Czy pakiet medyczny jest przychodem pracownika?

Pracodawcy niekiedy wykupują pakiety medyczne zapewniające świadczenia wykraczające poza medycynę pracy. Czy wartość takich pakietów musimy doliczyć do przychodu pracownika i odprowadzić od niego zaliczkę na podatek dochodowy? Jakie są konsekwencje uchwały NSA z 24 maja 2010 r. i z dnia 24 października 2011 r., z której wynika, że wykupione przez pracodawcę pakiety medyczne są przychodem uprawnionego do takich świadczeń pracownika.

Co daje pracodawcom tzw. Konstytucja biznesu?

Dnia 30 kwietnia 2018 r. weszła w życie większość rozwiązań z pakietu ustaw nazwanego Konstytucją biznesu. Sprawdź, co przynosi ona przedsiębiorcom w zakresie zatrudnienia. Tu najbardziej znaczącym rozwiązaniem może być tzw. ulga na start, która może być przydatna w przypadku tzw. samozatrudnionych. Są też jednak obszary, które – pomimo nowych regulacji – niewiele się zmieniły. Przykładem są tu chociażby przepisy o prowadzeniu kontroli.

Jakie obowiązki ma pracodawca w związku ze zmianami w ochronie danych osobowych (m.in. RODO) – i od kiedy

Oto podsumowanie w tabeli obowiązków pracodawcy (działu kadr) związanych zarówno z rozporządzeniem RODO, które wchodzi w życie 25 maja br., jak i późniejszymi nowelizacjami polskich przepisów prawa pracy. Sprawdź, od kiedy dochodzą nam poszczególne obowiązki.