Jak skłonić pracowników do terminowych badań lub terminowego skorzystania z urlopu?

Pracodawca ponosi pełną odpowiedzialność za to, czy pracownik terminowo wykonał badania okresowe lub czy terminowo wykorzystał zaległy urlop. Nie wystarczy więc wystawić pracownikowi skierowanie na badania okresowe, czy umożliwić wykorzystanie zaległego urlopu. Czasem trzeba także egzekwować zachowanie terminów. W jaki sposób można legalnie skłonić pracowników do wykonania badań czy wzięcia zaległego urlopu? Czy urlopu można ostatecznie udzielić jednostronnie? Sprawdź.

Wkrótce pierwszym umowom terminowym upłynie limit 33 miesięcy – co robić (i kiedy)?

Już niedługo – 22 listopada 2018 r. – upłyną 33 miesiące od wejścia w życie limitu właśnie 33 miesięcy łącznego trwania umów terminowych. A to oznacza, że w tym dniu pierwszym takim umowom wyczerpie się wspomniany limit – i przekształcą się w umowę na czas nieokreślony. Jak zareagować w przypadku umów, którym to grozi? Jakie będą skutki ewentualnego przekształcenia umów terminowych? Do kiedy mamy czas na reakcję? Kiedy przekształcenie oznacza obowiązek wydania nowej informacji o warunkach zatrudnienia? I co jeszcze warto sobie przypomnieć o limitach umów terminowych? Sprawdź.

Na jakich zasadach zlikwidujemy ZFŚS w trakcie roku?

Zdarza się, że pracodawca chce zlikwidować zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nie z początkiem roku kalendarzowego, lecz w trakcie jego trwania. Kiedy i na jakich zasadach jest to możliwe? Jak liczyć wówczas odpis? Czy dokonywać jego korekty na koniec roku? Co ze środkami pozostałymi na koncie funduszu? Poznaj wskazówki i przykłady obliczeń.