Czy radcy prawnego także dotyczą limity umów terminowych?

Pytanie: Czy wolno nam zatrudnić radcę prawnego na umowę na czas określony np. na 6 miesięcy? A jeśli tak, to czy również obejmą go limity 3 umów i 33 miesięcy ich trwania?

Zmiany stanu zatrudnienia a zwrot dofinansowania z tarczy antykryzysowej – stanowisko ministerstwa

Czy w przypadku gdy pracodawca, który pobiera dopłaty do wynagrodzeń pracowników na podstawie tarczy antykryzysowej, zwolni choćby jednego pracownika objętego umową o dofinansowanie, musi zwrócić całość dopłat pobranych na wszystkich pracowników objętych tą umową. Zapytaliśmy o tę kwestię ministerstwo pracy, którego odpowiedź zdaje się potwierdzać takie przypuszczenia.

Wzrost płacy minimalnej od 2021 roku – przedsiębiorcy protestują

Dlaczego pracodawcy postulują utrzymanie dotychczasowej wysokości płacy minimalnej? Jaką wysokość wynagrodzenia minimalnego proponuje rząd? W jakim terminie powinna zostać ustalona wysokość płacy minimalnej?

SĘDZIA WYJAŚNIA: Co warto wiedzieć o pozornie bezkonfliktowym rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron

Porozumienie stron zawierane między pracodawcą i pracownikiem to jedna z form rozwiązania stosunku pracy, jaką przewiduje Kodeks pracy. Wydawać by się mogło, że ten sposób zakończenia współpracy pomiędzy firmą a zatrudnionym, oparty na wzajemnym porozumieniu, nie będzie rodził żadnych sporów. Orzecznictwo Sądu Najwyższego dostarcza jednak przykładów, że i na tym tle często dochodzi do konfliktu.

Praca zdalna – jak długo jeszcze będzie można ją wykonywać

Praca zdalna została zaplanowana jako rozwiązanie tymczasowe, służące przeciwdziałaniu COVID-19, a przepisy ją określające mają utracić moc 4 września 2020 r. Czy pracodawcy mogą liczyć na wydłużenie okresu zastosowania pracy zdalnej? Zwłaszcza, że epidemia wcale nie ustępuje, a wręcz przeciwnie – na jesieni możemy spodziewać się tzw. drugiej fali.

PIP opublikowała raport z kontroli za 2019 rok

Jakie obszary obejmowały najczęściej kontrole PIP w 2019 roku? Co inspekcja sprawdzała w zakresie umów cywilnoprawnych? Czy PIP nadal stosuje program bezsankcyjnych „pierwszych kontroli”?