Urlop rodzicielski. Część 2.: rezygnacja i przekazanie urlopu, ochrona, uprawnienia na urlopie i po nim

W poprzednim numerze pisaliśmy o wniosku o urlop rodzicielski. Teraz przedstawiamy uprawnienia osoby korzystającej z tego urlopu. Jak można z niego zrezygnować i przekazać go drugiemu rodzicowi? Jak zrobić przerwę w tym urlopie? Na jakich zasadach można po nim żądać urlopu wypoczynkowego? I czy trzeba wówczas wykonywać badania kontrolne, jeśli przed porodem pracownica była długo na zwolnieniu lekarskim? Jaka jest ochrona przed rozwiązaniem umowy osoby korzystającej z urlopu rodzicielskiego? Jaka jest sytuacja pracownika wracającego z tego urlopu? Sprawdź.A w kolejnym numerze będziemy ostatecznie zakończymy ten temat – opiszemy łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą u swojego lub innego pracodawcy oraz inne aktywności, które pracownica może wykonywać na urlopie rodzicielskim.

Na co zwróci uwagę ZUS przy kontroli ekwiwalentów i ryczałtów?

Pracownicy często otrzymują różnego rodzaju ekwiwalenty oraz ryczałty. Niektóre z nich nie są oskładkowane. Jednak aby były objęte zwolnieniem ze składek, muszą spełniać określone warunki, a ich wysokość musi być ustalona na odpowiednim poziomie. Tymczasem zdarza się, że pracodawcy zawyżają wysokość ekwiwalentów i ryczałtów, co oczywiście obniża należne składki. W jakim przypadku ZUS kontrolujący pracownika może zareagować? Na co powinniśmy uważać? Sprawdź.

Mailowe polecenia nadgodzin – czy obecnie trzeba je drukować jeśli mamy papierową teczkę „ewidencyjną”?

Pracodawca może wydać polecenie pracy w godzinach nadliczbowych lub polecenie ich odpracowania. Może ono mieć formę ustną, pisemną, albo elektroniczną (w mailu albo „w systemie”). Jeśli są pisemne, a pracodawca prowadzi papierową dokumentację „ewidencyjną” – dokumenty te powinny do niej trafić. A jeśli mają one formę mailową? Czy obecnie – po zmianach z 2019 r. – musimy je drukować? I co w tym temacie uważa ministerstwo pracy? Sprawdź.

Kserowanie dowodów osobistych, praw jazdy i innych dokumentów – czy coś się zmieniło w lipcu?

Od 12 lipca obowiązuje nowa ustawa o dokumentach publicznych. Wywołała ona spore poruszenie wśród pracodawców. Dotarły do nas pytania: czy obecnie można będzie pójść do więzienia za kopiowanie dowodów osobistych i czy trzeba bezwzględnie pousuwać takie dokumenty z dawnych akt. Czy rzeczywiście tak jest?

Zerowy PIT jedynie do przychodów uzyskanych do dnia 26. urodzin – stanowisko Ministerstwa Finansów

Czy nowe zwolnienie w PIT dla młodych pracowników i zleceniobiorców można stosować jedynie do przychodów uzyskanych do dnia 26 urodzin, czy do końca miesiąca, w którym osoby te kończą ten wiek? Prezentujemy stanowisko, jakie Ministerstwo Finansów przekazało w tym zakresie Portalowi Kadrowemu.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Przedawnienie w sprawach pracowniczych w większości dalej po staremu

Rok temu  weszły w życie przepisy zmieniające  w dużym zakresie terminy  przedawnienia i określanie skutków przedawnienia w prawie cywilnym. Wielu pracodawców do dziś zastanawia się, czy te zmiany dotknęły także roszczeń pracowniczych.

Osobne akta osobowe – jak załączać do nich świadectwo pracy (stanowisko ministerstwa)

Od 1 stycznia 2019 r. długość okresu przechowywania akt osobowych uzależniona została od momentu, w którym pracownik został zatrudniony. W wielu przypadkach wymusza to konieczność archiwizowania dokumentacji pracowniczej tych samych osób zatrudnionych, objętej różnymi okresami przechowywania akt. Przykładowo: co powinniśmy zrobić ze świadectwem pracy, które zostało wystawione łącznie za okresy zatrudnienia, z których dokumentację pracowniczą od 1 stycznia 2019 r. przechowuje się przez różny okres? Odpowiedzi w tej sprawie udzieliło Ministerstwo Pracy.