Czy pracownik administracyjny służby zdrowia może mieć normy 8 i 40 godzin?

Pytanie: PYTANIE: Czy pracownik administracyjny służby zdrowia może mieć zaplanowaną pracę po 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo? Z jednoczesnym założeniem  że pracodawca godziny wypracowane ponad wymiar czasu pracy zrekompensuje w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Czy można z powodu kryzysu obniżyć wymiar etatu bardziej niż do 4/5 etatu (na mocy samego porozumienia z delegatami – ale bez pobierania dopłat)?

Pytanie: PYTANIE: 1. Jeśli pracodawca chce korzystać z dofinansowania wynagrodzen z FGŚP – może przez porozumienie ze związkami lub przedstawicielami załogi obniżyć wymiar etatu maksymalnie o 20% i nie bardziej niż do 1/2 etatu. Czy jednak w tym trybie (porozumienie ze związkami lub delegatami załogi) możemy obniżyć etat pracowników do 1/8 – jeśli nie będziemy się ubiegać o dofinansowanie? Czy można to zrobić na mocy wspomnianego porozumienia – czyli bez zmiany umów pracowników?2. Czy w tym samym czasie możemy w zakładzie wprowadzić różne rozwiązania antykryzysowe, np. część działów będzie miała przestój ekonomiczny, a inne będą miały wprowadzone mniej korzystne warunki zatrudnienia?

Jak ewidencjonować czas pracy przy antykryzysowym obniżeniu wymiaru etatu?

Pytanie: PYTANIE: W związku z pandemią, pracodawca obniżył wynagrodzenia oraz zmniejszył etaty (z pełnego na 0,8 etatu) dla wszystkich zatrudnionych na okres 3 miesięcy. Jednocześnie polecił pracownikom, że mają świadczyć pracę w wysokości 0,5 etatu, przy zachowaniu prawa do wynagrodzenia jak za 0,8 etatu. Jak w takiej sytuacji prowadzić ewidencję czasu pracy, jeśli pracownicy rejestrują czas swojej pracy w elektronicznym systemie, z którego dane są zaczytywane do programu płacowego? Otrzymamy wówczas informację o przepracowanym czasie rzeczywistym niższym od wymiaru etatu w umowie. Czy możemy swobodnie uzupełnić brakujący czas w ewidencji do wymaganego po zmianie etatu np. z 4 godzin na 6 godzin i 24 minuty w ciągu dnia? i na tej podstawie wypłacić wynagrodzenie bez jego pomniejszania o czas nieprzepracowany?

Tarcza 3.0 przyjęta – co wprowadza, a czego jednak nie

14 maja w Sejmie zakończyły się prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Tarcza 3.0 jest kolejnym pakietem wsparcia dla firm, instytucji i przedsiębiorców w związku z COVID-19.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Zachorowanie na COVID-19 nie przedłuży okresu wypowiedzenia

Przepisy kolejnych tarcz antykryzysowych uchwalanych w związku z pojawieniem się koronawirusa wprowadzają różnego rodzaju ułatwienia działalności gospodarczej i dofinansowania dla pracodawców. Dotyczą one jednak tych firm, które utrzymują miejsca pracy. Niestety wielu pracodawców zmuszonych było obecnie dokonać wypowiedzenia umów pracownikom. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia tych z najdłuższym stażem zatrudnienia będzie upływał z końcem czerwca lub lipca. Warto zatem wiedzieć, jakie uprawnienia ma szef firmy wobec pracowników, którzy przebywają na wypowiedzeniu.