Rejestracja czasu pracy za pomocą danych biometrycznych – niezgodna z RODO

O ile RODO dopuszcza przetwarzanie danych biometrycznych, o tyle nie w każdym celu. Danych tych nie może przetwarzać pracodawca w celu ewidencjonowania czasu pracy. Stanowisko takie przedstawił Prezes UODO.

Pisemny zakres obowiązków: w czym może się przydać i co w nim zapisać?

W przeciwieństwie do tzw. informacji o warunkach zatrudnienia, zakresy obowiązków nie są konieczne. Możemy więc wcale nie wręczać ich pracownikom. Bywają jednak przydatne w egzekwowaniu obowiązków i często pomagają uniknąć spornych sytuacji. Zakres nie musi zresztą ograniczać pracodawcy. Może on bowiem powierzać pracownikowi zadania, które nie zostały wymienione wyraźnie w zakresie obowiązków – jeśli zapisze to jasno w treści tego dokumentu – pod pewnym warunkiem? Jakim? Jak sporządzić zakres obowiązków i co należy o nim wiedzieć? Sprawdź.

Odpisy na ZFŚS – czy tarcza antykryzysowa odracza termin wpłaty pierwszej tury?

Pracodawcy, którzy mają zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, muszą do 31 maja przekazać na osobny rachunek pierwsze środki z tytułu naliczonych odpisów. Żadna z tarcz antykryzysowych nie przewiduje jednak przesunięcia tego terminu, na wypadek gdyby przez COVID-19 firmy miały trudności z uzbieraniem pieniędzy.

Na jakich zasadach rząd może przeprowadzić redukcje w administracji (lub zmianę warunków zatrudnienia)?

Zgodnie z obowiązującymi już przepisami tarczy antykryzysowej, Rada Ministrów może zarządzić redukcję etatów w administracji państwowej lub wprowadzenie w niej czasowego pogorszenia warunków płacowych. Sprawdź, jakich podmiotów to dotyczy, jaka ma być procedura, czy pracownikom przysługują odprawy i czy obowiązują przy tym przepisy o szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy.

Mierzenie temperatury pracownikom – na jakiej podstawie prawnej (stanowisko UODO)

Pomiar temperatury ciała danej osoby lub gromadzenie danych dotyczących jej stanu zdrowia wraz z ich utrwalaniem, przekazywaniem czy gromadzeniem są równoznaczne z przetwarzaniem tzw. danych wrażliwych. Zwraca na to uwagę Prezes UODO, wskazując jednocześnie podstawę prawną przetwarzania tych danych.

Kwota wolna od potrąceń – zmiana zasad w nowej tarczy

Ze względu na występującą w Polsce sytuację związaną z COVID-19 w przypadku gdy pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu, kwoty określone w art. 87[1] § 1 kodeksu pracy (kwota wolna od potrąceń) ulegają zwiększeniu o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego pracownik ten ma na utrzymaniu. A jak należy to dokumentować?

Jaka jest procedura zwalniania z przyczyn niedotyczących pracownika?

W dobie koronawirusa wielu pracodawców jest zmuszonych ciąć etaty. Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników musi wówczas stosować tzw. ustawę o zwolnieniach grupowych (choć stosuje się ją także do rozwiązywania umów o pracę w trybie indywidualnym). Czy dotyczy ona także wypowiedzenia zmieniającego i zwalniania za porozumieniem? Jak liczyć 20 zatrudnionych? Jak przeprowadzać zwolnienia indywidualne, a jak – grupowe? Sprawdź.

Jak korzystnie zorganizować pracę zdalną – kolejne dylematy z praktyki

Pisaliśmy już o pracy zdalnej z powodu koronawirusa. Ale wciąż pojawiają się nowe pytania z praktyki. Jak opłaca się zorganizować pracę zdalną? Jakie wprowadzić zasady kontroli i komunikacji? Czy trzeba zapewniać pracownikowi narzędzia pracy lub zwracać jakiekolwiek koszty?

Czy radny dzielnicy jest chroniony?

Pytanie: PYTANIE: Czy pracownik, który jest radnym dzielnicy podlega ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy na podobnych zasadach jak radny gminy, radny powiatu lub sejmiku województwa (art. 25 ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, art. 22 ust. 2 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym i art. 27 ust. 2 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa).