Urlop rodzicielski. Część 1.: na jakich zasadach go udzielać i co zapisać we wniosku?

We wrześniu będzie niewielka zmiana w przepisach dotyczących urlopu rodzicielskiego. A w najbliższych latach kolejne – tym razem większe – zmiany wymusi przyjęta niedawno nowa dyrektywa UE. To okazja, aby dokładnie przyjrzeć się zasadom udzielania tego urlopu. Na jakich warunkach udziela się urlopu rodzicielskiego? Co zapisać we wniosku o taki urlop? Na jakich zasadach mają do niego prawo rodzice adopcyjni. To wszystko omówimy dokładnie poniżej. A w kolejnym wydaniu – zamieścimy drugą część tego tematu dotyczącą m.in. uprawnień na urlopie rodzicielskim (np. pracy w czasie tego urlopu) oraz rezygnacji z niego. Sprawdź, zastosuj gotowe wzory i uniknij błędów.

Przejście pracodawcy – jak współpracować ze związkami?

Kiedy zakład – lub jego część – zostaje przejęta przez innego pracodawcę (art. 23[1] kp), albo kiedy następuje połączenie lub podział firm-pracodawców jest to istotne także dla działalności związków zawodowych. Pracodawca ma wówczas pewne obowiązki wobec związkowców. Sprawdź, jakie obowiązki ma pracodawca (z uwzględnieniem zmienionych przepisów).

Które sposoby numerowania akt są dobre, a które nie – 6 przykładów (po zmianach z 2019 r.)

W 2019 roku mieliśmy zmiany w zakresie obowiązkowego numerowania dokumentów w aktach osobowych.  Obecnie pracodawca może (nie musi!) tworzyć w aktach osobowych podzbiory tematyczne ze specjalną, wskazaną w przepisach numeracją. Wówczas dołożenie z opóźnieniem nowego dokumentu (np. świadectwa pracy) nie burzy numeracji pozostałych akt. Natomiast obecnie nie wolno już stosować „dawnych” podzbiorów. Jak w praktyce stosować obecne zasady? Najlepiej pokazać to na przykładach – prawidłowych i błędnych. Sprawdź i zastosuj gotowe rozwiązania.

Czas pracy niepełnosprawnych – o czym trzeba pamiętać i na co uważać?

Już od momentu przedstawienia orzeczenia o odpowiednim stopniu niepełnosprawności pracownik nabywa określone dodatkowe uprawnienia związane z czasem pracy. I nie chodzi tu tylko o niższą normę (która zresztą nie obejmuje wszystkich niepełnosprawnych), ale też inne kwestie np. zakaz pracy nadliczbowej czy nocnej. Oraz – o czym często się zapomina – tzw. sztywne normy czasu pracy. Pojawia się jednak wiele pytań z praktyki. Na przykład, czy dodatek za nadgodziny musimy przeliczyć „wstecz” po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności? A jeśli pracownikowi „wygasło” orzeczenie, ale potem je odzyskał? Oto tekst, który rozstrzyga tego typu problemy.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Czego możemy domagać się od pracownika, który wyrządził nam szkodę

Zatrudnianie pracowników nie zawsze wiąże się dla pracodawcy z samymi korzyściami. Czasem wyrządzają również szkody. Niestety z reguły uzyskanie od podwładnego pełnej rekompensaty za wyrządzoną przez niego szkodę może być utrudnione. Odpowiedzialność pracowników wyrządzających pracodawcy szkodę z winy nieumyślnej jest bowiem ograniczona – maksymalnie do trzech pensji.