WYDANIE ONLINE

Pracownik samorządowy ma prawo wybrać, czy chce rekompensaty nadgodzin wynagrodzeniem (bez dodatku), czy czasem wolnym. Pracodawca jest związany jego decyzją. Ale już termin odbioru czasu wolnego pracownik musi uzgodnić z pracodawcą. Może, co prawda, domagać się czasu wolnego przed urlopem lub po nim, ale ostatecznie to pracodawca zawsze udziela czasu wolnego. Brak wniosku o czas wolny oznacza konieczność wypłaty wynagrodzenia wraz z dodatkiem.

czytaj więcej »

Pierwsze miesiące roku to tradycyjny czas przeprowadzania ocen okresowych. Pracownicy chcą, aby stawiane im wymagania, kryteria przyznawania premii, podwyżek i awansów były konkretne, przejrzyste i maksymalnie obiektywne. Aby to stało się możliwe, należy opracować system ocen, jasno opisać kryteria oceniania i zakomunikować je wszystkim pracownikom: zarówno oceniającym, jak i ocenianym. Podstawowym narzędziem jest tu arkusz oceny. Od jego konstrukcji i zawartości zależy jakość informacji uzyskiwanych przez pracodawcę w procesie oceny, a także przebieg rozmowy rozwojowej menedżerów z podwładnymi.

czytaj więcej »

Umowa na okres próbny jest jedną z umów terminowych i w związku z tym dotyczą jej odrębne zasady wydawania świadectw pracy (które trzeba wydać co do zasady po 24 miesiącach od zawarcia pierwszej z umów terminowych, którą zazwyczaj jest umowa na okres próbny). Jednak umowy tej nie obejmuje limit 2 umów na czas określony. Przypominamy także o tym, że urlop nabyty w czasie umowy na okres próbny musi być wykorzystany w czasie jej trwania albo należy się za niego ekwiwalent. Chyba że strony zawrą porozumienie przenoszące go na kolejną umowę.

czytaj więcej »

Wydając zaświadczenie o zarobkach pracownika, trzeba bardzo uważać. Poświadczenie nieprawdy może bowiem wiązać się dla wystawiającego z poważnymi konsekwencjami. Jeśli więc np. formularz zaświadczenia wymaga, aby podać „wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę”, należy wskazać zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i np. premię. Nie podaje się jednak wynagrodzenia za nadgodziny. Te ostatnie trzeba jednak uwzględnić, jeśli w zaświadczeniu należy podać „przeciętne wynagrodzenie z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc wystawienia zaświadczenia”.

czytaj więcej »

Pracownicy chronieni przed wypowiedzeniem umowy o pracę lub wypowiedzeniem zmieniającym (najważniejsze przypadki)

czytaj więcej »

Pytanie:  Mamy pracowników, którzy mają wpisaną w umowie kwotę płacy minimalnej. W związku z tym co roku otrzymują aneks wyrównujący zarobki do nowo ogłoszonego wynagrodzenia minimalnego. Jest to dość uciążliwe. Czy mogę więc w aneksach wpisać, że przysługuje co miesiąc wynagrodzenie w wysokości „obecnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę”? Czy taki zapis zwalnia nas z corocznego informowania pracowników o zmianie wynagrodzenia minimalnego? Czy pracownicy otrzymujący wynagrodzenie przekraczające minimum krajowe powinni również być poinformowani o nowej płacy minimalnej? Mam jeszcze pytanie o osobę zatrudnioną na 1/2 etatu. Czy wpisanie jej w umowie w punkcie dotyczącym wynagrodzenia „1/2 obecnie obowiązującego minimum krajowego” będzie prawidłowe? 

czytaj więcej »

