SĘDZIA WYJAŚNIA: Pracodawca w sądzie pracy – co się zmieniło od 7 listopada 2019 r.

7 listopada 2019 r. doszło do dużych zmian w zakresie rozpoznawania spraw cywilnych. Nie ominą one też sądów pracy. Pracodawcy powinni być świadomi tych zmian, ponieważ niewiedza o nich może mieć bardzo negatywne skutki procesowe. Sprawdźmy, na jakie zmiany powinien być przygotowany pracodawca.

Zgłoszenie choroby zawodowej – co zmieniło się od listopada

13 listopada 2019 r. modyfikacjom uległo kilka wzorów formularzy związanych z  dokumentowaniem chorób zawodowych. Jednym z nich jest wzór zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej. Zobaczmy, na czym polegają zmiany i co z dokumentacją wydaną według dotychczasowych wzorów.

Wynagrodzenie uczestnika PPK – jak je rozliczać, jak wykazywać wpłaty w raportach i inne kwestie praktyczne

Choć największe firmy prowadzą już PPK, wciąż wychodzą problemy dotyczące rozliczania wpłat. W jaki sposób ustalać wynagrodzenie pracownika z naliczonymi wpłatami na PPK? Jak ustalać podstawę? Jak rozumieć osiągnięcie 1,2-krotności płacy minimalnej? Kiedy dokonuje się wpłat? Jak należy wykazywać wpłaty na PPK w raporcie ZUS RCA? Oto wyjaśnienia i przykłady.

W 2020 nowe formularze PIT – po zmianach z 2019 roku

Resort finansów pracuje nad nowymi wzorami oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych. Nowe formularze uwzględnią zmiany w zakresie podatku PIT, które wprowadzone zostały w 2019 roku. Sprawdźmy szczegóły.

Sprostowanie świadectwa pracy – co się zmieniło w 2019 roku?

Po wrześniowych zmianach pracownik ma nie 7 lecz 14 dni na żądanie sprostowania świadectwa pracy przez pracodawcę i na wystąpienie z powództwem do sądu o jego sprostowanie (gdyby pracodawca odmówił). Prostując świadectwo pracy w wyniku wniosku pracownika lub na podstawie wyroku sądu pracy – musimy zniszczyć starą wersję świadectwa i umieścić nową. A co robić w przypadku, gdy błędy wyjdą później? Jak oznaczać sprostowaną wersję świadectwa? I co jeszcze zmieniło się we wrześniu 2019 r.? Sprawdź.

Pracodawcy będą dokładać się do trzynastej emerytury?

Od 1 stycznia 2020 r. tzw. trzynaste emerytury oraz renty socjalne będą mogły być finansowane z funduszu solidarnościowego, którego środki – pochodzące m.in. ze składki pracodawców – były dotychczas przeznaczane na udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym. Sprawdźmy szczegóły.

Pobieramy dane od uczestnika PPK – jakie to dane i czy potrzeba zgody na ich przetwarzanie?

Aby zgłosić pracownika do PPK, podajemy określone dane. Wśród nich ustawa wymienia m.in. numer telefonu i adres poczty elektronicznej. Na jakich zasadach możemy przetwarzać takie prywatne dane pracownika? Czy potrzebujemy dodatkowej zgody? A może w razie czego użyć służbowej poczty e-mail? Czy dokonujemy zgłoszenia bez kompletu danych. Sprawdź.

Na jakich zasadach przechowujemy w aktach skierowanie i orzeczenie z badań z poprzedniej firmy pracownika?

Pracodawca nie musi kierować pracownika na badania wstępne, jeśli ten ostatni dostarczy aktualne orzeczenie z badań profilaktycznych i skierowanie na takie badanie z poprzedniego zakładu. Ale pojawia się pytanie: czy takie dokumenty powinniśmy przechowywać w aktach w oryginale, czy też musimy sporządzić kopie. Resort pracy niedawno rozstrzygnął tą kwestię.