

Pytanie: PYTANIE: Czy pracodawca ma prawo żądać od pracownika przy jego zatrudnianiu (albo i od pracowników już zatrudnionych) oświadczenia o tym, czy pracownik chorował na COVID-19, miał kontakt z osobą zakażoną lub przechodził kwarantannę (z podaniem dat)? Motywujemy to względami bezpieczeństwa.

Praca zdalna w związku z koronawirusem: jak planować i rozliczać czas pracy pracownika?

Pisaliśmy już o polecaniu pracownikowi pracy zdalnej na podstawie specustawy. Ale jak planować i rozliczać czas pracy pracownika „zdalnego”? Jak rejestrować mu czas pracy? Jak prowadzić listę obecności? Jak kontrolować jego pracę? Czy można wymagać spotkań on-line i konkretnego ubioru przed monitorem? A może można wprowadzić monitoring poczty lub innej aktywności osoby pracującej w domu? Sprawdź.

Jak wprowadzić i jak prawidłowo stosować „antykryzysowe” obniżenie etatu lub długi okres rozliczeniowy?

Szczególny czas może wymagać szczególnych rozwiązań dotyczących czasu pracy. Wiele firm obniża etaty lub tnie pensje – co można obecnie w niektórych przypadkach zrobić bez zmiany indywidualnych umów o pracę. Ale również wielu pracodawców wprowadza długie okresy rozliczeniowe, które mogą być połączony ze stosowaniem systemu równoważnego. Pisaliśmy już o tym, ale teraz podajemy więcej szczegółów. Jak korzystnie stosować taki długi okres rozliczeniowy? Jak go wprowadzać? W czym może pomóc? Jakie wątpliwości może nieść „antykryzysowe” obniżenie etatów. Sprawdź.

Czym się różni przestój kodeksowy i ekonomiczny ze specustawy? I czym jest „postojowe” zleceniobiorców?

Czym różni się przestój „kodeksowy” od tego ekonomicznego przewidzianego specustawą o koronawirusie? Jak liczyć wynagrodzenie przestojowe przy jednym i drugim rodzaju przestoju? Jakie są prawa i obowiązki stron stosunku pracy w trakcie przestoju? I przy okazji: co należy wiedzieć o świadczeniu postojowym zleceniobiorców? Sprawdź.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Nawet w stanie epidemii pensja pracownika nie może ucierpieć z powodu braku zysku firmy

Kryzys gospodarczy w sposób drastyczny ogranicza dochody pracodawców niemalże niezależnie od branży. Zastanówmy się zatem, czy przedsiębiorca może tak zmodyfikować umowy o pracę swoich podwładnych, aby uzależnić ich pensję od tego, czy firma wypracuje zysk.

Dofinansowanie z FGŚP ze skróconą ochroną miejsc pracy

Obowiązujące od 18 kwietnia br. przepisy tarczy antykryzysowej 2.0. skróciły okres, przez który pracodawca zobowiązany jest utrzymać zatrudnienie w związku z uzyskaniem dofinansowania w celu ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Sprawdźmy szczegóły.

Do 31 maja br. kierowcy mają tymczasowo złagodzone przepisy

Ze względu na pandemię zakażeń koronawirusem COVID-19 od 17 kwietnia do 31 maja 2020 r. zostały wprowadzone odstępstwa od stosowania niektórych przepisów wobec kierowców.

50% zwolnienie ze składek na ZUS dla średnich pracodawców

18 kwietnia br. weszła w życie ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się̨ wirusa SARS-CoV-2, na mocy której pracodawcy zatrudniający od 10 do 49 osób będą mogli skorzystać z 50% ulgi na składki ZUS. Ponadto 9 kwietnia Prezydent RP zapowiedział całkowite zwolnienie ze składek na ZUS dla wszystkich pracodawców.