WYDANIE ONLINE

Wchodzące w życie od marca br. ograniczenia pracy w niedzielę i święta będą musiały prowadzić także do reorganizacji czasu pracy placówki handlowej. Na przykład pracodawca będzie zobowiązany ustalić ramy czasowe pracy tak, by nie dochodziło do naruszenia zakazu pracy w niedzielę, w którą praca nie będzie dozwolona, oraz w święto. Sprawdź, jakie skutki przyniosą nowe przepisy w zakresie czasu pracy.

czytaj więcej »

Początek nowego roku to tradycyjny czas wprowadzania zmian dotyczących składników wynagrodzenia. Niekiedy pojawiają się pomysły, aby uzależnić część wynagrodzenia od wyników ekonomicznych firmy (czy działu). To może dobrze motywować pracowników do pracy. Jednak orzecznictwo SN wskazuje, że nie wolno uzależniać od wyników firmy zasadniczych składników wynagrodzenia.

czytaj więcej »

Zanim jeszcze kandydat do pracy stanie się pracownikiem, pracodawca już zazwyczaj przetwarza pewne jego dane osobowe w procesie rekrutacji. I tu pojawia się wiele pytań. Jakie dane można pobierać? W jaki sposób wolno je uzyskiwać? Czy i w jakim zakresie potrzeba na to zgody kandydata? Czy można weryfikować informacje od kandydata, np. przeglądając jego konto na Facebooku? Czy można żądać referencji z poprzedniego zakładu? Sprawdź, co wynika z obecnych zasad i co w tym zakresie zmieni nowelizacja przepisów o ochronie danych osobowych.

czytaj więcej »

Pracownik chorował powyżej 30 dni i ma wrócić do pracy – ale chce wziąć urlop. Czy możemy zgodzić się na jego udzielenie przed wykonaniem badań kontrolnych? A jeśli zgłasza urlop na żądanie? Albo odwrotnie – gdy to nam zależy, by pracownik po długiej chorobie nie szedł na badania tylko od razu na urlop (bo np. wkrótce ustanie zatrudnienie i szkoda nam wydatku na badania). Wiele na temat postępowania w takich przypadkach wskaże nam bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego.

czytaj więcej »

5 lutego 2018 r. prezydent Andrzej Duda podpisał przepisy ustawy skracającej okres przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizację. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

czytaj więcej »

30 stycznia 2018 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Nowe przepisy zaczynają obowiązywać od 1 marca 2018 r.

czytaj więcej »

Konstytucja Biznesu została przyjęta przez Sejm. Wśród rozwiązań pół roku bez składek ZUS dla początkujących przedsiębiorców, a dodatkowo możliwość prowadzenia działalności o niewielkich przychodach bez konieczności rejestracji.

czytaj więcej »

Nowy rok składkowy w ubezpieczeniu wypadkowym, który rozpoczyna się 1 kwietnia 2018 r., ma przynieść obniżkę stóp procentowych tej składki dla 28 grup działalności – wynika z projektowanego rozporządzenia MRPiPS.

czytaj więcej »

Fakt, że pracodawca ma rację, zwalniając pracownika, a podstawy do tego zwolnienia faktycznie zaistniały, nie daje pewności wygranej, jeśli w wyniku odwołania zwolnionego pracownika sprawa trafi do sądu. Pracodawca może bowiem popełnić błędy już na etapie wskazywania przyczyny wypowiedzenia umowy lub rozwiązywania jej bez wypowiedzenia. Nie zawsze uda się naprawić je przed sądem. A zatem sprawdźmy, jak stosując się do zasad wypracowanych w orzecznictwie, prawidłowo określić przyczynę wypowiedzenia, aby nie została podważona przed sądem.

czytaj więcej »