WYDANIE ONLINE

W umowie o pracę pracownika niepełnoetatowego musimy wskazać limit godzin wynagradzanych jak godziny nadliczbowe. Przy czym, chodzi tu o godzin płatne jak nadgodziny, ale nie będące nadgodzinami. Nie dotyczą ich więc ograniczenia pracy nadliczbowej (np. nie wchodzą do limitu nadgodzin). Jednak – podobnie jak w przypadku nadgodzin – godzin ponadwymiarowych też nie wolno planować w rozkładzie. Sprawdź, jak można prawidłowo zapisać limit godzin ponadwymiarowych i jak rozliczać takie godziny.

czytaj więcej »

Zasadniczo, każda modyfikacja któregokolwiek z warunków umowy o pracę wymaga zmiany umowy o pracę (porozumienia zmieniającego czyli aneksu albo wypowiedzenia warunków umowy). Czy jednak dotyczy to także drobnych zmian nie wpływających na warunki pracy, takich jak modyfikacja nazwy pracodawcy? Albo czy obejmuje to także np. podwyżki (a jeśli tak, to czy wszystkie)? Sprawdź.

czytaj więcej »

Pracodawca jest administratorem danych osobowych i może takie dane przetwarzać. Jednak dostęp do takich przetwarzanych danych może mieć tylko pewien ograniczony krąg pracowników danego pracodawcy. I tu rodzi się wiele pytań. Kogo upoważniać do przetwarzania danych? Jak upoważnić do tego konkretnego pracownika? I co zmieni się w tym zakresie po wejściu w życie tzw. RODO w maju 2018 r.? Sprawdź.

czytaj więcej »

Od 1 marca 2018 r. zakaz ten dotyczy nie tylko wykonywania przez pracownika lub zatrudnionego w placówce handlowej czynności bezpośrednio związanych z handlem, lecz również wykonywania innych czynności w zakresie m.in. magazynowania towarów lub inwentaryzacji.

czytaj więcej »

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło informację o zmianach w zasadach urlopu dla poratowania zdrowia dla nauczycieli. Jak aktualnie wygląda postępowanie w zakresie udzielania urlopu zdrowotnego nauczycielom?

czytaj więcej »

Podstawą kształtowania średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego jest kwota bazowa, ustalana corocznie w ustawie budżetowej. W ustawie budżetowej na 2018 rok kwota ta ustalona została w wysokości 2.900,20 zł (wzrost o 5,35% w stosunku do wysokości kwoty bazowej obowiązującej w 2017 roku). A zatem, począwszy od 1 kwietnia 2018 r., wynagrodzenia zasadnicze nauczycieli ulegną zwiększeniu o 5,35% – wynika z projektowanego rozporządzenia MEN.

czytaj więcej »

Najpóźniej w maju 2018 roku zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Jakie nowe rozwiązania, w porównaniu do dotychczas obowiązujących, są w nim planowane?

czytaj więcej »

Przejęcia, łączenia dużych spółek są w dzisiejszych czasach codziennością. Coraz częściej przejmowane są też mniejsze przedsiębiorstwa. Sytuacja prawna pracowników przejmowanych jednostek uregulowana została w sposób specyficzny. Dlatego też pracodawca przejmujący pracowników nie może postępować z nimi w sposób dowolny, o czym nie zawsze wie. Przykładowo: niedopuszczalna jest sytuacja, w której dawny pracodawca rozwiązuje z pracownikami umowy o pracę za porozumieniem stron, a nowy płynnie podpisuje z nimi umowy o pracę na mniej korzystnych warunkach.

czytaj więcej »