Zwolnienie lekarskie – także od asystenta medycznego (już w lipcu)

Aby zwiększyć odsetek zwolnień elektronicznych, „odciążyć” lekarzy w wystawianiu e-ZLA mają asystenci medyczni. Projekt zmiany ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w tym zakresie trafił właśnie do konsultacji publicznych.

Zleceniobiorcy, stażyści, wolontariusze – oni też będą mogli zrzeszać się w związki zawodowe

Rozwiązania takie przewiduje projekt zmian w ustawie o związkach zawodowych, nad którym aktualnie pracuje Sejm. Ma on na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r. (sygn. akt: K 1/13) poprzez rozszerzenie zakresu podmiotowego prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych.

TK: Udostępnianie danych pracowników społecznemu inspektorowi pracy – pracownicy muszą najpierw wyrazić zgodę

Trybunał Konstytucyjny uznał, że społeczny inspektor pracy musi mieć zgodę na dostęp do danych zatrudnionych. Zdaniem trybunału przepisy ustawy o społecznej inspekcji pracy są zgodne z konstytucją, poza artykułem dotyczącym dostępu społecznych inspektorów pracy do informacji i dokumentów zawierających dane osobowe. Udostępnianie tych danych inspektorom społecznym bez zgody osób, których dane znajdują się w takich zbiorach, jest niedozwolone.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Firma może, ale nie musi finansować nauki pracownika

Niedobór pracowników powoduje, że coraz częściej pracodawca musi sam zadbać o wyedukowanie nowo zatrudnionych podwładnych. Podwładnemu można sfinansować naukę, ale nie wolno go do niej zmuszać, jeśli sam nie chce się szkolić.

Od 1 lipca cudzoziemcy z łatwiejszym dostępem do polskiego rynku pracy

Przedstawiciele 20 grup profesji (obejmujących aż 197 zawodów) z zagranicy szybciej dostaną zezwolenie na pracę w Polsce. Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca jest wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców, zakłada bowiem, że 197 zawodów będzie zwolnionych z tzw. testu rynku pracy.

E-zwolnienia obowiązkowe dopiero od 1 grudnia

Obligatoryjnie elektroniczne zwolnienia lekarskie zaczną obowiązywać od 1 grudnia 2018 r. Ustawę wydłużającą okres dwutorowego wystawiania zwolnień lekarskich Sejm przyjął 10 maja br.

Kto może mieć system zadaniowy i na jakich zasadach go stosujemy?

 W systemie zadaniowego czasu pracy zazwyczaj trudniej jest pracownikowi wykazać nadgodziny. W tym systemie czas pracy nie jest bowiem mierzony ściśle wskazanymi godzinami pracy, ale liczbą zadań do wykonania w określonym czasie. To oraz mniej rozliczeń i uproszczona ewidencja sprawiają, że system ten bywa korzystny dla pracodawców. Jednak nie każdy może go stosować. Poza tym, stosując go trzeba też pamiętać o kilku zasadach, np. odnośnie wyznaczania zadań. Sprawdź szczegóły.