Limit 30-krotności również w 2020 roku – nie będzie likwidacji!

Zniesienie, począwszy od 1 stycznia 2020 r., górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zakładał poselski projekt ustawy likwidującej tzw. limit 30-krotności. Składka miałaby być odprowadzana od całości przychodu – jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Likwidacja limitu miała dotyczyć również składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Komu musimy wyrównać świadczenie urlopowe wypłacone przed zmianą odpisu na ZFŚS?

Od 23 października 2019 r. obowiązuje ustawa, która – ze skutkiem od 1 sierpnia br. – zwiększyła wysokość odpisu na ZFŚS. Przepisy nie mówią jednak nic o tym, czy w takim przypadku konieczne jest wyrównanie świadczeń urlopowych nauczycieli (poprzez dopłatę do wypłaconych nauczycielom świadczeń za rok szkolny 2018/2019). Sprawdźmy, jak w takiej sytuacji postąpić.

Jak rozliczać czas pracy radcy prawnego i jak udzielać mu urlopu?

W 2019 roku zmieniły się zasady ewidencjonowania godzin pracy. Jak więc obecnie prawidłowo rejestrować czas pracy radcy prawnego? Przypomnijmy: co najmniej 3/5 wymiaru czasu pracy radca prawny może przepracować poza zakładem. Ma to wiele konsekwencji w praktyce, nie tylko z zakresie ewidencji, ale i np. urlopu wypoczynkowego. Przykładowo: urlopu wypoczynkowego udziela się radcy prawnemu na dni będące dla niego dniami pracy − czyli zarówno na dni pracy w siedzibie pracodawcy, jak i na dni pracy poza nią. Jak to wszystko „działa” w praktyce? Sprawdź.

Dokumentacja zatrudnionych zleceniobiorców – jak długo musimy ją przechowywać (stanowiska ministerstwa)

Które dokumenty osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia musimy przechowywać przez 10 lat, a dla których obowiązuje 50-letni okres archiwizacji i od kiedy liczymy te terminy? Na pytania naszej Redakcji odpowiedziało Ministerstwo Pracy. Sprawdźmy jego stanowisko w tym zakresie.

Regulamin telepracy: co w nim zawrzeć i na co uważać (wzór z opisem)

Poprzednim razem opisywaliśmy telepracę oraz korzyści, jakie pracodawca i pracownik mogą dzięki niej osiągnąć, a także to, kiedy wystąpi telepraca (np. czy jest nią tzw. „home office”). W większości przypadków – aby móc stosować telepracę, trzeba ustalić regulamin telepracy. Proponujemy więc gotowy przykładowy wzór takiego regulaminu – wraz z opisem. Proponujemy też wzór umowy z telepracownikiem w sprawie użytkowanego sprzętu. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę i zastosuj gotowe zapisy.