Znamy już nową wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę

2.800 zł wynagrodzenia minimalnego, 18,30 zł minimalnej stawki godzinowej (kwoty brutto)– rząd przyjął propozycje na 2021 rok, przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

W którym momencie zapisujemy do PPK studenta zatrudnionego na zlecenie?

W najbliższym czasie wielu pracowników, którzy obecnie są na studiach i wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia straci status studenta, czyli będą mogli rozpocząć oszczędzanie w ramach PPK. Sprawdź, od którego momentu.

Urlop bezpłatny: jak go udzielać i jak wpływa na uprawnienia pracownika?

Możemy wyróżnić dwa rodzaje urlopów bezpłatnych. Urlop udzielony w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy za jego zgodą wlicza się do stażu pracy i nie pomniejsza wymiaru urlopu. Natomiast „zwykłego” urlopu bezpłatnego na ogół nie wlicza się do stażu pracy. Poza tym jeśli trwa powyżej 30 dni, pomniejsza wymiar urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy. Ale tylko w roku powrotu pracownika z urlopu bezpłatnego. Co należy wiedzieć o urlopie bezpłatnym? Jak go udzielać? Kiedy daje ochronę przed wypowiedzeniem? Co powinien zawierać wniosek? Sprawdź.

UODO: Pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika, jeśli stosuje monitoring poczty służbowej

Pracodawcy wolno wprowadzić monitoring poczty elektronicznej pracownika jedynie w przypadku, gdy jest to niezbędne w jego ocenie do zapewnienia organizacji pracy, umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy oraz właściwego użytkowania udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy. Przede wszystkim zaś pracodawca powinien poinformować pracownika o wprowadzeniu tego typu monitoringu. To, jakie są obowiązki pracodawcy w tym zakresie, wyjaśnia UODO.

UODO: Kiedy dopuszczalna jest publikacja informacji o ocenie pracy

Zdaniem UODO pracodawca może publikować w zakładzie pracy wyniki dotyczące wydajności pracy, nawet jeśli są oparte na jego indywidualnej ocenie. Nie może jednak w ten sposób stygmatyzować pracowników i godzić w ich dobra osobiste.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Fasadowe szkolenie bhp nie zniesie odpowiedzialności pracodawcy

Do obowiązków pracodawcy należy przeszkolenie pracowników na temat zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Lekceważenie tych powinności może skończyć się dwojakimi konsekwencjami. Po pierwsze odpowiedzialnością za wykroczenie. Druga, znacznie poważniejsza, to odpowiedzialność za szkodę poniesioną przez pracownika w wyniku wypadku przy pracy, która wynikała z niedostatecznego przeszkolenia podwładnego z zakresu bhp.