Pytanie: Rodzice pracownika są właścicielami gospodarstwa rolnego, ale jednocześnie ubezpieczeni są z tytułu umowy o pracę i dzieci są też zgłoszone do tego ubezpieczenia. Czy temu pracownikowi można doliczyć do stażu pracy lata pracy w gospodarstwie rodziców po 16. roku życia (na podstawie zeznań świadków)? Za domownika nie były opłacane żadne składki w KRUS.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik skończył pomyślnie okres próbny. Zaproponowaliśmy mu kolejną umowę – tym razem na czas nieokreślony. Pracodawca podpisał dokument i przekazał pracownikowi do podpisania. Ten jednak podpisanej umowy nie zwrócił, przez kilka dni świadczył pracę, a dziś się w pracy nie pojawił. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracodawca? Chcieliśmy podpisać umowę. Samo dopuszczenie do pracy pierwszego dnia po okresie próbnym było nawiązaniem stosunku pracy, a teraz nie mamy żadnego dokumentu. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie:  Kierowca samochodu służbowego urzędu gminy dowozi samochodem służbowym od poniedziałku do piątku dzieci niepełnosprawne do szkół. Czy ma prawo do diety, jeśli przebywa poza miejscowością, w której jest siedziba pracodawcy ponad 8 godzin, np. od 6.30 do 16.00, czy tylko do zwrotu godzin nadliczbowych? Urząd pracuje od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.00, jedynie w środy od 7.30 do 17.30. Pracownik rozwozi dzieci, ewentualnie załatwia kilka spraw urzędowych, po czym czeka na zakończenie zajęć przez dzieci i wraca do miejscowości, w której jest siedziba pracodawcy. Pytanie o prawo do diety pojawia się również w stosunku do drugiego pracownika urzędu (nie kierowcy), który w myśl art. 17 ust. 3a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty podczas takiego wyjazdu jest opiekunem dzieci. Również przebywa on poza miejscowością, w której jest siedziba urzędu ponad 8 godzin i wraz z kierowcą czeka na ich odebranie bez świadczenia w tym czasie pracy.

czytaj więcej »

Urlop okolicznościowy, dni opieki nad dzieckiem, zwolnienie od pracy w celu oddania krwi – za czas tych nieobecności i zwolnień pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jak jednak wskazuje Ministerstwo Pracy, wynagrodzeń tych nie należy uwzględniać, obliczając dodatkowe wynagrodzenie roczne.

czytaj więcej »

Właściwe wykonywanie pracy jest głównym obowiązkiem pracownika. Jak wiadomo w praktyce bywa z tym różnie. Pracownicy lekceważą swoje obowiązki, a niezadowolony z tego pracodawca może stosować wobec niefrasobliwego zatrudnionego różnego typu sankcje, z których najcięższą jest rozwiązanie stosunku pracy. Jakie sankcje za wadliwe wykonywanie obowiązków pracowniczych może zastosować pracodawca? 

czytaj więcej »

Od 23 stycznia 2015 r. obowiązuje nowa wysokość minimalnego wynagrodzenia wypłacanego cudzoziemcowi (obywatelowi spoza UE) na stanowisku pracy wymagającym wysokich kwalifikacji, którego określenie jest przesłanką udzielenia mu zezwolenia na pobyt czasowy.

czytaj więcej »

Od 1 kwietnia 2015 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy regulujące kwestie przeprowadzania wstępnych badań lekarskich pracowników. Jednak już teraz pojawiają się wątpliwości, czy zmiana ta na pewno wyjdzie na korzyść pracodawcom i pracownikom.

czytaj więcej »

Dłuższy okres ważności badań okresowych funkcjonariuszy straży ochrony kolei zatrudnionych na stanowiskach administracyjnych przewiduje zmienione rozporządzenie ministra infrastruktury i rozwoju.

czytaj więcej »

Staż na wyższy stopień awansu zawodowego będzie mógł zostać przedłużony o okres, w którym nauczyciele korzystają z urlopów z tytułu rodzicielstwa – przewiduje przyjęta przez Sejm nowelizacja Karty Nauczyciela.

czytaj więcej »

Pracodawca będzie miał obowiązek informować pracowników o uprawnieniach przysługujących im w związku z rodzicielstwem. Słuszna droga czy kolejne obciążenie dla pracodawców?

czytaj więcej »