Zwolnienie „na dziecko” w 2016 – w dniach czy godzinach? Decyduje pierwszy wniosek

Od 2 stycznia 2016 r. pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin lub 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Zmiana w tym uprawnieniu polega na tym, że można je wykorzystać nie tylko w dniach, ale także w godzinach.

Urlopy rodzicielskie – łączony wniosek to teraz kłopot

2 stycznia 2016 r. weszła w życie tzw. ustawa rodzinna, która likwiduje dodatkowy urlop macierzyński. Jak ma zatem postąpić pracodawca, jeśli pracownica zawnioskowała o ten urlop w łączonym wniosku o wszystkie urlopy rodzicielskie?

Sędzia wyjaśnia: Obowiązek wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji może się skończyć przed upływem terminu, na jaki umowa została zawarta

Firma zatrudniająca pracownika mającego dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, może zawrzeć z nim umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 101[2] kp). Niezbędne elementy takiej umowy to zakres zakazu konkurencji (art. 101[1] § 1 kp), okres obowiązywania tego zakazu oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy. Po zawarciu umowy o zakazie konkurencji zdarza się, że strony przestają się wywiązywać ze swoich zobowiązań bądź cele, dla których umowa została zawarta, przestają mieć dla nich znaczenie. Zobowiązania określone w umowie mogą wówczas przestać obowiązywać wcześniej. Niekiedy konieczne jest, aby możliwość taka była przewidziana w samej umowie o zakazie konkurencji, dlatego warto mieć to na względzie już przy formułowaniu jej treści.

Podwyżka płacy minimalnej wymusza zmianę niektórych umów

Pracownicy, których wynagrodzenie równe jest płacy minimalnej, otrzymali w tym roku 100 zł podwyżki. Chociaż zmiana ta wynika wprost z przepisów, musi być zakomunikowana pracownikom. Jak tego dokonać – czy należy zawrzeć aneks do umowy, czy wystarczy pisemna informacja?