E-dokumentacja kadrowo-płacowa – ustawa została przyjęta

 Nowe przepisy wprowadzają możliwość prowadzenia i przechowywania  dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej, zakładają również skrócenie z 50 do 10 lat okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej i dokumentacji płacowej zleceniobiorców. Wprowadzenie zmian planowane jest na 1 stycznia 2019 r. 

Zakaz handlu w niedzielę – jakie podmioty i jakie rodzaje prac obejmie?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta została uchwalona i wejdzie w życie 1 marca 2018 r. Powoduje jednak wiele wątpliwości co do tego, kto będzie, a kto nie będzie mógł zatrudniać pracowników w niedziele. Na przykład co ze sklepem, który sprzedaje pieczywo, ale także inne wyroby? Oto tekst, który na przykładach ukazuje, kogo obejmie zakaz

Ochrona danych osobowych w kadrach – co się zmieni?

Pracodawca (dział HR) musi rozróżniać, kiedy ma do czynienia z danymi osobowymi oraz musi je odpowiednio przetwarzać. Chodzi przy tym nie tylko o moment pozyskiwania odpowiednich danych na etapie zatrudniania pracownika, ale  także później. W maju sporo się w tym zakresie zmieni, np. w zakresie rodzaju danych, jakie będziemy mogli przetwarzać. Wszystko za sprawą wchodzącego w życie 25 maja nowego europejskiego rozporządzenia (tzw. RODO). Jak przygotować się do zmian? Sprawdź.

Jakie zapisy w regulaminie ZFŚS będą bezpieczne i korzystne?

Na początku roku w wielu zakładach dokonuje przeglądu regulaminu funduszu socjalnego wprowadzając ewentualne zmiany. Generalnie pracodawca ma w tym zakresie szerokie możliwości: może dość swobodnie – choć w porozumieniu ze związkami czy delegatami załogi – kształtować zakres przyznawanych świadczeń i zasady ich nabycia. Musi jednak pamiętać o kilku zasadach, zwłaszcza o stosowaniu tzw. kryterium socjalnego. Poza tym powinien właściwie opisać wszystkie te zasady w regulaminie ZFŚS. Pomoże w tym niniejszy tekst – zawierający gotowe (przykładowe) zapisy regulaminowe oraz wyjaśnienia i przykłady.