WYDANIE ONLINE

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta została uchwalona i wejdzie w życie 1 marca 2018 r. Powoduje jednak wiele wątpliwości co do tego, kto będzie, a kto nie będzie mógł zatrudniać pracowników w niedziele. Na przykład co ze sklepem, który sprzedaje pieczywo, ale także inne wyroby? Oto tekst, który na przykładach ukazuje, kogo obejmie zakaz

czytaj więcej »

Na początku roku w wielu zakładach dokonuje przeglądu regulaminu funduszu socjalnego wprowadzając ewentualne zmiany. Generalnie pracodawca ma w tym zakresie szerokie możliwości: może dość swobodnie – choć w porozumieniu ze związkami czy delegatami załogi – kształtować zakres przyznawanych świadczeń i zasady ich nabycia. Musi jednak pamiętać o kilku zasadach, zwłaszcza o stosowaniu tzw. kryterium socjalnego. Poza tym powinien właściwie opisać wszystkie te zasady w regulaminie ZFŚS. Pomoże w tym niniejszy tekst – zawierający gotowe (przykładowe) zapisy regulaminowe oraz wyjaśnienia i przykłady.

czytaj więcej »

Pracodawca (dział HR) musi rozróżniać, kiedy ma do czynienia z danymi osobowymi oraz musi je odpowiednio przetwarzać. Chodzi przy tym nie tylko o moment pozyskiwania odpowiednich danych na etapie zatrudniania pracownika, ale  także później. W maju sporo się w tym zakresie zmieni, np. w zakresie rodzaju danych, jakie będziemy mogli przetwarzać. Wszystko za sprawą wchodzącego w życie 25 maja nowego europejskiego rozporządzenia (tzw. RODO). Jak przygotować się do zmian? Sprawdź.

czytaj więcej »

Obowiązujące przepisy jako zasadę przyjmują wypłacanie wynagrodzenia w formie pieniężnej, do rąk uprawnionego pracownika. Dopiero w przypadku gdy odmienne zapisy zawiera układ zbiorowy pracy lub gdy pracownik wyrazi na to zgodę na piśmie, wynagrodzenie za pracę może być mu wypłacone w inny sposób, np. przelewem na konto bankowe.

czytaj więcej »

 Nowe przepisy wprowadzają możliwość prowadzenia i przechowywania  dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej, zakładają również skrócenie z 50 do 10 lat okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej i dokumentacji płacowej zleceniobiorców. Wprowadzenie zmian planowane jest na 1 stycznia 2019 r. 

czytaj więcej »

Tylko do końca 2017 roku nauczycielskie zwolnienia od pracy w związku ze sprawowaną opieką nad dzieckiem udzielane były na zasadach dotyczących ogółu pracowników, przewidzianych w art. 188 Kodeksu pracy. Od 1 stycznia 2018 r.  zasady wykorzystywania tych dni określa Karta Nauczyciela. Nauczyciel może skorzystać z wolnego na opiekę nad własnym dzieckiem dwukrotnie w ciągu roku kalendarzowego – tylko w dniach, a nie godzinach.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2018 r. uległa zmianie procedura ubiegania się o udzielenie nauczycielskiego urlopu zdrowotnego. Dotychczas wystarczało posiadanie przez nauczyciela orzeczenia lekarskiego zalecającego udzielenie urlopu zdrowotnego, wystawionego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Po zmianach o takiej potrzebie decyduje lekarz medycyny pracy.

czytaj więcej »

Ministerstwo pracy rozważa modyfikacje polegające na etapowym wyłączaniu poszczególnych składników wynagrodzenia z kategorii minimalnego wynagrodzenia za pracę. Począwszy od 1 stycznia 2017 r. nie uwzględnia się już w ramach wynagrodzenia minimalnego dodatku za pracę nocną. Obecnie jednym z rozwiązań branych pod uwagę jest wyłączenie z kategorii minimalnego wynagrodzenia dodatku stażowego.

czytaj więcej »

Dotychczas na potrącanie wyższych, procentowych kosztów autorskich pozwalało  m.in. stworzenie utworu w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Od nowego roku wprowadzono dodatkowe zastrzeżenie: praca twórcza musi się mieścić w wymienionych konkretnie rodzajach działalności.

czytaj więcej »

W odniesieniu do dochodów uzyskanych za 2017 rok płatnicy nie mają już obowiązku sporządzania rocznego obliczenia podatku dochodowego pracownika na formularzu PIT-40.

czytaj więcej »

Omijanie prawa poprzez zawarcie umowy cywilnoprawnej zamiast stosunku pracy mści się na pracodawcy czasem dopiero po długim czasie. Wystarczy konflikt z osobą zatrudnianą w ten sposób albo kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, aby pracodawca został pozwany o ustalenie, że zatrudniony przez niego zleceniobiorca czy usługodawca w rzeczywistości był pracownikiem. Niekorzystny wyrok w takiej sprawie jest zwykle pierwszym zwiastunem kolejnych  problemów.

czytaj więcej »