Świadczenie postojowe dla „cywilnoprawnych” i prowadzących działalność

Świadczenie postojowe jest jednym z instrumentów mających służyć złagodzeniu negatywnych następstw ekonomicznych pandemii koronawirusa. Zasady przyznawania tego świadczenia uregulowano w art. 15zq-15zza specustawy koronawirusowej (ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – Dz.U. z 2020 r., poz. 374 ze zm.).

Co z postępowaniami sądowymi w czasie epidemii?

Sądy pracy praktycznie zawiesiły swoją działalność. Równocześnie weszło w życie wiele  przepisów uchwalonych   w związku z Covid 19.  Które z nich dotyczą postępowań sądowych, które już toczą się przed sądami pracy lub mogą zostać przed nimi zainicjowane? Sprawdź.

Jak uzyskać zwolnienie z opłacania składek na ZUS za okres marzec – maj 2020 r.

Płatnik składek, który na 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych, zostanie zwolniony z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek należnych za okres od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres. Warunkiem jest, aby był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r. I oczywiście musi złożyć stosowny wniosek. Sprawdź, jak skorzystać z tego zwolnienia.

Jak rozliczyć pracę podwładnego w czasie kwarantanny

Pracownik po powrocie z urlopu, który spędzał za granicą, zostaje poddany 14-dniowej kwarantannie. Sprawdź, czy jeśli jest to technicznie możliwe, pracodawca może zlecić mu wykonywanie pracy w domu czy też musi zapłacić mu wynagrodzenie takie jak za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

Kwarantanna w związku z przybyciem do Polski: jakie dokumenty złożyć?

Jeśli jakaś osoba przybywa obecnie do Polski, musi odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Jeśli jest ona objęta ubezpieczeniem chorobowym, przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Jakie dokumenty należy przy tym złożyć? Sprawdź.

Jak wypłacać wynagrodzenie przestojowe - przykłady

W związku z koronawirusem w wielu zakładach pojawiła się konieczność ograniczenia lub wstrzymania usług czy produkcji. Nie wszędzie też jest możliwa praca zdalna np. w domu. To zaś spowodowało konieczność wypłacania pracownikom wynagrodzenia przestojowego. Sprawdź, czy dobrze je obliczasz.

Sejm uchwalił tarczę antykryzysową, czyli pakiet ustaw na wirusa

Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw składających się na tarczę antykryzysową, które 31 marca zostały przyjęte przez Sejm i 1 kwietnia 2020 r. weszły w życie.

Kwota brutto wynagrodzenia obniżona o 20% bez składek – sprawdź listę płac

Ustawa antykryzysowa przewiduje zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w przypadku płatników składek, którzy funkcjonowali przed 1 lutego 2020 roku, a na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych. Sprawdź listę płac za marzec 2020 r.

Koronawirus: wstrzymany obowiązek badań okresowych

Aktualnie, wobec rozszerzającej się pandemii koronawirusa, wiele placówek medycznych odwołuje zaplanowane badania profilaktyczne pracowników. Problem z tym związany mają pracodawcy, którzy – w świetle przepisów kodeksowych – nie mogą dopuścić do wykonywania pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Rozwiązanie problemu przynosi tzw. tarcza antykryzysowa (a wśród niej nowelizacja specustawy ws. COVID-19), która zakłada zawieszenie w czasie epidemii obowiązku wykonywania badań okresowych bhp. Natomiast badania wstępne i kontrolne będzie mógł wykonać inny lekarz niż uprawniony do wykonania takich badań. Sprawdźmy szczegóły.

Jak prowadzić szkolenia bhp w trakcie pandemii – stanowisko GIP z 23 marca 2020 r.

Na czas podejmowanych działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19 Główny Inspektorat Pracy zaproponował uelastycznienie stosowania przepisów o formie przeprowadzania szkoleń z zakresu bhp. Sprawdźmy szczegóły.